Myrskyjen aikaan pelastuslaitosta työllistävät lentävät kattorakenteet ja kaatuneet puut. Palomestari kertoo, kuinka myrskyn tuloon kannattaa itse varautua.
Helsingin pelastuslaitos seuraa tiukasti alkuviikon myrskyyn liittyvää sääennustetta ja myrskyn saapumisaikaa. Pelastuslaitokselle voi ilmaantua monenlaisia myrskyyn liittyviä tehtäviä.
Päivystävä palomestari Timo Utsinov Helsingin pelastuslaitokselta kertoo, että aiemmin pelastuslaitos on saanut tehtäviä liittyen esimerkiksi katolta irtoavaan peltiin tai muihin lentäviin irtotavaroihin.
– Erilaisia irtotavaroita lentää pitkin poikin pihoja. Kaikennäköisiä myrskytuhoja tulee, mutta kyllä ne peltikatot ja vauriopuut ovat ne isoimmat ja työllistävimmät, Utsinov sanoo.
Utsinov muistelee, että kerran hänen työvuoronsa aikana puu kaatui myrskyssä kerrostalon päälle. Kerran Hakaniemessä suuret rakennustelineet repeytyivät.
– Isot onnettomuudet ovat olleet hyvin lähellä. Niitä on myös sattunut.
Lue myös: Onko myrsky peruttu? Suomeen ryskyvä "mysteerimyräkkä" saattaa tulla kahtena annoksena
Pelastuslaitos ei aina ehdi heti paikalle
Jos oman pihan puu kaatuu ja se haittaa liikkumista, Utsinov kehottaa soittamaan hätänumeroon. Myrskyvaurioita hoidetaan tärkeysjärjestyksessä, mutta pelastuslaitos pyrkii hoitamaan kaikki vauriot.