Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin paljon lakot maksoivat Finnairille

1:15MTV:n kysely: Lakot horjuttivat suomalaisten luottamusta FinnairiinMTV:n kysely: Lakot horjuttivat suomalaisten luottamusta Finnairiin.
Julkaistu 16.07.2025 09:11(Päivitetty 16.07.2025 09:29)
Toimittajan kuva
Katariina Taleva

katariina.taleva@mtv.fi

Finnair on julkistanut tammi–kesäkuun puolivuotiskatsauksensa.

Lentoyhtiö Finnairin vertailukelpoinen liiketulos oli 10,3 miljoonaa euroa tammi–kesäkuussa 2025, kun se vuosi sitten oli 43,6 miljoonaa euroa.

Työtaistelutoimien välitön vaikutus vertailukelpoiseen liiketulokseen oli noin 29 miljoonaa euroa.

Vertailukelpoista liiketulosta rasitti Finnairin mukaan Suomen Liikennelentäjäliiton työtaistelutoimet huhtikuussa sekä maapalveluhenkilöstöä edustavan Ilmailualan Unionin (IAU) työtaistelutoimet touko- ja kesäkuussa.

Finnairin toimitusjohtaja Turkka Kuusisto sanoo tiedotteessa, että pitkittyneiden työtaistelutoimien välitön negatiivinen vaikutus toisen vuosineljänneksen liikevaihtoon oli noin 41 miljoonaa euroa, muihin liiketoiminnan tuottoihin noin 10 miljoonaa euroa ja vertailukelpoiseen liiketulokseen noin 29 miljoonaa euroa.

Finnairin liikevaihto kasvoi 2,8 prosenttia verrattuna viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon.

Turkka KuusistoFinnairin toimitusjohtaja Turkka Kuusisto myös pahoittelee asiakkaille koitunutta haittaa lakkojen takia.MTV Uutiset

Näin paljon lentoja peruttiin

Finnairin mukaan yhtiö operoi 94 prosenttia lennoistaan lakoista huolimatta.  Työtaistelupäivinä lennoista operoitiin 60–75 prosenttia.

Työtaisteluiden vuoksi Finnair perui  1 300 lentoa vuosineljänneksen aikana. 

Kustannuksia syntyi esimerkiksi asiakkaiden uudelleenreitityksistä sekä viivästyskorvauksista. 

– Työtaistelutoimien aiheuttama epävarmuus näkyi myös lentojemme kysynnässä ja asiakastyytyväisyydessä, sanoo Turkka Kuusisto tiedotteessa.

Finnair arvelee, että työtaistelutoimilla arvioidaan tiedossa olevien peruutusten myötä olevan noin 5 prosentin välitön negatiivinen vaikutus vuoden 2025 kokonaiskapasiteettiin.

Lue myös MTV:n kysely: Lakot horjuttivat suomalaisten luottamusta Finnairiin

IAU syntyneestä sovusta: "Meidän osassa oli kyse miljoonasta eurosta, poltettiin kymmeniä miljoonia"

Lentoliikenteen lakot ohi – nyt puhuu Finnair

Lisää aiheesta:

Toimitusjohtaja lupaa: Finnair ei ole ensi vuonna vertailussa Euroopan huonoin lentoyhtiöMTV:n kysely: Lakot horjuttivat suomalaisten luottamusta FinnairiinFinnair on perunut lakkojen takia 1800 lentoa: "Tämän vuoden tulos on pitkälti pilalla"Finnair julkaisi tuloksen: Työmarkkinatilanne aiheuttaa epävarmuuttaFinnair entistä enemmän tappiolla – lentoyhtiö tuplaa säästötavoitteensaFinnairin tulos romahti rajusti tappiolle, liikevaihto putosi yli 90 prosenttia
TalousFinnairKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen19:10
    Yhteiskunta

    Itä- ja Pohjois-Suomi raivostuivat: Tärkeät tukirahat annettiin maanpuolustukseen

  • 18.10.07:27
    Kotimaa

    Yrittäjägallup: Ukrainan sodan luoma epävarmuus vaikuttaa vahvasti pk-yrityksiin

  • 17.10.16:51
    STT

    Ministeri Ranne: STT:n tilanne ei ratkea tämän vuoden puolella

  • 17.10.14:42
    Lapset

    Vuoden isovanhempi Sixten Korkman ei leikkaisi lapsilta: "Eivät he ole aiheuttaneet taloutemme ongelmia"

  • 17.10.10:53
    Politiikka

    Suomi-kärryyn löytyi jarru, nyt tarvittaisiin kaasukin: "Monta vaalikautta niukkuuden jakamista"