Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
8:40George Floydin kuolemasta yksi vuosi – onko mikään muuttunut?George Floydin kuolemasta yksi vuosi – onko mikään muuttunut?

George Floydin kuolemasta vuosi – mustat pelkäävät poliisia ihan eri tavalla kuin valkoiset: "He opettavat jo pienille lapsilleen, miten käyttäydytään, että poliisi ei ammu"

Julkaistu 25.05.2021 16:27
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Yhdysvalloissa poliisin tappaman George Floydin kuolemasta tulee tänään kuluneeksi tasan vuosi. Suomalaisasiantuntijan mukaan Minneapolisissa tummaihoisen väestön ja poliisin välit ovat yhä kireät.

Tummaihoinen George Floyd kuoli vuosi sitten, kun valkoihoinen poliisi Derek Chauvin painoi häntä niskasta kiinniottotilanteessa niin pitkään, että hän kuoli. 

Tapahtuma kiihdytti Black Lives Matter -liikkeen toimintaa. Mustiin kohdistunutta syrjintää vastustava liike oli syntynyt alun perin vuonna 2013, kun George Zimmerman vapautettiin kaikista syytteistä aseettoman Trayvon Martinin kuolemaan johtaneessa ampumistapauksessa.

Jo Chauvinin tuomio oli merkittävä asia

Chauvin sen sijaan todettiin syylliseksi Floydin kuolemaan, mutta varsinaista tuomiota ei ole vielä luettu. Uutisaamussa vieraillut Ulkopoliittisen instituutin tutkija Maria Annala uskoo, että hänet tuomitaan vankeuteen.

Jo se, että hänet on todettu syylliseksi, on Annalan mukaan merkittävä asia.

– Poliisit hyvin usein pääsevät kuin koira veräjästä, kun poliisin voimankäytön seurauksena joku kuolee Yhdysvalloissa. On sanottu, että siellä on tällainen sininen muuri, jolla poliisit suojelevat omiaan. Muutenkin järjestelmä on rakentunut niin, että heitä on hyvin vaikea saada tuomiolle. 

Chauvinin tapauksessa sininen muuri murtui, kun osa hänen entisistä esimiehistään todisti häntä vastaan. 

Lue myös: George Floydin surmasta tuomittu entinen poliisi vaatii uuden oikeudenkäynnin

Osavaltioissa on rajoitettu poliisin voimankäyttöä

Annala kertoo, että monissa kaupungeissa ja osavaltioissa poliisin voimankäyttöä rajoittavia sääntöjä on uudistettu tapahtuman jälkeen.

– Esimerkiksi kuristusotteita, joista on paljon keskusteltu, on rajoitettu. Mutta valtakunnallista lainsäädäntöä ei ole saatu. Puoluepoliittinen ilmapiiri on tulehtunut eikä poliittista tahtoa riitä siihen, että puoluerajat ylittävästi säädettäisiin lakeja.

Tummaihoisten kansalaisten ja poliisi välit kiristyneet

Etenkin Minneapolisissa tummaihoisen väestön ja poliisin välit ovat Annalan mukaan entistäkin kireämmät.

– Kaupunki haluaisi avata epävirallisesti George Floydin aukioksi kutsutun paikan normaalisti liikenteelle vuosipäivän tullen. Floydin muistoa kunnioittava ryhmä puolestaan haluaisi pyhittää paikan kokonaan hänen muistolleen. Siitä voi tulla vielä uusi konflikti.

– Kaupungissa on ollut myös koronapandemian takia väkivaltaa ja ampumisia. Poliisi ei ole ollut osapuolena, vaan köyhillä asuinalueilla köyhät ampuvat toisiaan. Myös lapsia on kuollut tai haavoittunut.

Lue myös: Yhdysvaltain oikeusministeriö tutkii poliisilaitosten toimintaa Louisvillessä ja Minneapolisissa

"Rasismi on systeemissä"

Maria Annala arvioi, että rasismi ja eriarvoisuus ovat Yhdysvalloissa enemmän järjestelmässä ja rakenteissa kuin yksittäisten poliisien "mielissä".

– Mustien on vaikeampi saada hyvää työpaikkaa ja asuntolainaa kuin valkoisten. He myös päätyvät asumaan keskenään samoille alueille, jonne huono-osaisuus keskittyy ja jolla on paljon rikollisuutta. Kun poliisi tulee alueelle, hän pelkää lähtökohtaisesti heti oman henkensä puolesta.

– Mennään pahasti hakoteille, jos aletaan miettiä, että poliisit haluavat pahaa mustille ihmisille.

Mustat amerikkalaiset myös pelkäävät poliisia ihan eri tavalla kuin valkoiset.

– He opettavat jo pienille lapsilleen sitä, miten käyttäydytään, että poliisi ei ammu. Eivät valkoiset käy tällaista keskustelua 5–6-vuotiaan kanssa.

Lue myös: Poliisia epäillään taas mustan miehen ampumisesta Yhdysvalloissa – FBI aloitti tutkinnan

Lisää aiheesta:

Yhdysvalloissa mielenosoitukset poliisiväkivaltaa vastaan jatkuvat – Floydin kuolema oli käännekohta: "Julkinen sietäminen on lopussa"Poliisiväkivaltaa vastustavat mielenosoitukset jatkuneet USA:ssa jo kuukausia – tutkija arvostelee poliisiksi pääsemistä "keittiön kautta"Suomalainen Jorma Huttunen partioi Yhdysvaltojen mielenosoituksissa poliisin etulinjassa – "Meitä on heitetty polttopulloilla, tiiliskivillä ja vaipoilla"Video näyttää, kuinka väkivaltaiset mielenosoitukset yltyvät: useita tulipaloja Valkoisen talon lähellä, poliisi hajotti joukkoja kyynelkaasulla ja tainnutuskranaateillaMinnesotan kuvernööri vaatii protestoijia palaamaan koteihinsa ja rauhan palauttamista kaduille: “Tilanne on muuttunut vaaralliseksi”Asiantuntija: USA:n poliisisurmat lisäävät väkivallan kierrettä
George Floydin kuolemaYhdysvallatRasismiUutisaamuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

George Floydin kuolema
  • 02.12.202305:41
    Yhdysvallat

    George Floydin surmannutta poliisia puukotettiin vankilan kirjastossa kymmeniä kertoja

  • 25.11.202306:31
    Yhdysvallat

    Amerikkalaismediat: George Floydin surmasta tuomittua poliisia puukotettu vankilassa

  • 01.04.202305:45
    Poliisiväkivalta

    Kolme vuotta George Floydin kuoleman jälkeen Minneapolis uudistaa poliisiohjeistuksia

  • 21.07.202221:34
    Oikeudenkäynnit

    Ex-poliisille 2,5 vuoden vankeustuomio osallisuudesta George Floydin surmaan

  • 08.07.202206:22
    Yhdysvallat

    George Floydin surmanneelle poliisille toinen yli 20 vuoden tuomio