Hauska Kiinan-tuliainen koitui Kaijan iPhonen kohtaloksi: "Tulikin sitten vähän kalliimpi reissu"
MTV:n lukija kertoo Kiinan tuliaisen rikkoneen hänen älypuhelimensa latauspainikkeen kokonaan ja varoittaa muita vajoamasta samaan virheeseen. Asiantuntija paljastaa, miten vastaavalta tilanteelta voi välttyä.
MTV:n lukija Kaija* kertoo saaneensa ystävältään Hong Kongista tuliaisena tuulettimen, joka lisätään iPhonen liitinreikään. Nainen kertoo kokeilleensa hauskaa laitetta heti työpuhelimeen.
– Huomasin myöhemmin, että työpuhelimeni akku alkoi tyhjentyä todella nopeasti. Kun laitoin sen laturiin, se ei ladannut. Autossa sain ladattua puhelimen, mutta seuraavana aamuna se oli ihan tyhjä. Yön aikana puhelimen akku oli tyhjentynyt sadasta prosentista nollaan, Kaija selittää.
Kaija oli ehtinyt kokeilla minituuletinta myös omaan iPhoneensa. Sama ongelma iski myös tähän puhelimeen.
– Luulin ensin, että aika jättää työpuhelimestani. Kun molemmista laitteista alkoi tyhjentyä akku todella nopeasti, tajusin, että kyse oli muusta.
Kaijan oma puhelin ei enää ladannut ollenkaan yli kahden prosentin, joten hän vei laitteen huoltoliikkeeseen. Valtuutetussa huoltoliikkeessä odotti ikävä yllätys.
– Huoltoliikkeessä kerrottiin, että puhelimen virtapiirit ovat todennäköisesti vioittuneet. He sanoivat, että laitetta ei pysty välttämättä korjaamaan. Ostin sitten uuden puhelimen, Kaija kertoo.
Nyt myös työpuhelin on menossa vaihtoon.
– Tämä tuli ihan täytenä yllätyksenä. Harmittaa myös ystävän puolesta, joka halusi tuoda hauskan tuliaisen, mutta tästä tulikin sitten vähän kalliimpi reissu, Kaija harmittelee.
Näin vältät vastaavan kohtalon
Applen laitteisiin erikoistuneen Mcare-huoltoliikkeen toimitusjohtaja Matti Uronen kertoo tapausta tarkemmin tuntematta, että syynä voi todella olla virtapiirien vioittuminen.
– MFI-sertifioimattomat lisävarusteet voivat antaa hetkellisen virtapiikin, jolloin piiri vaurioituu. Jos lisälaite ei ole MFI-sertifioitu voi lisävaruste rikkoa laitteen latauspiirin, hän selittää.
Helsingissä, Tampereella, Oulussa ja Jyväskylässä toimivalle huoltoliikkeelle ei ole tullut vastaan samanlaisia tapauksia, joissa nimenomaan lisälaitteen olisi ilmoitettu rikkoneen laitteen.
Onko sitten mitään mahdollisuutta varmistaa, ettei esimerkiksi tuliaisena tuotu puhelimen lisälaite riko sitä kokonaan? Urosen mukaan on: hän kehottaa kiinnittämään huomiota yhteen asiaan.
– Suosittelemme tarkistamaan, onko lisävaruste MFI-sertifioitu. Kiinasta tilatut lisälaitteet ovat erittäin harvoin MFI-sertifioituja, hän muistuttaa.
Myös Apple suosittelee sivuillaan käyttämään vain Applen sertifioimia lisävarusteita. MFI-sertifioinnin tunnistaa helpoiten Applen Made for iPod/iPhone/iPad -logosta. Lisää sertifioinnista voi lukea esimerkiksi Applen nettisivuilta täältä.
*MTV:n lukijan nimi muutettu.
***
Tunnistatko kumpi iPhone on feikki?
Tätä ei välttämättä edes harjaantunut silmä huomaa.

Uusimmat
-
15:23
Avoin puolue ja Suomen kommunistinen puolue merkitty puoluerekisteriin
-
15:17
Ranskan ex-presidentti Sarkozylle vankilatuomio korruptiosta
-
15:16
Lääkäreille tuomiot vammantuottamuksista – perheenäiti Helin kaikki raajat amputoitiin, koska vakavat oireet sivuutettiin: "Luulin, että sairaalan osastolla olisi turvallista"
-
15:05
99-vuotias prinssi Philip siirrettiin toiseen sairaalaan – kotiutuminen lykkääntyi jälleen
-
15:05
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Sairaalapotilaiden määrä kasvoi lähes 30:lla – Lapin avi kieltää yli kuuden hengen kokoontumiset
-
15:04
Koronan sulkemat pelikoneet moukaroivat Veikkauksen viime vuoden tulosta roimasti
-
15:01
Länsirajalla alkaa "pakkotestaus" koronan varalta – jos vapaaehtoisesta testistä yrittää luistaa, voidaan siihen määrätä
-
15:00
Riitta-Liisa Roponen antoi vinkin MM-kisajännäreille – "Ei minua näköjään vieläkään ole saatu pois näiltä laduilta"
-
14:55
Dannyn ex-avustaja Helmi Loukasmäki täytti 20 vuotta – kaunis syntymäpäiväkuva kerää kehuja: "Olet maailman suloisin"
-
14:53
Video ei herkille: Lääkäri poistaa ison loismadon miehen nenästä – potilas ei saa järkytykseltään sanaa suustaan
-
14:53
Ott Tänak tyrmäsi Toyotan: ”Olen kieltämättä yllättynyt”
-
14:46
MaRa vaatii ravintoloiden menetysten täysimääräistä korvaamista – haluaa myös henkilöstöravintolat kiinni: "Valtioneuvoston tulee kantaa vastuunsa"
-
14:45
Leuat loksauttava merkkipaalu meni rikki helmikuussa: Näin monta autoa Mercedes-Benz on valmistanut koko historiansa aikana
-
14:38
SaiPa luopui Leijonissa debytoineesta hyökkääjästään – hanskoja ei lyödä tiskiin: "Totesimme, että voimme näin toimia"
-
14:26
Myanmarin syrjäytetylle johtajalle Suu Kyille uusia syytteitä: "Mitä tahansa voi tapahtua tässä maassa tänä aikana"
-
14:10
Väitöskirjatutkija: Trump heitti puheessaan haasteen puolue-eliitille
-
14:04
Opiskelijat nostivat opintolainaa tammikuussa enemmän kuin koskaan ennen – myös korko ennätysalhaalla
-
13:57
THL: Suomessa kahdeksan uutta koronakuolemaa – teho-osastolla hengestään taistelee 39 ihmistä
-
13:56
Ghanan presidentti sai maailman ensimmäisenä covax-koronarokotteen, jonka tavoitteena on lisätä tasa-arvoa
-
13:50
Näin Myyrä-sarja etenee – tässä seikkailuohjelmassa on kyse!
-
Lataa lisää