Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallitusneuvotteluissa alkaa huomenna intensiivisempi vaihe – kaikki neuvottelijat eivät enää mahdu Säätytalolle

Säätytalo toimii hallitusneuvottelujen pääpaikkana.
Säätytalo toimii hallitusneuvottelujen pääpaikkana.Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 12.05.2019 20:34

MTV UUTISET – STT

Hallitusneuvotteluissa alkaa maanantaina aiempaa intensiivisempi työvaihe, kun neuvottelut jatkuvat Helsingin Säätytalolla viikonlopun neuvottelutauon jälkeen.

Vilske Säätytalolla lisääntyy, kun hallitusneuvottelujen kahdeksan niin sanotun ilmiöpöydän kymmenen alapöytää käynnistävät myös toimintansa.

Alapöydissä ruoditaan muun muassa Eurooppa-politiikan, liikenneverkon kehittämisen, puolustuspolitiikan, maatalouden ja veropolitiikan kaltaisia kysymyksiä. Myös sosiaaliturvan uudistamiselle ja sote-uudistukselle on omat alapöytänsä.

Siinä määrin vilkkaaksi alkaa hallitusneuvottelujen vilske käydä, että kaikki neuvottelijat eivät enää mahdu Säätytalolle, vaan osa neuvotteluista käydään läheisissä sisäministeriön kokoustiloissa.

Vaikeampi vaihe edessä

Hallituksen muodostaja Antti Rinne (sd.) arvioi perjantaina, että kaikki kahdeksan ilmiöpöytää saavat maanantaiaamuun mennessä valmiiksi oman tilannekuvansa. Tilannekuvien valmistumisen jälkeen hallitusneuvotteluissa päästään keskustelemaan tavoitteista ja niiden jälkeen keinoista.

Toistaiseksi neuvotteluissa on voitu keskustella ilman taloudellisia realiteetteja, mikä on saattanut osaltaan selittää neuvottelujen sopuisaa tunnelmaa.

– Ensi viikolla alkaa se kaikkein vaikein haaste, että talousrealiteetit pitää ottaa huomioon, kun niitä hyviä keinoja on keksitty, joilla tavoitteita viedään eteenpäin, Rinne sanoi poistuessaan perjantaina Säätytalolta.

– Hintalappuja aletaan laskea yhteen ja raami, minkä puitteissa toimitaan, tulee eteen ensi viikon lopulla, Rinne sanoi perjantaina.


Rinteen tavoitteena on, että hallitusohjelma olisi valmis jo kahden viikon kuluttua ja uusi hallitus pääsisi aloittelemaan työtään kesäkuun alussa.

Irvileuat liikkeellä

Hallitusneuvotteluiden alkumetrien metodi keskustella asioista ilman taloudellisia rajoitteita herätti viikonloppuna irvileuat vitsailemaan asiasta.

– Jokainen voi kokeilla omassa elämässään Antti Rinteen hallitusohjelmamenetelmää. Lapset voi esimerkiksi viedä ennen joulua lelukauppaan ja sanoa, että valitkaa ensin hintaan katsomatta kaikki mitä haluatte ja keskustellaan hinnoista sitten myöhemmin, mediayrittäjä ja ekonomisti Heikki Pursiainen leukaili Twitterissä.

SDP:n viestintäpäällikkö Iida Vallin muistuttaa, että hallitusneuvottelut haluttiin toteuttaa tällä kertaa uudella tavalla, joka mahdollistaa visioinnin siitä, miten voidaan rakentaa taloudellisesti, ekologisesti ja sosiaalisesti kestävää yhteiskuntaa.

– Näiden kaikkien kolmen pilarin täytyy olla läsnä, kun rakennamme kestävää yhteiskuntaa, ja tämä lähestymistapa on hyväksytty laajasti myös muissa neuvotteluosapuolissa. Ne linkittyvät toisiinsa. Me emme voi katsoa pelkästään taloutta, Vallin sanoi STT:lle. 

Lisää aiheesta:

Henriksson ei poissulje hallitusneuvottelujen venymistä ensi viikolle: "Katsotaan tunti kerrallaan"Orpo: Hallitusneuvottelut ovat hyvin lähellä päätöstä – "Eilen oli erittäin hyvä päivä" MTV Uutiset seuraa hallitusneuvotteluja – "Työllisyys kaiken ytimessä", Orpo linjaaHallitusneuvotteluissa etsitään edelleen tasapainoa tulojen ja menojen välille – valmistumisaikataulu yhä epämääräinenHaavisto haluaa lobbarirekisterin hallitusohjelmaan – Henriksson: "Meidän ei kannata luoda yhteiskuntaa, jossa pelätään ihmisten tapaamista"Antti Rinne joutui venyttämään aikatauluja heti alkutaipaleella – hallitusneuvottelut saattavat siirtyä parilla päivällä
HallitusAntti RinneSDPSuomen KeskustaVihreätRuotsalainen kansanpuolue (RKP)VasemmistoliittoPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hallitus
  • 7.10.17:37
    Politiikka

    Esiselvitys presidentin ja pääministerin Nato-vallanjaosta valmistui

  • 2.10.17:16
    Polttoaine

    Polttoaineiden verotus kevenemässä

  • 29.9.15:43
    Linnut

    Hallituksessa erimielisyyttä valkoposkihanhien "pistämisestä pataan"

  • 25.9.18:34
    Rikos

    Esitys: Passien kasvokuvat ja sormenjälkitiedot laajempaan rikostutkintakäyttöön

  • 25.9.16:44
    Alkoholi

    Alkoholin kotiinkuljetuksesta eripuraa: Yksi halusi hylätä lakiesityksen