Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin Sanomien päätoimittaja perustelee kohua herättäneen Hongkong-mainoksen julkaisua sananvapaudella: "Olennaista on tietää kuka mainostaa"

3:38Kiina mainostaa Hongkongia Helsingin Sanomissa - ulkomaantoimittaja selittää, mistä on kyseUlkomaantoimittaja selittää, mistä Hongkongin mainostamisessa on kyse.
Julkaistu 29.09.2019 14:28(Päivitetty 29.09.2019 16:44)
Toimittajan kuva
Janne Puumalainen

janne.puumalainen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

Helsingin Sanomien vastaava päätoimittaja Kaius Niemi puolustaa kritisoidun Hongkong-mainoksen julkaisemista. MTV Uutiset tavoitti Niemen, jonka mukaan lehti katsoo, että mainos täyttää mainonnan eettiset kriteerit.

– Lähtökohtana on mainontaa koskeva sananvapaus ja siihen liittyvät periaatteet, Kaius Niemi sanoo MTV Uutisille.

– Se on sitten eri asia, että Helsingin Sanomat, kuten muut mainoksen julkaisseet lehdet, suhtautuu hyvin kriittisesti Kiinan toimiin Hongkongissa.

Hongkong vai Kiina?

Niemen mukaan Kiina kertoo mainoksessa näkemyksensä alueen tilanteesta. Mainostavaksi tahoksi ilmoitetaan Kiinan kansantasavallan erityishallintoalue Hongkong. Niemen mukaan mainoksesta ei jää epäselvyyttä siinä, että Kiinan valtio on mainostava taho.

– Olennaista on mainonnan kohdalla tietää kuka mainostaa, Niemi sanoo.

Mainoksen julkaiseminen on herättänyt kritiikkiä sosiaalisessa mediassa, mikä ei yllättänyt Niemeä. Hän osasi varautua asiaan, sillä Ruotsissa kohuttiin viime viikolla, kun Dagens Nyheter julkaisi saman mainoksen ruotsiksi.

Lue myös: Moni Helsingin Sanomien lukija hieraisi silmiään: Hongkongin tilanteeseen kantaa ottava mainos herättää kiivasta keskustelua – "Kokonainen sivu poliittista propagandaa"


Keskustelussa ovat Niemen mielestä periaatteet yhteiskunnallisen mainonnan sananvapaudesta ja yleisestä mielipiteestä siitä, mitä Kiina tekee Hongkongissa.

– Me uskomme siihen, että journalismimme kautta suomalaiset saavat riittävän määrän tietoa siitä, mitä Kiina oikeasti tekee Hongkongissa ja pystyvät punnitsemaan Kiinan mainontaa tässä kontekstissa.

Mainoskohuja on ollut ennenkin

Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun mainonta Helsingin Sanomissa herättää keskustelua. Aiemmin keskustelua on käyty muun muassa turkistarhaukseen ja turpeenpolttoon liittyvästä mainonnasta.

– Esimerkiksi tässä turvetapauksessa HS testasi journalistisesti näitä väitteitä, jota on esitetty mainoksessa. Ja osa väitteistä osoittautui vääriksi.

Tänään julkaistussa Hongkong-mainoksessa vakuutetaan, että Hongkongin hallinto irtisanoutuu väkivallan käytöstä ja pyrkii keskustelemaan "erimielisyyksistä, ongelmista ja ratkaisuista hillityllä, kunnioittavalla ja mielekkäällä tavalla". Mainos korostaa, että Hongkong ratkaisee tilanteen itse eikä kaipaa muiden puuttumista asiaan.

– Olennaista tässä mainonnassa on, että pitääkö Kiina ne lupaukset, joita se tässä esittää. Siinä on journalismin paikka arvioida Kiinaa kriittisesti, Niemi sanoo.

Juttua päivitetty kauttaaltaan klo 16.44: Kaius Niemen haastattelukommentit lisätty. Aiemmin lähteenä Niemen tviitit.


Lisää aiheesta:

Mediat katsovat onnistuneensa Marinin bilekohun uutisoinnissa – "puhutaan Suomen korkeimmasta vallankäyttäjästä, yksityiselämällä voi olla yhteiskunnallista merkitystä"Moni Helsingin Sanomien lukija hieraisi silmiään nähtyään Hongkong-mainoksen viikonloppuna – Demokraatti: Mainoksesta on tehty kantelu Mainonnan eettiseen neuvostoonPäätoimittaja Kaius Niemi näkee HS:n mainoskohun myös positiivisena asiana: "Olen tyytyväinen, että ihmiset ottavat kantaa demokratian puolesta"Toimittajien portinvartija JSN sai uuden puheenjohtajan – kommentoi Hesarin kohua aiheuttanutta Hongkong-mainosta "vastenmieliseksi"Helsingin Sanomien kolumnisti lopettaa kohumainoksen takia: "Pidän hirmuvallan propagandan julkaisua täysin kestämättömänä ratkaisuna"Moni Helsingin Sanomien lukija hieraisi silmiään: Hongkongin tilanteeseen kantaa ottava mainos herättää kiivasta keskustelua – "Kokonainen sivu poliittista propagandaa"
HongkongMainontaHelsingin SanomatKiinaMediaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hongkong
  • Eilen13:10
    Tulipalot

    Hongkongin tuhoisa palo: Rakennustelineissä turvallisuuspuutteita

  • 30.11.13:01
    Tulipalot

    Hongkongin tornitalojen tulipalossa kuoli yli 140

  • 28.11.18:33
    Tulipalot

    Kahdeksan pidätetty Hongkongin tornipalon tutkinnassa

  • 28.11.12:17
    Tulipalot

    Hongkongin tuhoisan palon uhriluku nousi reilusti yli sadan – näin tulipätsin uskotaan saaneen alkunsa

  • 27.11.19:35
    Tulipalot

    Hongkongin palaneista tornitaloista löydettiin eloonjäänyt