Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helle aiheuttanut kalakuolemia Vantaanjoessa – myös puhdistamatonta jätevettä päässyt jokeen

1:45Happikato tappoi simpukat
Julkaistu 23.07.2018 15:47
Toimittajan kuva

Juulia Jaulimo

juulia.jaulimo@mtv.fi

Helle ja jokeen päässyt puhdistamaton jätevesi ovat aiheuttaneet kalakuolemia Vantaanjoessa, kertoo ELY-keskus.

Vantaanjokeen pääsi viime perjantaina puhdistamatonta jätevettä Riihimäen jätevesiverkon karoliinanojan ylivuotopaikalla, kertoo ELY-keskus.

Päästön suuruus ei ELY-keskuksen mukaan ole tiedossa, mutta se on ollut enintään 570 kuutiometriä. Vuodon syynä olivat rankkasateet, ukkosen aiheuttama sähkökatkos ja varajärjestelmän toimintahäiriö

Arolamminkosken happipitoisuus laski erittäin matalalle vuodon sekä pitkään jatkuneen helteen seurauksena. Kosken happipitoisuus on ollut helteiden vuoksi matala jo ennen jätevesivuotoa ja kalakuolemia on havaittu jo torstaina, mutta nyt kuolemia on havaittu lisää.

Jätevedenpuhdistamo toimii nyt normaalisti.

Helle on rehevöittänyt vesistöjä, kasvattanut sinileväkantaa ja aiheuttanut ongelmia vesistöjen eliöstölle muuallakin Suomessa. MTV uutisoi tänään, että vesien kohonneet lämpötilat ovat aiheuttaneet simpukoiden joukkokuolemia ja uhkaavat viileiden vesien kaloja.

Lisää aiheesta:

Viemäriin heitetyt kasvomaskit ja käsineet tukkivat jätevesiputken – järvi uimakiellossa Lappeenrannassa: "Vesi on erittäin likaista"Jätevedet tulvivat vesistöihin pääkaupunkiseudulla, rantoja määrätty uimakieltoon – rankkasateet vaikeuttavat tilannetta: "Silloin bakteeripitoisuudet saattavat nousta tuhansiin"Eurajoesta löytyi sata kiloa kuolleita lahnoja – joukossa myös särkiäMäntyharjun kemikaaliturman ympäristövaikutukset voimistuvat – ensimmäinen kalakuolema havaittuOulun uimaveteen päätyi 10 miljoonaa litraa jätevettä – Yle: Jätevesipuhdistamon väki oli etätöissäUimarannan jätevesivuoto korjattu Helsingissä – rannalla voi jo uida
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • Eilen20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"