Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin kaupunki: Näin kirsikkapuiston katastrofi pääsi syntymään

Helsingin kaupunki kertoo tiedotteessaan, ettei ole tilannut urakoitsijalta Kirsikkapuiston puiden rakenneleikkauksia.
Helsingin kaupunki kertoo tiedotteessaan, ettei ole tilannut urakoitsijalta Kirsikkapuiston puiden rakenneleikkauksia. AOP / Daniel Helander
Julkaistu 27.01.2025 20:23
Toimittajan kuva

Johanna Pakarinen

johanna.pakarinen@mtv.fi

Helsingin kaupunki kertoo jatkavansa Kirsikkapuiston puiden virheellisen leikkaamisen seurausten selvittämistä.

Lähes sadan kirsikkapuun kukinta on todennäköisesti jäämässä totuttua heikommaksi urakoitsijan virheellisen hoitotyön vuoksi Helsingin Roihuvuoressa, tiedottaa Helsingin kaupunki.

Herttoniemen alueella kunnossapitotöitä tekevä urakoitsija YIT Road Oy on vahvistanut vastuunsa tapahtumasta ja todennut sen aiheutuneen työnjohdollisesta virheestä. Asiasta kertoo Helsingin kaupunki tiedotteessaan. 

Helsingin kaupunki kertoo myös, ettei ole tilannut urakoitsijalta Kirsikkapuiston puiden rakenneleikkauksia.

Urakoitsija on aloittanut tammikuussa tehdyt leikkaukset itsenäisesti ja ilmoittanut niistä kaupungille jälkikäteen. Kaupungin saatua tiedon asiasta työ keskeytettiin sen mukaan välittömästi.

Kaupunki täsmentää, ettei tapahtuneella ollut yhteyttä alueen kävely- tai pyöräväylien kunnossapitoon tai suunnitelmallisiin rakenneleikkauksiin. 

Urakoitsija YIT Road Oy tekee Herttoniemen alueella myös sopimuksen mukaisia puiden rakenneleikkauksia, mutta Helsingin kaupungin mukaan Kirsikkapuisto ei ole ollut mukana sovituissa kohteissa.

Kaupunki kertoo sopineensa urakoitsijan kanssa viime kesänä siitä, että kaupungin hyväksymä arboristi poistaa varovaisesti käytävien päälle kasvavia oksia, jotta käytävillä kulkeminen on sujuvaa, eivätkä oksat repeydy, kun kunnossapidon ajoneuvot liikkuvat käytävillä. 

Kyseinen työ valmistui kaupungin mukaan jo viime syksynä, joten eritystä syytä asian valvomiseen ei sen mukaan enää ollut.

Roihuvuoren kirsikkapuiston puut on saatu lahjoituksina Helsingin japanilaisilta asukkailta ja yrityksiltä, ja ne on istutettu vuosina 2007–2009. Puisto on suosittu nähtävyys ja retkipaikka etenkin kirsikan kukinnan aikaan toukokuussa.

Lue lisää: Pilasiko hoitoleikkaus suositun helsinkiläisen puiston? "Todella surullinen uutinen"

Lisää aiheesta:

Uhanalaisen taimenen kutupesiin kipattu pato puretaan Helsingissä – "Vahinko merkittävä"Tältä pahoin runnellussa kirsikkapuistossa Helsingissä näyttää nyt – suosittu Hanami-juhla järjestetäänKirsikkapuiston tuhon taustalla karmaiseva väärinkäsitysPilasiko hoitoleikkaus suositun helsinkiläisen puiston? "Todella surullinen uutinen"Kauppakeskus Triplan pintalaattojen rakennevioista tapaturmavaara – kaksi katua suljettu Helsingin PasilassaMetsurit erehtyivät rakennustyömaan rajoista: Helsingin kaupungin satavuotiasta metsää vedettiin sileäksi – "Jostakin syystä viheraluetta ei oltu huomioitu"
Luonto ja eläimetHelsinkiUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • Eilen18:47
    Ilmastonmuutos

    Maailma saavutti ensimmäisen "keikahduspisteen" – korallien tuhoutuminen on jo lähes varmaa

  • Eilen06:40
    Luontokato

    Tutkijoilta vakava varoitus: Tämän keikahduspisteen romahduksella olisi katastrofaalisia vaikutuksia

  • 11.10.22:18
    Lemmikit

    Vierailimme hiirinäyttelyssä, jossa "maailman huolet unohtuvat"

  • 10.10.20:34
    Rotat

    Helsingissä elää viisinumeroinen määrä rottia, silti tiedämme niiden elämästä vähän – miksi?

  • 10.10.19:36
    Hyvän mielen jutut

    Liskosta tuli konna: Poliisi pidätti iguaanin USA:ssa – katso huvittava kiinniotto