Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Georgiaan pakenee päivittäin noin 10 000 venäläistä – saavat oleskella maassa jopa vuoden ilman viisumia

1:33Rajaruuhkia on runsaasti myös Venäjän eteläisillä ja itäisillä rajoillaKatso myös: Rajaruuhkia on runsaasti myös Venäjän eteläisillä ja itäisillä rajoilla
Julkaistu 27.09.2022 13:17

MTV UUTISET - STT

Venäjän rajanaapuri Kazakstan varmistaa Venäjältä paenneiden turvallisuuden ja sen, että heistä pidetään huolta, lupasi Kazakstanin presidentti Kassym-Jomart Tokajev.

Kazakstan on yksi maista, joihin Venäjältä on paennut paljon miehiä sen jälkeen, kun presidentti Vladimir Putin julisti osittaisen liikekannallepanon viime viikolla.

Tokajevin mukaan miesten on ollut "pakko lähteä toivottoman tilanteen vuoksi" ja siksi Kazakstanin on huolehdittava heistä.

Noin 34  000 venäläistä jäänyt maahan

Kazakstanin presidentti tuomitsi myös Venäjän hyökkäyksen Ukrainaan ja vaati kunnioitusta alueelliselle koskemattomuudelle, kun Venäjä järjesti valekansanäänestyksiä Ukrainassa valtaamillaan alueilla.

– Välittömässä läheisyydessämme on käynnissä mittava sota. Meidän on muistettava tämä ja ajateltava ennen kaikkea turvallisuuttamme, Tokajev sanoi.

Kazakstanin sisäministeriön mukaan noin 98  000 venäläistä on saapunut maahan osittaisen liikekannallepanon julistamisen jälkeen ja saapuneista vain hieman yli 64  000 ihmistä on poistunut maasta.

Myös Georgia on suosittu määränpää

Myös Georgiaan saapuneiden venäläisten päiväkohtainen lukumäärä on melkein kaksinkertaistunut viime viikosta.

Georgian sisäministerin Vakhtang Gomelaurin mukaan vielä viime viikolla tulijoita oli 5  000–6  000 ihmistä päivässä. Nyt venäläisiä saapuu päivässä noin 10  000, ministeri sanoi.

Georgia on yksi suosituimmista kohteista Venäjältä pakeneville, koska venäläiset voivat oleilla maassa jopa vuoden ilman viisumia.

Lue myös: Venäjältä pyritään nyt pois kiireellä pitkissä autojonoissa – lentolippujen hinnat kohonneet pilviin liikekannallepanon jälkeen

Lisää aiheesta:

Video näyttää valtavat jonot: Kazakstan kriisissä venäläisvirran takia – hotellit täynnä ja vuokrat nousseet pilviinMTV seurasi sotaa tiistaina 27. syyskuutaZelenskyi: ” Liikekannallepanon tarkoitus on antaa komentajille jatkuvaa tykinruokaa" – MTV seuraa sotaaVenäjän valtaamilla alueilla alkaneet lumeäänestykset pelottavat paikallisia: "Erittäin karmiva tilanne"  – MTV seuraa sotaaUkrainan separatistialueilla on aloitettu "kansanäänestykset" liittymisestä Venäjään – tulosten uskotaan olevan jo pöytälaatikossa: MTV seuraa sotaaKazakstanin presidentti: Venäjän joukot alkavat lähteä maasta kahden päivän sisällä
VenäjäUkrainan sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 12:05
    Ydinaseet

    Analyysi: Stubb julisti ydinaseiden aikakauden – tätä se tarkoittaa

  • 11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 10:26
    Ukrainan sota

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta

  • 05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita