Kaksi harvinaista Lamborghini-mallia huutokaupataan Englannin Silverstonen kilparadalla 20. huhtikuuta.
Lamborghini Countach 25th Anniversary Edition
Moottori 5167 cc V12
Teho 455 hv
Vääntö 501 Nm
Kiihtyvyys 0-100 km/h 5,0 s.
Kulutus 22.4 l / 100 km
Toinen autoista on Lamborghini Countach vuodelta 1989 ja se on merkin 25-vuotisjuhlan kunniaksi valmistettua 627 kappaleen sarjaa – 25th Anniversary Editionia. Joidenkin lähteiden mukaan autoja tehtiin 657-658 kappaletta.
Auton muotoilusta vastasi legendaarinen Horacio Pagani – kuuluisan Zonda-automerkin luoja. Tämän mallisarjan erikoisuuksiin kuuluivat erikoisleveät pyöräkotelot, levennetyt ilmanottoaukot sekä perusmallista poikkeava moottoritilan suoja – joka tässä tapauksessa sijaitsee auton takaosassa.
Tähän Lamborghiniin tehtiin myös moottoripäivitys, joka nosti auton vääntöä ja tehoja nostaen huippunopeuden noin 295 kilometrin tuntinopeuteen. Matkamittarissa on vaivaiset 8 000 mailia eli alle 13 000 kilometriä.
Myynnissä oleva autoyksilö on oikealta ajettava ja sen on omistanut Cleo Roberts, joka oli yhdysvaltalaisen autosuunnittelija Carroll Shelbyn vaimo. Shelby kuoli vuonna 2012.


