Saksalaisen Auto motor und sportin mukaan F1-talli Racing Pointin uusi auto on kuin kopio Mercedeksen viime vuoden mestaruusautosta.
Racingin Pointin RP20 esiteltiin tämän viikon alussa. Keskiviikkona F1-sarjan talvitestien alussa tallin kuljettaja Sergio Perez keikkui aivan kärkipaikoilla.
Auto motor und Sportin mukaan Racingin Pointin uusi auto on rakenteeltaan hyvin samanlainen kuin Mercedeksen viime vuoden auto.
– Racingin Pointin RP20 on Mercedes W19 pinkeissä maaleissa, lehti kirjoittaa, viitaten Mersun viime vuoden mestaruusautoon.
Racingin Pointin tekninen johtaja Andy Green ei täysin kiistä väitettä.
– Olemme tehneet töitä viime toukokuusta lähtien Mercedeksen tuulitunnelissa. On paljon järkevämpää seurata heidän malliaan kuin rakentaa Red Bullin auto. Kaikki Mercedeksen tuulitunnelin työkalut ja testivälineet on suunniteltu tätä konseptia varten, Green totesi.
Racing Point ja Mercedes ovat tehneet yhteistyötä jo aiemmin, sillä saksalaisvalmistaja toimittaa Racingin Pointille moottorit.



