Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uusi karu arvio: Mannerjäätiköiden sulaminen voi nostaa merenpintaa lähes 40 senttiä

4:05Huolettaako ilmastonmuutos? Kansalaiset kertovat, mikä ilmastonmuutoksessa huolettaa ja mitä asialle pitäisi tehdä:"Ei kasvisten syömisellä pelasteta maailmaa"Huolettaako ilmastonmuutos? Kansalaiset kertovat, mikä ilmastonmuutoksessa huolettaa ja mitä asialle pitäisi tehdä.
Julkaistu 17.09.2020 16:01(Päivitetty 17.09.2020 16:10)

MTV UUTISET - STT

Grönlannin ja Etelämantereen mannerjäätiköiden sulaminen voi nostaa merenpintaa nykyisestä lähes 40 senttiä, todetaan kansainvälisen tutkijaryhmän tuoreessa arviossa.

Nousu tulisi sen päälle mitä maapallon ilmaston lämpeneminen esiteollisen ajan jälkeen on jo tähän mennessä aiheuttanut.

Tutkijoiden mukaan muutos toteutuu vuoteen 2100 mennessä siinä tapauksessa, että kasvihuonekaasujen päästöt jatkuvat korkeina. Tulokset ovat linjassa hallitustenvälisen ilmastopaneelin (IPCC) viimevuotisen raportin kanssa.

Lue myös: Tutkimustulokset eivät luo toivoa: Grönlannin jäätikkö sulaa vääjäämättä, lumisateet eivät korvaa sulanutta jäätä

Mannerjäätiköistä sulava vesi aiheuttaa noin kolmanneksen maailman merenpinnan kokonaisnoususta.

Uusi arvio on tulosta Yhdysvaltain avaruushallinnon Nasan vetämästä projektista, jossa oli mukana yli 60 tutkijaa lähes 40 tutkimusorganisaatiosta. Suomesta projektiin osallistuivat Arktinen keskus ja Tieteen tietotekniikan keskus CSC. Tulokset julkistettiin Cryosphere-lehdessä.

Etelämantereen muutosten arviointi vaikeaa

Tutkimusprojektia johtaneen jäätutkija Sophie Nowickin mukaan jäätiköiden vaikutus on yksi merkittävimmistä epävarmuustekijöistä sen suhteen, kuinka merenpinta nousee tulevaisuudessa.

Grönlannin mannerjäätikön sulamisen osalta tutkimusryhmä tutki kahta skenaariota, joista toisessa hiilidioksidipäästöt kasvavat nopeasti ja toisessa päästöjen taso on alhaisempi.

Lue myös: Lohduttomat kuvat: Arktinen jäätikkö suli vieläkin nopeammin kuin mitä tutkija ennusti kolme vuotta sitten – "Tämä koskettaa henkilökohtaisesti"

Ensimmäisessä tapauksessa merenpinta nousisi tämän vuosisadan loppuun mennessä yhdeksän senttimetriä, jälkimmäisessä kolme.

Etelämantereen osalta jään supistumista on tutkijoiden mukaan vaikeampi ennustaa. Lännessä lämpimät merivirrat kuluttavat suuria jäähyllyjä pohjasta käsin, kun taas itäpuolen jäätikön massa voi kasvaa lumisateiden lisääntymisen myötä.

Muutosten mahdollinen vaihteluväli on siksi suuri. Ilmastoskenaarioista ja käytetyistä ilmastomalleista riippuen jäätikön muutokset voivat ääripäissä joko laskea merenpintaa liki kahdeksan senttimetriä tai nostaa sitä 30 senttimetriä vuoteen 2100 mennessä,

Lue myös: ”Tuomiopäivän jäätikkö” sulamassa huolestuttavaa tahtia: Romahdus olisi katastrofaalinen tilanne

Lisää aiheesta:

Jäätiköiden ennennäkemättömällä sulamisvauhdilla arvaamattomia seurauksia miljardeille ihmisilleSuomalaisasiantuntija: Jäätiköiden sulaminen ei pysähtynyt edes talvellaTutkijat katsoivat syvälle "Tuomiopäivän jäätikön" alle tehden pelottavan havainnonUusi tietokonemalli paljastaa: Grönlannin jäätiköt sulavat 100 kertaa nopeammin kuin on ennustettu Arktinen merijää suli mittaushistorian toiseksi pienimpään lukemaan – ympäristöjärjestö erittäin huolissaan: "Keskeinen hälytysmerkki"Tutkijat ymmällään Grönlannin ilmiöstä: Näinhän piti käydä vasta 2070-luvun pahimmissa visioissa
JäätikötLuonto ja eläimetIlmastonmuutosLuonnonsuojeluUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Jäätiköt
  • 15.8.05:45
    Trumpin ja Putinin tapaaminen

    Presidentit saapuvat pian Alaskaan – samalla osavaltiossa kärsitään luonnonkatastrofista

  • 10.7.07:10
    Ilmastonmuutos

    Tutkimus: Jäätiköiden sulaminen voi laukaista rajun tulivuorenpurkausten aallon

  • 11.6.09:14
    Ilmastonmuutos

    Grönlannin jääpeite suli toukokuussa ennätysvauhtia

  • 2.6.07:38
    Ilmastonmuutos

    "Tuomiopäivän jäätikkö" sulaa kovaa vauhtia – nämä maat uppoavat

  • 8.4.05:00
    Ilmastonmuutos

    Maaliskuu oli Euroopassa ennätyksellisen lämmin