Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Häiritseekö Ikean työtuoli tietokoneiden näyttöjä? Käyttäjät raportoineet oudosta ilmiöstä – Ikea vastaa

Käyttäjät ovat kertoneet Ikean Markus-työtuolin aiheuttavat häiriöitä elektronisiin laitteisiin.
Käyttäjät ovat kertoneet Ikean Markus-työtuolin aiheuttavat häiriöitä elektronisiin laitteisiin.Shutterstock / Ikea / MTV
Julkaistu 12.05.2023 06:24

Ville Järveläinen

Ikean työtuolin väitetään aiheuttavan häiriöitä tietokoneiden näyttöihin. Yhdysvaltalaisen Vice-julkaisun mukaan suositun työtuolin käyttäjät ovat raportoineet erikoisista ongelmista. Ikea Suomi ei ole saanut asiakkailta yhteydenottoja asiaan liittyen.

Saksalainen ohjelmoija Felix Häcker kirjoitti hiljattain Mastodon-palvelussa oudoista havainnoista liittyen työtuoliinsa. Ikean Markus-tuoliin istuminen, siitä nouseminen ja sopivassa asennossa liikkuminen saivat hänen työpöydällään olleen 4K-näytön pätkimään ja jopa menemään pois päältä.

Felix yritti ensin sulkea pois niin johdossa olevan vian kuin muutkin todennäköisemmät selitykset, mutta ainoaksi häiriöitä yhdistäväksi tekijäksi paljastui hänen verkkoselkänojainen Markus-työtuolinsa.

Pikainen googletus osoitti lisäksi sen, ettei Felix ollut havaintojensa kanssa yksin. Hän löysi saksalaiselta Computerbase-keskustelufoorumilta viestiketjun, jossa aiheesta oli keskusteltu jo vuonna 2021. Ilmiötä on tutkittu jo vuonna 1993.

Lue myös: Moskovaan avautui Swed House – myy härskisti Ikean tuotteita ja niiden kopioita: "Kukaan ei kieltänyt meitä"

Felixin mukaan todennäköisimpänä selityksenä ovat sähköstaattiset purkaukset, joita aiheutuu tuolin kankaasta ja/tai kaasujousen käyttämisestä.

Felixin Mastodon-ketjuun on jätetty kommentteja, joiden mukaan erikoiseen ilmiöön ovat törmänneet myös muiden kuin Ikean työtuolien käyttäjät. Saksalaisfoorumilla ongelman ratkaisuksi on ehdotettu muun muassa tuolin maadoittamista kuparikaapelilla.

Artikkeli jatkuu videon alla.

1:20Montako teiltä löytyy? Ikean myydyimmät tuotteet SuomessaVideolla Ikean myydyimmät tuotteet.

Näin Ikea vastaa

Ikean viestinnästä kerrotaan MTV Uutisille, ettei suomalaisilta asiakkailta ole tullut palautetta tai yhteydenottoja aiheeseen liittyen. Markus-toimistotuolia on Ikean mukaan turvallista käyttää ja se noudattaa säädöksiä kaikilla markkinoilla, joilla sitä myydään.

– Sähköstaattinen purkaus on ilmiö, jota esiintyy joissakin rakennuksissa erityisesti talvella pakkaspäivien aikana. Se voi olla seurausta monista eri tekijöistä, esimerkiksi säästä, lämpötilasta, lattia- tai vaatemateriaalista, tai näiden eri tekijöiden yhdistelmistä. Kaikki nämä eri tekijät tekevät vaikeaksi määrittää tarkkaa syytä staattisen sähkön esiintymiselle, Ikeasta kerrottiin.

Lue myös: Ikea ja Lidl tekivät sähköauton lataamisesta maksullista – kertovat nyt MTV:lle, mitä sitten tapahtui

Lähteet: Vice, Computerbase, ESD Association

Lisää aiheesta:

Robotti-imureita hakkeroitiin Yhdysvalloissa – huutelivat rasistisia solvauksia käyttäjilleenDokumenttipaljastus Shein-vaatebrändistä: 18-tuntisia työpäiviä olemattomalla palkalla – tiesitkö näitä epäkohtia naurettavan halpoja vaatteita myyvästä verkkokaupasta?Hämmentävä "esinahkalamppu" syttyy astetta härskimmällä metodilla: "Tämä vainoaa minua painajaisissani"Katie väittää, että virtuaaliavustaja Alexa ryhtyi tilaamaan netistä seksileluja huvittavasta syystä – Amazon kiistääSeksiasuja ja lapsikauppaa? Suosikkileluun liitetään somessa kovia väittämiä – näin vastaa nukkeja Suomeen toimittava Amo: "Lapset eivät tarkastele asioita aikuisten silmin"Jo kahdeksan lasta kuollut: Ikea veti Malm-lipastot myynnistä Yhdysvalloissa ja Kanadassa
ElektroniikkaSähköIKEALifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Elektroniikka
  • ma15:37
    Takaisinvedot

    Ostitko tämän tuotteen Clas Ohlsonilta? Älä käytä!

  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 29.9.15:04
    Takaisinvedot

    Älä käytä! Tukesilta varoitus akkulaturista

  • 21.8.19:02
    Sairaudet ja taudit

    Kaikki, mitä tiedät kuulokojeista, on luultavasti väärin: "Laitteisiin saa puhelut liitettyä suoraan"

  • 19.8.16:33
    Takaisinvedot

    Tukes: Poista tämä laturi heti käytöstä!