Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin Oodi-kirjaston puukotuksesta epäillyille vaaditaan vuosien vankeusrangaistusta – kaksikko kiistää syytteet: "Kyse on ollut Subutex-kaupasta"

6:17Keskuskirjasto Oodissa liikkuu entistä enemmän huumepiikittäjiä – kirjastonjohtaja kertoo levottomuuksistaKeskuskirjasto Oodissa liikkuu entistä enemmän huumepiikittäjiä – kirjastonjohtaja kertoo levottomuuksista
Julkaistu 04.05.2020 10:09(Päivitetty 04.05.2020 10:51)

MTV UUTISET – STT

Syyttäjä vaatii ehdottomia vankeusrangaistuksia Helsingin Oodi-kirjaston invavessassa helmikuussa tapahtuneesta puukotuksesta.

Syyttäjän mukaan nainen ja mies puukottivat uhria kirjaston invavessassa ja veivät uhrilta lompakon ja muutaman milligramman Subutexia.

Syyttäjän mukaan väkivaltaa edelsi puhelinkauppa. Väkivalta alkoi syytteen mukaan, kun uhri vaati saada nähdä maksuksi vaatimansa rahat ennen puhelimen luovuttamista.

Syyttäjän mukaan mies puukotti uhria reiteen ja totesi samalla "tässä sulle rahaa". Miesten kamppaillessa maassa nainen otti syyttäjän mukaan puukon ja löi sillä uhria selkään. Tämän jälkeen mies vielä iski puukolla uhria niin, että terä lävisti vaatteet, mutta ei ulottunut vartaloon, syytteessä sanotaan.

44-vuotiaalle miehelle vaaditaan vähintään kuuden vuoden vankeusrangaistusta törkeästä ryöstöstä ja tapon yrityksestä. 25-vuotiaalle naiselle syyttäjä vaatii ainakin kolmea vuotta vankeutta törkeästä ryöstöstä. Molemmat kiistävät syytteet.

Asianajaja: Kyse on ollut Subutex-kaupasta

Syytteessä olevan pariskunnan näkemys tapahtumista poikkeaa syyttäjän näkemyksestä. Naisen ja miehen mukaan mistään puhelimen ostamisesta ei ollut kyse.

– Kyse on ollut Subutex-kaupasta, naisen puolustusasianajaja sanoi.

Syytettyjen mukaan he menivät kirjaston invavessaan ostaakseen huumausainetta, kun tilanne kärjistyi väkivallaksi. Uhriin kohdistunut väkivalta oli syytettyjen mukaan puolustautumista.

Puukotuksen uhri syytteessä huumausainerikoksesta

Oikeudenkäynti alkoi tänään aamulla Helsingin käräjäoikeudessa. Syytteiden luvun jälkeen salissa on muun muassa käyty läpi kuvatodisteita uhrin saamista vammoista.

Puukotuksen uhriksi joutunut alle kolmekymppinen mies on myös syytettynä oikeudenkäynnissä. Syyttäjä vaatii hänelle sakkorangaistusta huumausainerikoksesta, sillä tämän hallussa oli Ksalol-tabletteja ja Subutexia. Mies myöntää syytteen.

Ksalol on vahva bentsodiatsepiineihin kuuluva rauhoittava lääke. Bentsodiatsepiinit ovat keskeisimpiä väärinkäytettyjä päihteitä Suomessa. Subutex taas on buprenorfiinia, joka on vaikuttavana aineena korvaushoitolääkkeessä.

Lue myös: Helsingin Oodi-kirjaston puukotuksen käsittely alkaa käräjäoikeudessa – myös puukosta saanutta mies syytetään rikoksesta

Juttua muokattu 4.5. kello 10.48: Päivitetty kauttaaltaan ja otsikkoa muutettu. 

Lisää aiheesta:

Miestä puukotettiin autossa Turussa, potkittiin verisenä ulos – syyttäjä haluaa neljä miestä kiven sisään17-vuotias huumekauppias puukotti ostajaa koulun pihalla – pikkulapset pelasivat vieressä palloaKampin ampumisen oikeudenkäynti alkaa – Subutex-purkkahuijaus päättyi laukaukseenMTV katujengikäräjillä: Syytteen mukaan Milan Jaff ryösti kaverinsa kanssa nuoren miehen aseella ja veitsellä uhaten – "Yhtäkkiä se otti aseen esiin"Syyte: Teinipojat yrittivät murhata lenkkeilijän Tampereella – toinen piti kiinni, toinen löi puukollaRanta-ahon ja Tranbergin jäljille johtanut puukotus tänään oikeudessa: Kokaiinin- ja alkoholinhuuruinen veriteko paljasti Suomen suurimman huumevyyhdin
OikeudenkäynnitRyöstötVäkivaltarikoksetOodiHelsinkiKäräjäoikeusHuumeetHuumerikoksetTalous

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • 16:32
    Anneli Auer

    Puolustus näyttää videoita, joissa Auerin lapsia tutkitaan UV-valolla "protokollan vastaisesti" – MTV seurasi

  • 14:27
    Rikos

    Valtorin ex-toimitusjohtajalle sakkoja virkavelvollisuuden rikkomisesta

  • 10:26
    Seksuaalirikokset

    Sarjasaalistaja Mika Moringille vuosien tuomio seksuaalirikoksista

  • 09:48
    Viestikoekeskus

    Korkein oikeus hylkäsi kaikki valitusluvat Viestikoekeskus-asiassa – HS:n toimittajien tuomiot pysyvät

  • Eilen12:52
    Henkirikokset

    Miestä syytetään veljensä murhasta Ahvenanmaalla – 20 pistoa, 25 viiltoa