Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Game of Games Suomessa kisataan poskettomissa peleissä – juontajina sydänystävät Janne Kataja ja Aku Hirviniemi

1:00Game of Games Suomi alkaa 27.11.Game of Games Suomi alkaa 27.11.
Julkaistu 26.10.2021 10:17

MTV VIIHDE

Game of Games Suomen jokaisessa jaksossa parikymmentä kilpailijaa kohtaa peleissä taistellen jopa 20 000 euron voittopotista. 

Uudenlainen koko perheen viihdeohjelma Game of Games Suomi on kotikatsojalle massiivinen puolentoista tunnin viihdepläjäys. Kilpailijoiden määrä on yksi Game of Gamesin erikoisuuksista, sillä ohjelman jokaisessa jaksossa nähdään peräti parikymmentä kilpailijaa.

Game of Games Suomen peleissä kukaan ei ole turvassa sotkulta ja sähläykseltä. Kilpailijoita muun muassa pudotetaan korkeuksista, lennätetään taivaalle, uitetaan limassa ja vaahdossa, ammutaan hammastahnalla ja syötetään hirviölle. Pelistudio onkin kuin sirkuksen ja huvipuiston välimuoto, ja jokaisessa jaksossa kilpailijat pääsevät kokemaan temppuja, joihin heillä ei normaalielämässä olisi mahdollisuuksia.

game-of-games-suomi-1Janne Kataja ja Aku Hirviniemi luotsaavat Game of Games -ohjelmaa.MTV Oy / Maique Madeira

Jaksot koostuvat kuudesta pelistä, joihin osallistuu pelistä riippuen 2-8 kilpailijaa. Jokaisesta pelistä jatkoon menee yksi kilpailija. Pelien voittajat ratkovat paremmuutensa finaalipeleissä, joista viimeiseen yltää enää illan voittaja. Hän pelaa aikaa vastaan tavoitteenaan saavuttaa jakson pääpotti, joka on peräti 20 000 euroa. 

Lue myös: Uusi paljastus villitsi Masked Singer Suomen – maskin takana varsin tuttu ruutuhahmo: "Nyt pitää palaset loksahtaa kohdilleen"

Game of Gamesin pelejä ovat Venyy ja paukkuu, Päät pyörälle, Lentoon lähdössä, Kielletty sana, Vaahtoareena, Kohta sataa, Palat pelissä, Kykloopin kita, Tuomion temppeli, Rikkinäinen puhelin, Tahnatuuba, Parit pelissä, Sokkotuolit, Tiedä tai tipu ja Julkkisruletti.

Ohjelma perustuu Warner Horizon Televisionin kehittämään huippusuosittuun formaattiin Ellen's Game of Games, jonka alkuperäisversiota USA:ssa luotsaa juontajatähti Ellen DeGeneres.

Juontajakaksikkona sydänystävät Janne Kataja ja Aku Hirvieniemi

Game of Games Suomea vetävät sydänystävykset Janne Kataja ja Aku Hirviniemi, jotka pääsevät ensimmäistä kertaa tekemään yhteistyötä viihdeohjelman juontajina.

He tapasivat ensimmäisen kerran, kun molemmat lähtivät mukaan Riihimäen nuorisoteatterin toimintaan. Janne oli 11-vuotias ja Aku vasta yhdeksän. Aku tosin valehteli Jannelle olevansa samanikäinen kuin tämä, ja totuus selvisi vasta kun Janne sai kutsun Akun 10-vuotissynttäreille.

Lopullisesti kaksikko liittoutui Riihimäen joulukadun avajaisissa tonttupuvut päällä. Poikia oli kehuttu toisilleen niin paljon, että heillä oli vain kaksi vaihtoehtoa: ruveta verivihollisiksi tai liittoutua. He päättivät liittoutua, mutta eivät tienneet, että liitosta muodostuisi raudanluja ystävyys, jolla olisi ratkaiseva vaikutus molempien elämään.

game-of-games-suomi

Akun ja Jannen kiihkein keikkaputki kesti yli 10 vuotta ja sisälsi ainakin 1 500 keikkaa. He ovat jo ehtineet näytellä samoissa produktioissa ja vetää juonto- ja taikurikeikkoja sekä komediapläjäyksiä joka puolella maata, mutta hämmästyttävää kyllä, Game of Games Suomi on ensimmäinen viihdeohjelma, jota he pääsivät juontamaan yhdessä. Se on siis paluu juurille.

– Akun ja mun välillä leimahti aikoinaan yhteisillä keikoilla mystinen liekki; me elettiin ja hengitettiin samaan rytmiin. Se liekki on ollut vuosia kateissa, koska sille ei ole ollut näyttämöä. Nyt me löydettiin se uudelleen, kuvailee Janne.

– Ystävyys ja meidän yhteinen keikkailuhistoria mahdollistavat viihteen tekemisessä todellisen flow-tilan. Jos kerron jotain juttua, Janne tietää ensimmäisestä tavusta, mihin tarina etenee ja sinetöi sen nauruhermoja kutkuttavalla lopetuksella, sanoo puolestaan Aku.

Molemmat pitävät vuosien varrella kehittynyttä yhteispeliä ainutlaatuisena rikkautena ja ovat iloisia, että pääsevät toteuttamaan sitä nyt vähän isommalla areenalla, Game of Games Suomessa.

Game of Games Suomi alkaa MTV3-kanavalla ja mtv-palvelussa la 27.11. klo 19.30. Ohjelma on katsottavissa myös C Moressa.

Lisää aiheesta:

MTV:n syksyn ohjelmakattaus julki! Ikisuosikit TTK, Ensitreffit alttarilla ja Maajussille morsian saavat jatkoa – mukana myös uusia yllättäjiä!Love Island -sarjassa rakastuneet Eetu ja Sofia mukana uudessa peliohjelmassa – näin parilta sujuu yllättävä haasteMTV:n kevään 2022 ohjelmisto julki – luvassa riemua, rakkautta, yllätyksiä ja jännitystäPerjantai-iltojen ilahduttavin ohjelma Posse palaa – tällaisia uudistuksia ohjelmaan on tehtyMTV:n syksyn ohjelmistossa uutuuksia ja suosikkisarjoja – luvassa Putous Allstars, Tanssii Tähtien Kanssa ja Kuutamolla!MTV:n syysohjelmisto julki – enemmän tähtiä kuin koskaan!
Game of GamesJanne KatajaAku HirviniemiTV-ohjelmat
Game of Games -sarjan juontajakaksikko.MTV Oy / Antti Mikkola

Tuoreimmat aiheesta

Game of Games
  • 22.1.12:04
    Janne Kataja

    Kirja: Janne Kataja avoimena suhteestaan Aku Hirviniemeen – kaksi raadollista tunnetta valtasivat juontajan seksiviestikohun leimahdettua

  • 04.12.202112:15
    Janne Kataja

    Love Island -sarjassa rakastuneet Eetu ja Sofia mukana uudessa peliohjelmassa – näin parilta sujuu yllättävä haaste

  • 27.11.202117:05
    Aku Hirviniemi

    Janne Kataja paljastaa: On kateellinen ystävälleen Aku Hirviniemelle yhdestä asiasta

  • 26.11.202119:01
    Janne Kataja

    Uutuusformaatti esittelyssä – näin toimii Game of Games

  • 18.11.202111:16
    Kultainen Venla

    Kultainen Venla -ehdokkaat ovat julki: nämä sarjat ovat ehdolla!