Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Hamilton napsi palkintoja – F1-tulokas Verstappenille taas kunniaa

Max Verstappen on putsannut palkintopöytiä F1-kauden jälkeen. Kuva FIA:n gaalasta perjantailta.
Max Verstappen on putsannut palkintopöytiä F1-kauden jälkeen. Kuva FIA:n gaalasta perjantailta. 2015 Getty Images
Julkaistu 07.12.2015 07:25
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

F1-maailmanmestari Lewis Hamilton ja huipputulokas Max Verstappen saivat tunnustusta Lontoossa sunnuntaina järjestetyssä Autosportin palkintogaalassa.

Toisen peräkkäisen ja uransa kolmannen formula ykkösten MM-tittelin ajanut Mercedes-kuski Hamilton voitti sekä vuoden brittiläisen että kansainvälisen kuljettajan pystit. Neljännen kerran molemmat kunniat saanut Hamilton ei ollut paikalla gaalassa.

– Taidan viedä nämä pystit kotiini, palkinnot Hamiltonin puolesta noutanut Mersu-pomo Toto Wolff vitsaili.

– Olen todella kiitollinen. Tämä on julkinen äänestys, joten monet Autosportin lukijat - minä mukaan lukien - ovat äänestäneet. Se on hieno asia, Hamilton totesi videoviestissä. 

Mercedekselle sekä merkki- että kuljettamestaruudet tuonut ylivoimainen F1 W06 -ajokki palkittiin vuoden parhaana autona.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Toro Rossolla upean debyyttikauden ajanut Verstappen, 18, äänestettiin vuoden tulokkaaksi. 12:nneksi MM-sarjassa sijoittunut hollantilainen sai kiitosta kauden mittaan varsinkin rohkeista ohituksistaan.

– Hän todella valaisi F1-ratoja tänä vuonna ja antoi meille paljon puheenaihetta, palkinnon Verstappenille ojentanut entinen F1-kuski Martin Brundle kehui.

Verstappen palkittiin kolmella pystillä Kansainvälisen autoliiton FIA:n gaalassa perjantaina. 

Lähde: Autosport

Lisää aiheesta:

Lewis Hamilton sai palkintovyöryn – brittitähdelle Italiasta hyvin mielikuvituksellinen kunnianosoitusNyt oli härskiä, Daniel Ricciardo – aussitähti valitsi F1-kauden parhaat kuskitTässä se on! Max Verstappenin suoritus valittiin moottoriurheiluvuoden helmeksi – myös parhaan tulokkaan palkinto F1-sarjaanHollantilaiskuski: Lewis Hamilton pelkää Max Verstappenia – perusteluna mielenkiintoinen havaintoVerstappen tyrmistytti Red Bullin täysin – "Hän ei voi edes juoda samppanjaa"F1-huipputulokas putsasi FIA-gaalan palkintopöydän
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen18:27
    Mercedes

    Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

  • Eilen11:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottakselle kunniatehtävä – F1 palaa tuttuihin maisemiin

  • ti20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • ti10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa