Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Harvinaiset delfiinit ilahduttivat Mikaa Saaristomerellä – vastaavia nähty Suomessa 70 vuotta sitten: "Sydän alkoi hakata, kun tajusin niiden olevan siinä"

1:02Harvinaiset delfiinit ilahduttivat Suomenlahdella – vastaavia nähty Suomen vesillä viimeksi 70 vuotta sittenKatso videolta Mikan kuvaamat delfiinit!
Julkaistu 22.05.2020 20:42
Toimittajan kuva

Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Salolainen Mika Korpela oli veneilemässä aamulla Taalintehtaan edustalla Saaristomerellä, kun hän huomasi kahden delfiinin pongahtavan pintaan. Hän kuvasi tapahtumasta videon, jonka voit katsoa yltä.

Mika Korpela oli lukenut mediasta harvinaisista pullokuonodelfiineistä, joita on ennen tätä viikkoa nähty Suomen vesillä viimeksi noin 70 vuotta sitten. 

– Yhtäkkiä ne nousivat pintaan, evät vaan näkyivät. Sydän alkoi hakata, kun tajusin, että siinä ne nyt ovat. Olin lukenut, että niitä on kolme, mutta minä näin vain kaksi pienempää. Otin kameran esille ja aloin kuvata, Korpela kertoo.

MTV Uutiset kertoi eilen, kuinka nimettömänä pysyttelevä merenkulkija ikuisti delfiinit valokuviin. Valastutkija Olli Loisa sanoi kuvissa olevien eläinten olevan hyvin todennäköisesti pullokuonodelfiinejä. Pullokuonodelfiinejä on havaittu Suomenlahden tienoilla vain kahdesti aiemmin, vuosina 1905 ja 1953.

Lue myös: Historiallinen näky Suomen vesillä! Katso veneilijän ottamat kuvat pullokuonodelfiineistä Kemiönsaaren edustalla

– Ne tulivat pintaan parina. Voi olla, että yksi meni eri tahtiin. Delfiinit kävivät pinnassa noin kolme kertaa. Sitten ne lähtivät eteenpäin, mutta saimme ne vielä kerran veneellä kiinni. Noin 50 metrin etäisyydeltä pääsin kuvaamaan. 

Paikalle tuli muutama muukin venekunta ihmettelemään eläimiä.

– Delfiinit eivät aristelleet ihmisiä. Ne lähtivät uimaan Hankoon päin. Meressä on nyt varmasti paljon kalaa liikkeellä niille, joten toivottavasti ne pysyisivät täällä pidempäänkin, toivoo alueella säännöllisesti veneilevä Korpela.

Hän kertoo nähneensä delfiinejä aiemmin delfinaariossa, mutta ei luonnossa.

– Tuskin tällaista toista kertaa vastaan tulee.

Korjattu 23.5. kello 10.18. Sijainti korjattu Suomenlahdesta Saaristomereksi.

Lue myös: Historiallinen näky Suomen vesillä taltioitui videolle – pullokuonodelfiineille etsitään nyt nimiä: Kasper, Jesper ja Joonatan vai kenties Tupu, Hupu ja Lupu?

Lue myös: Keeri, 13, onnistui videoimaan ainutlaatuisen tilanteen: Kolme Kemiönsaaren delfiiniä tuli "tosi lähelle venettä"

Lisää aiheesta:

"Ei hitto, toihan on valas!" – Sami ikuisti uskomattoman näyn Eckerön edustallaNäyttävät hypyt tallentuivat videolle – Suomessa seikkaileva delfiinikaksikko sai katsojansa ihastumaan Kotkassa: "Tuli niin hyvä mieli"Mökkiläiset bongasivat Suomen delfiinit aivan uudesta paikasta – huikea video todistaa harvinaisen näyn kesäillassa: "Ajattelin, että äiti on seonnut"Kesäisen päivän uskomaton käänne merellä: 13-vuotias Lilian ikuisti videolle delfiinikolmikon polskinnan – vesi räiskyy kunnollaHistoriallinen näky Suomen vesillä taltioitui videolle – pullokuonodelfiineille etsitään nyt nimiä: Kasper, Jesper ja Joonatan vai kenties Tupu, Hupu ja Lupu?Keeri, 13, onnistui videoimaan ainutlaatuisen tilanteen: Kolme Kemiönsaaren delfiiniä tuli "tosi lähelle venettä"
Luonto ja eläimetSuomenlahtiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittamaan

  • Eilen05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut

  • ke21:00
    Kalat ja vesieläimet

    Jäämeren uumenista löytyi "kuolemapallo"

  • ke10:17
    Sudet

    Susi yritti napata metsästyskoiraa omistajan sylistä – poikkeuksellisesti käyttäytynyt eläin lopetettu

  • ti12:04
    Sankaritarinat

    "Ensin vähän suutuin" – Zorro-koira sai hepulin ja pelasti ripeydellään vanhuksen