Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Finanssiala: Kolme prosenttia suomalaisista menettänyt rahaa digihuijauksissa

Ahosniemi muistuttaa, että pankeilla ja viranomaisilla on vain rajallinen keinovalikoima huijausten torjumiseen.
Ahosniemi muistuttaa, että pankeilla ja viranomaisilla on vain rajallinen keinovalikoima huijausten torjumiseen.Lehtikuva
Julkaistu 17.05.2024 00:01

MTV UUTISET – STT

Finanssiala käynnisti kampanjan nopeasti yleistyneitä digihuijauksia vastaan.

Lähes 70 prosenttia suomalaisista on joutunut digihuijausten tai niiden yritysten kohteeksi, käy ilmi Finanssiala ry:n (FA) teettämästä kyselystä.

Kolme prosenttia suomalaisista kertoo menettäneensä digihuijauksessa itselleen merkittävän summan rahaa. Suomen väkilukuun suhteutettuna se on FA:n mukaan noin 165  000 suomalaista.

Finanssiala ry:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi pitää kyselyn tuloksia hälyttävinä.

–  Erilaiset huijausmuodot, joissa rikolliset yrittävät päästä käsiksi suomalaisten pankkitileillä oleviin varoihin, ovat yleistyneet huomattavasti viime vuosina. Kyselytutkimuksen tulokset puhuvat karua kieltä: vain harva välttyy huijausyrityksiltä, Ahosniemi sanoo tiedotteessa.

Ahosniemi muistuttaa, että pankeilla ja viranomaisilla on vain rajallinen keinovalikoima huijausten torjumiseen.

–  Avainasemassa ovat kuluttajat, jotka pankkien asiakkaina hallinnoivat omaa maksuliikennettään. Heidän on tärkeää tunnistaa huijausyritykset. Huijaustavat muuntuvat jatkuvasti. Paras digitaito on terve epäluulo, Ahosniemi painottaa.

FA on lanseerannut kansalaisille suunnatun kampanjan herättämään yleistä valppautta ja lisäämään tietoisuutta huijauksista. Kampanjan päätähtenä nähdään näyttelijä Maija-Liisa Peuhu.

"Huijatuksi tuleminen ei katso ikää"

FA:n kyselyn tuloksista käy ilmi, että huijausten kohteiksi joutuvat kaikenikäiset. Toisin kuin julkisen keskustelun perusteella voisi kuvitella, nuoremmat ovat joutuneet huijausten kohteeksi varttuneempia useammin.

–  Huijausten kohteeksi joutuminen ei katso ikää, sukupuolta tai ammattia. Huijaukset kehittyvät jatkuvasti, ja rikolliset osaavat tehdä vaikkapa aivan aidolta näyttävän viranomaisen tai pankin kirjautumissivun, FA:n petos- ja rikostorjunnasta vastaava johtaja Niko Saxholm sanoo.

Kyselyn vastaajista lähes 30 prosenttia kertoi välttelevänsä aikaisempaa enemmän digipalveluiden käyttöä huijausyritysten pelossa. Digipalveluiden käytön välttely korostuu erityisesti varttuneemmissa ikäluokissa eli 60–79-vuotiaiden keskuudessa.

Saxholm painottaa digitaitojen opettamisen tärkeyttä kaikenikäisille.

–  Verkossa asioidessa on hyvä olla tarkkana, mutta liiaksi ei pidä pelätä. Yhteiskunnassa verkossa asiointi yleistyy jatkuvasti ja se on myös kätevää, Saxholm muistuttaa.

FA:n mukaan suomalaiset menettivät verkkorikollisille viime vuonna yli 44 miljoonaa euroa. Lisäksi pankit saivat pysäytettyä noin 33 miljoonan euron edestä huijareille menossa olleita varoja. Huijattujen varojen kokonaissumma oli siten lähes 77 miljoonaa.

Kokonaissumma kasvoi FA:n mukaan vuoteen 2022 verrattuna yli kaksinkertaiseksi.

Kyselyyn vastasi noin 5  500 suomalaista. Sen teki FA:n tilauksesta Norstat.

Lisää aiheesta:

Viranomaisten neuvot vähissä järisyttävien huijauslukujen edessä – "Olemme häviämässä rosvoille"Jopa 400 000 suomalaista hävisi rahaa verkkohuijareille – "Uhri saattaa siirtää koko tilinsä sisällön"Verkkohuijauksissa rajua kasvua viime vuonna – suomalaisilta 63 miljoonaa vorojen taskuihinSuomalaisilta viety tänä vuonna yli 65 miljoonaa euroa – poliisi otti nyt uudet keinot käyttöön verkkohuijausten kitkemiseksiSuomalaiset aiempaa varovaisempia netissä – lähes jokainen on joutunut huijausyrityksen kohteeksiAsiantuntija pelkää stressaavan etätyön johtavan uusiin tietovuotoihin: "Saatetaan lähettää henkilötietoja laajalla jakelulla"
HuijauksetDigiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huijaukset
  • 23.9.18:55
    Verkkohuijaukset

    Tuula, 83, narauttaa netin rakkaushuijareita – tästä kipinä lähti: "Samalla kuvalla oli yhdeksän pyyntöä"

  • 21.9.06:18
    Hakkerointi

    Laura Kankaala on hakkeri, mutta hyvien puolella – lataa suorat sanat Aleksanteri Kivimäestä

  • 18.9.11:54
    Petokset

    Oletko nähnyt hymyilevää miestä? Osti arvokellon iäkkäältä naiselta huijatulla pankkikortilla

  • 16.9.09:43
    Sijoittaminen

    Liian hyvää ollakseen totta? Nämä merkit paljastavat sijoitushuijauksen

  • 15.9.14:19
    Sijoittaminen

    Varo! Sijoitushuijausten määrä on kasvanut merkittävästi