Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Faniyhdistys vastustaa Jokerien pelaamista Valko-Venäjällä – toimenpiteitä mahdollisesti luvassa

© juha metso/All Over Press
Julkaistu 26.08.2020 10:28
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Kannattajayhdistys Eteläpääty ry vastustaa Helsingin Jokerien pelaamista ensi viikon torstaina Valko-Venäjän Minskissä maassa vallitsevan tilanteen vuoksi. Ottelu Dinamo Minskin vieraana on Jokerien ensimmäinen alkavalla kaudella jääkiekon KHL:ssä.

Jokerien virallinen kannattajayhdistys Eteläpääty ry viestittää olevansa Jokerien päätöksen tukena, jos joukkue päättää olla menemättä Minskiin ja antaa suoran luovutusvoiton vastustajalle. Eteläpääty ry:n mukaan Dinamo Minskin pitäisi vähintäänkin pystyä siirtämään ensi viikon torstain ottelu Jokereita vastaan johonkin toiseen ajankohtaan.

– Ottelujen siirtäminen ei ole poikkeuksellista KHL:ssä, eikä muissakaan sarjoissa. Mielestämme maan vallitseva tilanne antaa kaikki edellytykset vaatia Dinamo Minskiltä ottelun siirtämistä, Eteläpääty ry kirjoittaa tiedotteessaan.

LUE MYÖS: Jokerit rysäytti: Eeli Tolvanen palaa helsinkiläisseuraan – "Tuntuu hyvältä päästä takaisin"

Valko-Venäjällä on nähty laajamittaisia mielenosoituksia vilpilliseksi katsottujen presidentinvaalien jälkeen, kun Aleksandr Lukashenko julistettiin kuudennen kerran presidentinvaalien voittajaksi. Myös maan ihmisoikeustilanne on herättänyt närää. Dinamo Minskin faniryhmä Dinamo Minsk Fan Club vaatii seuraansa tuomitsemaan väkivaltaisuudet, ja se on ilmoittanut boikotoivansa joukkueen otteluita. 

Dinamon fanit vaativat laittomasti vangittujen siviilien vapauttamista, pidettyjen vaalien julistamista laittomiksi sekä uusia rehellisiä vaaleja. Eteläpääty ry haluaa osoittaa tilanteessa tukensa Dinamon faneille.

Boikotit tai mielenilmaukset harkinnassa

MTV Urheilu tavoitti Eteläpääty ry:n varapuheenjohtaja Roope Rädyn. 

Onko Eteläpääty aikeissa järjestää boikotteja tai mielenilmauksia, jos Jokerien ottelu Valko-Venäjällä pelataan? 

– Tästä emme ole vielä keskustelleet, mutta mahdollisesti. Harkitsemme tätä kyllä, Räty sanoo.

Oletteko Jokerien tukena siinä tapauksessa, että he menevät Valko-Venäjälle pelaamaan?

– Ensisijaisesti halusimme asettua Minskin fanien tueksi heidän vaatimuksissaan. Kyllä me vahvasti Jokereillekin olemme ilmaisseet, että mikäli he päättävät olla menemättä, olemme tässä vahvasti tukena.

Joka tapauksessa Eteläpääty ry:n selkeänä toiveena on, että Jokerit ei Valko-Venäjällä ensi viikolla pelaisi.

– He tekevät toki oman päätöksensä ja tietävät varmaan tilanteesta enemmän kuin me. Tämä on kuitenkin meidän kantamme ja me toivomme, että näin tapahtuisi, Räty kiteyttää.

Lisää aiheesta:

"En usko, että tällä on Jokereihin vaikutusta" – kannattajayhdistyksen johtohahmo avaa boikottipäätöksen taustojaEntinen Jokerit-hyökkääjä Jarkko Ruutu otti kantaa seuran kinkkiseen tilanteeseen – "Ei millään tavalla optimaalinen"Jokerit menettämässä kannattajiensa tuen – helsinkiläisseuran kotiottelut boikottiinJokerit yritti siirtää ottelua, Dinamo Minsk kieltäytyi: "On täten noudatettava KHL:n sääntöjä"Jokerit aikoo matkustaa vierasotteluun mielenosoitusten valtaamaan Minskiin – KHL-pomo ei näe asiassa ongelmaa: "Jääkiekossa on kyse kunnioituksesta"Panssariajoneuvoja ja kansannousu Valko-Venäjällä – vahvistus: Helsingin Jokerit lähdössä Minskiin pelaamaan
KHLJokeritValko-VenäjäJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KHL
  • 2.9.12:19
    NHL

    Peter Forsberg kertoi totuuden Venäjän miljoonista: "Voin sanoa tämän nyt"

  • 22.8.12:12
    Jokerit

    Jokerien 21-vuotiaan pelaajan ura ohi

  • 18.8.20:41
    Jääkiekko

    Ruotsin entinen NHL-puolustaja kiekkoilee yhä Venäjällä – surkuttelee saamaansa palautetta ja kehuu Moskovaa: "Sääli, että meitä kohdellaan näin"

  • 14.8.17:55
    Jääkiekko

    Teemu Pulkkiselle pamahti tyly rahavaatimus Venäjältä

  • 13.8.11:11
    Mestis

    Teemu Pulkkisen sanavalinnat pantiin merkille Venäjällä