Haitin presidentin Jovenel Moisen salamurhaan osallistui ainakin 28 ihmistä, kertoo Haitin poliisi. Surmaan kytkeytyneistä kaksi on yhdysvaltalaisia ja loput kolumbialaisia.
Poliisi kertoo ottaneensa kiinni kaikkiaan 15 kolumbialaista sekä kaksi yhdysvaltalaista, joilla on Haitilaiset sukujuuret. Lisäksi poliisipäällikkö Leon Charles kertoo kolmen kolumbialaisen saaneen surmansa ja kahdeksan olevan vielä karkuteillä.
Keskiviikkona poliisi kertoi neljän epäillyn saaneen surmansa ja esimerkiksi yhdysvaltalainen NBC News kertoi yhteensä seitsemän kuolleen. YK:n Haitin lähettiläs Helen La Lime kertoi niin ikään aiemmin, että poliisi olisi tappanut neljä presidentin asunnolle hyökännyttä.
Charles ei kuitenkaan uutistoimisto AFP:n mukaan kertonut, mistä eriävät tiedot kuolleista johtuvat.
Poliisin mukaan surmaajien käyttämät aseet ja materiaalit ovat poliisin hallussa. Viranomaiset eivät ole kertoneet mitään epäiltyjen mahdollisista motiiveista.
Yhdysvaltain ulkoministeriö kertoi aiemmin, ettei se pysty vahvistamaan, että viranomaiset ovat ottaneet kiinni yhdysvaltain kansalaisia.
Henkivartijoiden toiminta syyniin
Moise oli kuollessaan 53-vuotias. Hän toimi Haitin presidenttinä vuodesta 2017. Moisen presidenttikauteen liittyi kiistaa muun muassa siitä, milloin hänen kautensa päättyy. Moisen vastustajat pitivät hänen mandaattiaan laittomana.
– Jovenel Moise ei ollut kauhean suosittu, mutta hän oli presidentti. Häntä ei voi tappaa kuin hän olisi vain tavallinen kansalainen, 55-vuotias Paul-etunimellä esittäytynyt mies kertoi.
28-vuotias Julia puolestaan sanoi suhtautuvansa varauksella poliisin väitteisiin, että ulkomaiset palkkasoturit olisivat olleet surman takana.
– Missä olivat hyvin varustautuneet poliisit, jotka vartioivat presidenttiä päivin ja öin? Miksi he eivät reagoineet, hän tiedusteli.
Syyttäjillä on ollut mielensä päällä samoja kysymyksiä ja poliisin onkin määrä kuulustella lähipäivinä Moisen turvallisuudesta surmayönä vastuussa olleita agentteja.

