Hätäpuheluissa oli hetkellinen häiriö tänä aamuna eri puolilla Suomea. Häiriö kesti noin 15 minuuttia, eikä sen aikana puheluihin pystytty vastaamaan.
– Käytännössä tämä näkyi ihmisille pitkänä jonotusaikana. Jono pystyttiin purkamaan, kun varajärjestelmä saatiin käyttöön, sanoi Hätäkeskuslaitoksen johtokeskuksen päällikkö Lasse Matilainen STT:lle.
Vikatilanne havaittiin varttia vaille seitsemän aamulla. Kello seitsemän jälkeen saapuneet hätäpuhelut ohjattiin varayhteyksille ja hätäpuheluliikenteen toiminta palautui normaaliksi.
Hätäkeskuslaitoksen tiedotteen mukaan vikatilanteen aikana hätäpuhelun soittaja kuuli normaalia puhelun hälytysääntä. Varayhteydelle siirron yhteydessä hätänumeroon jonottaville soittajille annettiin puhetiedote, jossa pyydettiin soittamaan uudelleen.
Vikatilanteen jälkeen hätäpuhelut toimivat normaalisti. Varajärjestelyistä on nyt luovuttu.
"Ulkopuolisesta vaikuttamisesta ei ole ollut kyse"
Matilainen arvioi, että häiriö koski muutamia kymmeniä soittajia, mutta hänellä ei ollut tiedossaan tarkkoja lukuja.Hätäkeskuslaitoksella ei ole tiedossa, että vikatilanteen vuoksi kukaan hätänumeroon soittaneista olisi jäänyt kokonaan ilman apua.
