Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hamilton tarkkaili Ferrarin katastrofirytäkkää vierestä – antoi ymmärrystä Vettelille

Julkaistu 18.09.2017 18:51

MTV SPORT

Sebastian Vettelin keskeytyksen avulla MM-johtonsa 28 pisteeseen venyttänyt Lewis Hamilton antoi Ferrari-kuskille ymmärrystä Singaporen kisan jälkeen.

Tuomaristo ei rangaissut ketään lähdön kolarista, jossa Vettel, Max Verstappen ja Kimi Räikkönen osuivat toisiinsa. Puhetta on silti riittänyt ja Vettel on monien mielestä pääsyypää osumaan, sillä hän muutti ajolinjaansa vasemmalle.

Viidennestä ruudusta lähtenyt Hamilton tarkkaili tilannetta takaa ja hän totesi, että Vettelin asemassa oli vaikea tulkita, missä muut menevät.

– Usein, kuten edellinen lähtöni Monzassa, kun lähtee edestä liikkeelle, ei oikeastaan näe kakkosena olevaa. He ovat käytännössä sokeassa pisteessä, jos saavat yhtä hyvän lähdön. Silloin on vaikea tietää, missä he ovat, Hamilton sanoi Autosportin mukaan.

– Silloin ensimmäinen ajatus on suojata omaa paikkaansa, päästä sisälinjalle ja pitää heidät takanaan, ja oletan että Vettel teki niin. Kun tekee sillä tavalla, yhtäkkiä muut näkyvät peileissä ja tajuaa missä he ovat tai sitten he näkyvät ääreisnäössä. Joskus näin havaitsee, mutta silloin huomaa olevansa edellä. En tiedä, kävikö Sebastianille niin, Hamilton pyöritteli.

Räikkönen lähti nelosruudusta kuin ammuttuna.

– Minä näin Kimin, pidin vain silmällä mitä vasemmalla puolella tapahtuu, ja jos jotain draamaa sattuisi, halusin vain mennä suoraan ykkösmutkaan ja välttää osuman, Hamilton sanoi.

1:34Startti: In-car


Lisää aiheesta:

Vettel sätti Verstappenia Ferrarin tönimisestä: "Tavaramerkki hänelle"Vettel tunnustaa Räikkösen estämisen – "Tein sen hänelle epämukavaksi"Verstappenilla selvä näkemys starttikaaoksen syyllisestä – "Ei missään nimessä kisatilanne"Vettel varoi sanojaan startin kolarisumasta – törmäys Räikköseen aiheutti mittavat vauriotKysymys Vettelille: Oletko Kimin kanssa nyt varovaisempi?Vettelin seikkaperäinen selvitys – "Tämä Verstappenin pitää tajuta"
Singaporen GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Singaporen GP
  • 6.10.13:24
    F1

    Raivostunut F1-tähti teki jäätävän tempun tallipomolleen

  • 6.10.12:03
    F1

    Lewis Hamilton kohautti – sai painokelvottoman ryöpytyksen tiimiradiossa

  • 5.10.18:43
    F1

    George Russell suvereeniin voittoon, McLarenin sisällä selvitettävää – näin Singaporen F1-kisa eteni

  • 5.10.18:38
    F1

    Lewis Hamiltonille mätkäistiin rangaistus

  • 5.10.17:40
    F1

    McLaren-kuskien välillä kipinöi: "Aika paskaa väistämistä"