Pohjoisnavan ympäristöä tutkinut jäänmurtaja Polarstern on palannut Saksaan oltuaan merillä 389 päivää, laivan omistava Alfred Wegener -tutkimusinstituutti kertoo.
Tutkimuksen tekemiseksi laiva muun muassa ajettiin kiinni jäihin, joiden mukana se ajelehti ympäri Arktista.
Tutkijoiden havainnot olivat hälyttäviä.
– Todistimme sitä, kuinka Pohjoinen jäämeri on kuolemassa. Näimme sen ikkunoistamme ulos katsomalla tai kävelemällä huteralla jäällä, kertoo tehtävää johtanut Markus Rex.
Merijäätä vähemmän vain kesällä 2012
Hänen mukaansa Arktis on ilmastonmuutoksen keskiössä ja ilmaston kuumenemisen vaikutus näkyi selvästi merijään vähäisyydessä. Hän kertoo Polarsternin pystyneen kulkemaan laajoilla avoveden alueilla, jotka välillä ulottuivat horisonttiin asti.
– Pohjoisnavalta löysimme pahasti heikentynyttä, sulanutta, ohutta ja haurasta jäätä, Rex sanoo.
Hän varoittaa, että jos Pohjoisnavan lämpeneminen jatkuu, muutamien vuosikymmenten päästä Arktiksen alue sulaa kokonaan kesäisin.
Yhdysvaltojen ottamat satelliittikuvat antavat tukea uhkakuvalle: tänä kesänä Arktiksen merijäätä oli toiseksi vähiten koko mittaushistorian aikana. Merijäätä oli vähemmän vain kesällä 2012.
