Edesmenneen kansanedustaja Tony Halmeen entinen vaimo muistelee elämäänsä Viikingin kanssa torstaina julkaistussa kirjassa.
Entisen ammattinyrkkeilijän ja kansanedustaja Tony Halmeen elämä kirvoitti lukuisia lehtiotsikoita vuosien varrella. Vuonna 2010 traagisesti oman käden kautta menehtynyt Halme nousee uudelleen puheenaiheeksi uunituoreen paljastuskirjan myötä.
Tonyn vuonna 1998 tavannut ja siitä muutaman kuukauden kuluttua hänen kanssaan avioitunut Katja Halme kertoo oman näkökulmansa kirjaviin tapahtumiin Otavan julkaisemassa ja Paula Salomaan kirjoittamassa Viikingin varjossa -kirjassa.
Kirja kuvailee Tony Halmeen luonnetta hyvin itsekeskeiseksi, minkä myös Katja sai huomata pian. Katjan mukaan henkinen väkivalta kesti koko suhteen ajan, mutta lopulta mukaan tuli myös fyysisen väkivallan uhka.
Aluksi Tonyn Katjalle antama huomio oli ylenpalttista ja tuntui imartelevalta. Tony myös ylisti tuoretta tyttöystäväänsä, kehui kaikille ja vannotti kohtelevansa aina hyvin.
”Morsian oli päästään pyörällä jo pelkästään siksi, että sulhanen kertoi muiden naisten kadehtivan häntä, koska he kaikki olisivat halunneet olla hänen paikallaan.”
Tony kihlasi Katjansa ainoastaan muutama viikko tapaamisen jälkeen. Tuore morsian oli onnensa kukkuloilla.
Viikinki kuitenkin kerskaili Katjalle jo suhteen alussa naisten käytännössä tarjoavan itseään hänelle – kukaan ei kuitenkaan vetänyt vertoja täydelliselle Katjalle.
