Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin opetusviraston turvallisuuspäällikön epäiltyjä rikoskumppaneita vangittu

Julkaistu 19.01.2017 17:04
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

MTV Uutisten tietojen mukaan Helsingin käräjäoikeus on vanginnut kaksi miestä, joita poliisi epäilee opetusviraston turvallisuuspäällikön Hannu Suoniemen rikoskumppaneiksi. 

Miehet vangittiin viikonloppuna. Heitä molempia epäillään törkeästä kätkemisrikoksesta. Epäilty tekoaika on 1.1.2012-31.1.2016.

MTV Uutisten tietojen mukaan vangitut miehet eivät ole opetusviraston palveluksessa.

Suoniemi vangittiin perjantaina todennäköisin syin epäiltynä törkeästä petoksesta ja törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä.

Suoniemen epäillään saaneen kymmenen vuoden aikana useiden miljoonien eurojen taloudellisen hyödyn liittyen opetusviraston tietotekniisiin hankintoihin. Kyse on muun muassa oppilaiden tietokoneisiin alunperin tarkoitetuista rahoista.

Suoniemi toimi viraston tietohallintopäällikkönä 1990-luvulta lähtien aina vuoteen 2016 asti ja hän oli sinä aikana valmistelemassa tai suoraan päättämässä yhteensä kymmenien miljoonien eurojen ostoista.

Poliisitutkinta kestää kuukausia

Rikostarkastaja Ismo Siltämäen mukaan kyse on summaltaan kaikkien aikojen suurimmasta korruptiotutkinnasta Helsingin poliisilaitoksella.

– Tutkinta on alkuvaiheessa ja jatkuu varmasti kuukausia. Tutkinta on haasteellinen, kun selvitettävänä ovat miljoonien eurojen epäselvyydet, Siltamäki sanoo.

MTV Uutisten tietojen mukaan korruptiojutussa on vangittujen lisäksi myös muita epäiltyjä.

Lisää aiheesta:

Epäily: Ex-virastopomo teki miljoonatilin härskillä huijauksella – veti välistä kouluihin tilattuja koneita, rikoshyöty yhä kateissaOpetusviraston korruptiotutkinta jatkuu – Poliisi tehnyt uusia kotietsintöjä ja kiinniottojaEpäillään miljoonien huijauksesta – Potkut saanut opetusviraston ex-päällikkö kiistää rikosepäilytHS: Miljoonahuijauksesta epäilty Helsingin opetusviraston ex-päällikkö pois vankeudestaOpetusviraston turvallisuuspäällikön omaisuutta takavarikkoon miljoona euroa Poliisi: Kaikkien aikojen suurin korruptiotutkinta – Helsingin opetusviraston turvallisuuspäällikkö vangittu
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen19:29
    Räjähdykset

    Poliisi: Joroisten räjähdyksen syynä mahdollisesti hitsauskaasu – "Se pakettiauto on ihan irto-osina"

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • Eilen06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • 1.11.06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi