Varhainen murrosikä on yhteydessä suurentuneeseen riskiin sairastua aikuisiän diabetekseen ja muihinkin vakaviin sairauksiin. Pelkät geenit eivät meitä sairastuta, vaan sairastuminen vaatii lähes aina riskitekijöiden kasautumista. Varmuus geenien yhteydestä saadaan vasta vuosien kuluttua.
Jo pitkään on tiedetty, että varhaislapsuuden kasvu on yhteydessä aikuisiän sairastumisriskiin. Käynnissä olevassa Suomen Akatemian rahoittamassa tutkimuksessa selvitetään murrosiän perusmekanismeja ja niihin vaikuttavia geenejä, jotta tulevaisuudessa voitaisiin paremmin tutkia niiden yhteyttä aikuisiän terveyteen.
– Varhainen puberteetti on yhteydessä suurentuneeseen riskiin sairastua esimerkiksi diabetekseen, liikalihavuuteen ja myös joihinkin syöpiin, sanoo akatemiatutkija Elisabeth Widén Helsingin yliopiston molekyylilääketieteen instituutista.
Tutkija puhuu säätelyverkostosta, joka tarkoittaa sitä, että samat solutasolla olevat mekanismit, jotka vaikuttavat murrosiän varhaiseen alkamiseen, löytyvät myös aikuisiän sairastumisriskin taustalta.
Puoli miljoonaa geenitekijää sirulla
Murrosikägeenitutkimuksessa on käytössä noin 18 000 tutkimushenkilön laajuinen aineisto, joka sisältää muun muassa kromosomistoanalyyseja ja kasvukäyriä. Tutkimuksen lähtökohtana on tunnistaa uusia geenejä, jotta saadaan tietoa siitä, mitkä geenit ovat yhteydessä puberteetin vaihteluun.
– Käyttämämme geenisiruteknologia on uusi menetelmä, jolla pyritään kartoittamaan entuudestaan tuntemattomia geenejä. Yhdellä pienellä sirulla on puoli miljoonaa geenimerkkiä, ja niitä tutkimalla paljastamme yhtäläisyyksiä tuhansien ihmisten välillä.
Murrosikä saattaa alkaa joillain ihmisillä jopa viisi vuotta aikaisemmin kuin toisilla. Tytöillä kehitys käynnistyy 9-13 -vuotiaana ja pojilla pari vuotta myöhemmin. Alkamisiän vaihtelu on normaalia, eikä se sinällään olekaan tutkijoiden kiinnostuksen kohteena vaan se, millä tavalla varhainen puberteetti liittyy aikuisiän sairastumisriskiin.
Pelkät geenit eivät sairastuta
Sairastuminen monista tekijöistä johtuviin sairauksiin, kuten verenpainetautiin, ylipainoon tai kakkostyypin diabetekseen, vaatii lähes aina riskitekijöiden kasautumista. Pelkät perintötekijät eivät siis automaattisesti aiheuta sairauksia.
– Muilla kuin geenitekijöillä on niin suuri vaikutus, että elämäntavoillaan voi ehkäistä sairastumisen tai ainakin lykätä sitä. Esimerkiksi aikuisiän diabetekseen ei luultavasti sairastu, jos pystyy pitämään painonsa kurissa.
Tällä hetkellä tutkimustulokset eivät kerro riittävästi yksittäisen ihmisen riskeistä, sillä riskigeeneistä tunnetaan vasta noin kymmenen prosenttia. Jotta tutkimuksesta saatavia tuloksia voidaan hyödyntää käytännössä, vaaditaan kärsivällisyyttä.
– Kymmenen tai kahdenkymmenen vuoden kuluttua meillä on luultavasti hyvinkin tarkat tiedot siitä, mikä geeni tai mekanismi säätelee sekä murrosikää että aikuisiän sairastumisriskiä. Silloin voidaan ihan toisella tavalla ennakoida sairastumista ja suunnitella hoitoja, sanoo Elisabeth Widén.
(MTV3)
Uusimmat
-
03:04
Amnesty: Taleban syyllistyy toistuvasti ihmisoikeusloukkauksiin – kiduttamista ja laittomia teloituksia
-
23:50
Nuoret Leijonat murjoi Slovakian maanrakoon – ylivoimaa harjoiteltiin oikein urakalla
-
23:44
YK:n viljalaiva lähti Ukrainasta kohti Afrikkaa – MTV seuraa sotaa
-
23:39
Ukraina ottaa "erityiseksi kohteekseen" kaikki ydinvoimalan luona ampuvat ja sitä kilpenä käyttävät venäläissotilaat
-
23:16
Hävittäjä yli laidan! – USA:n suihkuhävittäjä tippui lentotukialuksen kyydistä ja ehti olla 3000 metrin syvyydessä lähes kuukauden
-
23:05
Anni Hautala ja Ilkka Ihamäki menivät naimisiin – tuore aviopari jakoi ihastuttavia kuvia päivästään
-
22:53
Tuhansia ihmisiä evakuoitu maastopaloissa Espanjassa ja Ranskassa – Espanjassa tuhoutunut 262 000 hehtaaria maata
-
22:31
Ministeri Lindén kannattaa huumeiden käyttöhuoneita: "Meidän täytyy saada viranomaiset parempaan yhteistyöhön"
-
21:28
Tutkijoiden mukaan kaikki energia voitaisiin tuottaa ilman fossiilisia polttoaineita jo ennen vuotta 2050
-
21:24
Puukotetun Salman Rushdien poika julkaisi Twitterissä koskettavan lausunnon: "Vammoista huolimatta hänen sisukas ja rohkea huumorintajunsa on säilynyt ennallaan"
-
20:41
Thomas Tuchel ja Antonio Conte lähes käsirysyssä – Harry Kane pelasti Tottenhamin loppuhetkillä
-
20:30
Flow-festareille samansävyisiin asuihin pukeutuneet Christa ja Ina: "Me haluamme yleensä matchata"
-
20:20
Katri, 32, kertoo, miksi päätti luopua alkoholista: "Juttu, missä tein virheen"
-
20:11
Matti Mattsson kauhoi EM-hopealle!
-
19:34
Helle ei loppunutkaan tältä kesältä – "Tosi kuuma elokuun viikko on alkamassa"
-
19:29
Vieroitushoitoon hakijoita on nykyään ympäri vuoden – aiemmin kesäisin oli hiljaisempaa
-
19:16
Rauman Lukko kaappasi Leijonat-hyökkääjän
-
19:11
Rakastetun Lumiukko-elokuvan luoja on kuollut
-
18:55
Näin tärähtää historiallinen lyönti! Siri Eskola paukutti haamurajan rikki
-
18:50
Supersiivooja Auri Kananen puhdistaa koko kotinsa yhdellä tuiki tavallisella aineella
-
Lataa lisää