Helsingin Sanomien vastaava päätoimittaja Kaius Niemi puolustaa kritisoidun Hongkong-mainoksen julkaisemista. MTV Uutiset tavoitti Niemen, jonka mukaan lehti katsoo, että mainos täyttää mainonnan eettiset kriteerit.
– Lähtökohtana on mainontaa koskeva sananvapaus ja siihen liittyvät periaatteet, Kaius Niemi sanoo MTV Uutisille.
– Se on sitten eri asia, että Helsingin Sanomat, kuten muut mainoksen julkaisseet lehdet, suhtautuu hyvin kriittisesti Kiinan toimiin Hongkongissa.
Hongkong vai Kiina?
Niemen mukaan Kiina kertoo mainoksessa näkemyksensä alueen tilanteesta. Mainostavaksi tahoksi ilmoitetaan Kiinan kansantasavallan erityishallintoalue Hongkong. Niemen mukaan mainoksesta ei jää epäselvyyttä siinä, että Kiinan valtio on mainostava taho.
– Olennaista on mainonnan kohdalla tietää kuka mainostaa, Niemi sanoo.
Mainoksen julkaiseminen on herättänyt kritiikkiä sosiaalisessa mediassa, mikä ei yllättänyt Niemeä. Hän osasi varautua asiaan, sillä Ruotsissa kohuttiin viime viikolla, kun Dagens Nyheter julkaisi saman mainoksen ruotsiksi.
Lue myös: Moni Helsingin Sanomien lukija hieraisi silmiään: Hongkongin tilanteeseen kantaa ottava mainos herättää kiivasta keskustelua – "Kokonainen sivu poliittista propagandaa"
Keskustelussa ovat Niemen mielestä periaatteet yhteiskunnallisen mainonnan sananvapaudesta ja yleisestä mielipiteestä siitä, mitä Kiina tekee Hongkongissa.
– Me uskomme siihen, että journalismimme kautta suomalaiset saavat riittävän määrän tietoa siitä, mitä Kiina oikeasti tekee Hongkongissa ja pystyvät punnitsemaan Kiinan mainontaa tässä kontekstissa.
Mainoskohuja on ollut ennenkin
Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun mainonta Helsingin Sanomissa herättää keskustelua. Aiemmin keskustelua on käyty muun muassa turkistarhaukseen ja turpeenpolttoon liittyvästä mainonnasta.


