Toro Rosson F1-kuljettaja Pierre Gasly on paljastanut, että hänen ajopukunsa repeytyi halo-turvakaaren takia talvitestien toisena päivänä Espanjan Barcelonassa.
MAINOS
F1-testit päivittäin
C Morella!C More näyttää kaikkien kahdeksan testipäivän huippuhetket (26.2.-1.3. sekä 6.-9.3.) kello 22.45.
Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!
Gasly ei kuulu täksi kaudeksi kuljettajien päätä suojaamaan lanseeratun halon kannattajiin. Ranskalaiskuskin mukaan ajohaalari repeytyi hänen noustessa autostaan.
– En pidä siitä, on hirveä sotku päästä autoon ja sieltä pois. Ajopukuni on jo rikki, joudumme pyytämään AlpineStarsilta (pukujen valmistaja) useita pukuja tänä vuonna, Gasly kertoi toimittajille Barcelonassa.
– On vasta ensimmäinen päivä ja minulla on jo useita reikiä selässäni. Nyt pitää olla paljon taaempana auton sisään liukuessa. Se on itseasiassa aika outoa.
– Ja kaikki siivekkeet, joita halossa on – ylös noustessa ei voi oikein koskea mihinkään. Aika erikoinen tilanne, mutta ei mitään merkittävää. Suosin mieluummin vanhoja autoja.
