Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Finnair: "Liiallinen käsimatkatavaramäärä säännöllinen ongelma" – näin muutokset vaikuttavat lentomatkustamiseen

1:47Näin Finnairilla perustellaan uusia käsimatkatavaroiden sääntöjäNäin Finnairilla perustellaan uusia käsimatkatavaroiden sääntöjä.
Julkaistu 16.05.2023 18:02
Toimittajan kuva

Pyry-Jukka Peltomäki

pyry-jukka.peltomaki@mtv.fi

Lentoyhtiö Finnair ilmoitti tiistaina muutoksista matkatavaraehtoihinsa. Euroopan sisäisillä lennoilla saa jatkossa ottaa ilmaiseksi vain istuimen alle mahtuvan laukun, jos matkustajalla on halvimman hintaluokan lentolippu. Finnair perustelee tiukennuksia sillä, että ylimääräiset käsimatkatavarat ovat lennoilla haaste, joka vaikuttaa lentojen täsmällisyyteen sekä matkustusmukavuuteen.

Kesäkuusta alkaen Finnairin Economy Light -lippu korvataan Euroopan sisäisillä lennoilla Superlight-lipulla, jolla saa ottaa mukaan vain yhden, istuimen alle mahtuvan käsimatkatavaran. Isommat käsimatkatavarat muuttuvat maksullisiksi.

Finnairin tuotteista vastaavan Valtteri Helven mukaan käsimatkatavaroiden kasvanut ja liiallinen määrä on säännöllinen ongelma Finnairin lennoilla ja erityisesti Euroopan sisäisillä lennoilla, jossa operoidaan pääsääntöisesti pienemmillä konetyypeillä.

– Näillä liian suurilla matkatavaramäärillä on suoria vaikutuksia lentojen täsmällisyyteen ja myös matkustusmukavuuteen. Ongelma ilmenee erityisesti täyteen varatuilla lennoilla. Lentokoneiden matkatavarahyllyjen kapasiteettia ei ole suunniteltu siihen, että jokainen matkustaja toisi sinne ylähyllylle laitettavan matkatavaran. Nykyisin siellä on mukana sallittua enemmän tavaroita, Helve kertoo Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa.

Jos Superlight-lipulla matkustava haluaa tuoda koneen matkustamoon esimerkiksi pienemmän käsilaukun repun lisäksi, niin käsilaukun pitää mahtua reppuun sisälle. 

– Matkustaja voi halutessaan ostaa koneen matkatavarahyllylle laitettavan suuremman laukun lisäpalveluna. Lisäksi businessluokan matkatavaramääriä yhtenäistetään muiden luokkien kanssa.

Lue myös: Finnair tiukentaa matkatavaraehtojaan: Halvimmalla lipulla saa jatkossa vain pienen laukun istuimen alle

Finnairin tiedotteessa todetaan, että ” Superlight-lippu sisältää yhden pienen, istuimen alla kuljetettavan laukun (40cm x 30cm x 15cm), eikä muuta. Voit ostaa isomman käsimatkatavaran (55cm x 40cm x 23cm) lisäpalveluna.”

Muilla lipuilla saa ottaa edelleen sekä pienen ja isomman käsimatkatavaran, mutta niiden yhteispaino saa olla enintään 8 kilogrammaa, mutta jatkossa myös lentoasemalla tehtyjen ostosten pitää mahtua sallittuun käsimatkatavarakiintiöön.

Muutokset linjassa muiden lentoyhtiöiden kanssa

Viiden jälkeen kainaloboksikuva

Viiden jälkeen nähdään joka arkipäivä MTV3-kanavalla kello 17.00 alkaen. 

Ohjelma on katsottavissa suorana ja tallenteena myös MTV Katsomossa. Muista päivän uutisissa ja puheenaiheissa myös MTV Uutiset Live. 

Helven mukaan muutoksiin on isossa kuvassa reagoitu monella tavalla.

– Asiakkailtakin on tullut palautetta siitä, että nämä ovat heidänkin mielestään ongelma, ja siitä näkökulmasta on tullut hyvin positiivisia reaktioita. Totta kai on myös asiakkaita, jotka eivät pidä näistä muutoksista, mikäli ovat tottuneet matkustamaan hyvin suurten käsimatkatavaramäärien kanssa, Helve sanoo.

Jotkut kokevat, että matkalippujen hinnat ovat jo ennestään liian kalliit, ja hinnoittelustrategia muistuttaa halpalentoyhtiöitä, kun käsimatkatavaroista halutaan veloittaa erikseen.

– Lentolippujen hinnat määräytyvät kysynnän ja tarjonnan mukaan eri reiteillä. Tämä muutos [käsimatkatavarauudistus] ei suoranaisesti vaikuta siihen hinnoitteluun. Tietysti meidän tuotetarjonnassamme löytyy nyt muitakin vaihtoehtoja niille asiakkaillemme, jotka haluavat enemmän matkatavaraa, Helve toteaa.

Helven mukaan kesällä voimaan tulevat muutokset ovat linjassa esimerkiksi Euroopassa operoivien halpalentoyhtiöiden, sekä muiden verkostolentoyhtiöiden nykyehtojen kanssa.

– Asiakkaille mahdollistetaan mahdollisimman paljon erilaisia lipputuotteita ja näiden päälle erilaisia lisäpalveluita, joilla voi muokata matkustamista tarpeidensa mukaisesti.

Finnairin tuotevastaavan mukaan sellaisten erityismatkatavaroiden, kuten soitinten, urheiluvälineiden tai lasten matkarattaiden ehtoihin ei ole tulossa muutoksia.

– Näiden osalta meillä ei tule nykyisiin säännöksiin muutoksia.

Muutokset kohdistetaan niihin lippuihin, jotka ostetaan alkaen 1. kesäkuuta.

– Jo ostettuihin lippuihin nämä muutokset eivät koske, Helve kertoo.

Istumapaikkojen valintaan tulee niin ikään muutoksia, sillä jatkossa aiempaa harvemmalla lipputyypillä voi valita oman istumapaikkansa ilmaiseksi lähtöselvityksen yhteydessä. 

Lisää aiheesta:

EU:n uudistus saattaa mullistaa lentojen hinnatKuka korvaa turvatarkastusten takia lennolta myöhästymiset? Jopa Kuluttajaliitto ymmälläänFinnair alkaa punnita matkustajia – päätyi otsikoihin maailmalla: "Thin-air"Finnair perui muutokset businessluokan matkatavaroiden painorajoissaFinnair tiukentaa matkatavaraehtojaan: Halvimmalla lipulla saa jatkossa vain pienen laukun istuimen alleKäsimatkatavarat aiheuttavat halpalentoyhtiölle ongelmia: "Jotkut tuovat mukanaan massiivisia reppuja"
FinnairLentokoneetViiden jälkeenTalous

Tuoreimmat aiheesta

Finnair
  • to09:37
    Talous

    Työtaistelut sulattivat Finnairin tuloksesta 18 miljoonaa euroa

  • 22.10.14:09
    Lentäminen

    Finnair: Uutta tietoa ja rajut luvut penkkikriisistä

  • 19.10.16:24
    Kotimaa

    Finnair siirtää matkustajia lennolta toiselle myös maanantaina

  • 18.10.16:25
    Ilmailuala

    Finnairilla yhä lentoperuutuksia lauantaina, sunnuntaina satoja matkustajia siirretään eri lennoille

  • 17.10.16:34
    Lentokoneet

    Finnairin pesumoka: Lisää lentoja peruttu