Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Härskiä peliä Venäjällä – legendaa syytettiin fasismista: "Ehkä se on niin"

Sergei Karjakin syyttää Magnus Carlsenia fasismista.
Sergei Karjakin syyttää Magnus Carlsenia fasismista.
Julkaistu 03.04.2023 15:47
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Venäläinen shakkimestari Sergei Karjakin syytti Venäjän tv:ssä lajilegendaa Magnus Carlsenia fasismista.

LUE MYÖS: Suurmestari virnuilee pannan päätyttyä – näytti suoraan tukensa Putinille: "Provokatiivista"

Karjakin on aktiivisesti ollut Venäjän hyökkäyssodan puolustaja. Hän sai viime vuoden maaliskuussa Maailman shakkiliitto FIDE:ltä kuuden kuukauden kilpailukiellon, koska oli tukenut sotaa. Karjakin julisti kilpailukieltonsa päätyttyä tukensa Vladimir Putinille. Nyt oman osansa on saanut maailmanlistan kärjessä vuodesta 2011 lähtien ollut norjalainen Magnus Carlsen.

– Voimme nostaa esille maailmanmestari Magnus Carlsenin, jolla yleisesti on aina omat mielipiteensä. Hän toi aina mielipiteensä normaalisti esille keskusteluissa, mutta yhtäkkiä hän sanoi, että venäläisten ei tulisi osallistua ollenkaan kansainvälisiin kilpailuihin, Karjakin sanoi.

Karjakinia haastatellut ja Kremliniä tukeva toimittaja Boris Korshenikov kysyi tämän jälkeen venäläispelaajalta, että onko tässä kyse fasismista.

– En halunnut sanoa tätä, mutta ehkä se on niin, Karjakin totesi.

Shakin ja Venäjän asiantuntija Atle Grönn ei ole yllättynyt Karjakinin kommenteista.

– Karjakin sekosi jo kauan aikaa sitten. Hän ei pysty enää järkyttämään minua. Keskustelussa oli kokonaisuudessaan iljettävä tunnelma. Jos katsot Venäjän tv:tä, niin he eivät sano, että Magnus haluaa boikotoida venäläisiä pelaajia sodan takia. He sanovat, että Magnus haluaa boikotoida venäläisiä, koska ei pidä heistä, Grönn sanoi .

NRK:lle

– Ihmiset, jotka näkevät sen tv:ssä ajattelevat, että länsimaalaiset eivät pidä meistä, koska he eivät pidä meistä muutenkaan. Asian pointti on se, että kritisoimme Putinin ja Venäjän aloittamaa sotaa. Se, että hän on Donbassissa (Venäjän miehittämä alue Ukrainassa) auttamassa sotilaita. Se ei ole hyvä asia. Hänestä on tullut ulkoreunan symboli. Putin laskee sen varaan. Putin tarvitsee ihmisiä, jotka menevät pidemmälle kuin hän. Silloin hän voi seistä yhdistävänä venäläisjohtajana, Grönn kertoi.

Karjakin on jatkanut kilpailukieltonsa jälkeen samalla radalla. Hän levittää sotapropagandaa, järjestää shakkikouluja Venäjän miehittämillä alueilla Ukrainassa ja on järjestänyt shakkiturnauksia Wagner-ryhmän päämajassa.

Lisää aiheesta:

Kohuissa ryvettynyt venäläismestari ilmestyi sotapropagandavideolleVenäjän Veronika Stepanova ärähti Norjan hiihtolegendalle: "Meillä on täällä kansansuosiolla valittu presidentti"Venäläismestari vaihtoi Norjan väreihin – raivo puhkesi Venäjällä: "Petos"Venäläinen maailmanmestari kritisoi Vladimir Putinia ja sotaa – päätyi kotimaassaan mustalle listalle: "Tuo ei ole minun Venäjäni, se on Putinin Venäjä"Venäläismestarin ulostulo Ukrainan tilanteesta aiheutti raivoa – "Virtsaa entisten maanmiestensä haudoille"Aleksandr Ovetshkinin ulostulo Ukrainan tilanteesta oli liikaa – Dominik Hasek ärähti: "Kananpaska"
Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 12:01
    Valioliiga

    Tähtihyökkääjä nousi Liverpool-legendojen joukkoon

  • 10:04
    Liiga

    SM-liigaluotsi muisteli lämpimästi venäläistä – ”Neljä hyvännäköistä tyttöä katsomossa”

  • 09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 08:51
    NHL

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • 08:26
    NBA

    Tuomas Iisalon Memphis laittoi kovapalkkaisimmalle tähdelleen pelikiellon