Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ex-tallikaveri hämmästelee Sebastian Vettelin ”sulamisia”

xpbimages.com
Julkaistu 20.07.2018 10:44

OTTO PALOJÄRVI / MTV SPORT

Sebastian Vettelin tallikaverina Red Bullilla 2009-13 ajanut Mark Webber katsoo Vettelin sortuvan helposti virheisiin, jos kisoissa tapahtuu epätavallisia asioita.

MAINOS

F1-kausi suorana C Morella – Saksan GP viikonloppuna

Perjantai: Harjoitukset klo 11.55 ja 15.55
Lauantai: Harjoitukset klo 12.55, aika-ajo klo 15.55
Sunnuntai: Saksan GP klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 14.30!

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

C Moren sivulle pääset tästä

Vettel voitti Red Bullilla 2010-13 neljä maailmanmestaruutta. Tällä hetkellä hän johtaa MM-sarjaa ja saattaa palauttaa Ferrarin tällä kaudella mestariksi vuosikymmenen tauon jälkeen.

Avoin kysymys on, kestääkö Vettel paineet? Webberin mukaan Vettelin selkeänä heikkoutena on keskittymiskyvyn säilyttäminen, kun kisoihin tulee odottamattomia käänteitä.

– Sebastianilla on niitä ja noita. Hänellä on suunnitelma ja usein nämä sulamiset johtuvat kisojen epätavallisista tapahtumista, kuten turva-autoista, Webber sanoi Formula ykkösten podcastissa

Webber muistuttaa Vettelin tehneen keskittymisensä herpaantuessa välillä hämmästyttäviäkin temppuja. Viime vuoden Azerbaidzhanin kisassa hän kolaroi tahallisesti Lewis Hamiltonin auton kylkeen, kun ajettiin turva-auton takana. Vettel poltti päreensä Hamiltonin jarrutellessa edessä.

– Abu Dhabissa 2012 hän ajoi turva-auton perässä osuen DRS-tauluun. Ja näimme Azerbaidzhanin kisan, Webber toteaa.

– On hämmästyttävää, että hän saavuttaa maksimaalisen keskittymistason. Hän voittaa startatessaan paalulta. Mutta kun tulee hämmentäviä tilanteita, on hänellä vaikeampaa, Webber jatkaa.

Webber muistelee vuoden 2007 Japanin kisaa. Silloin vielä Toro Rossolla ajanut Vettel pilasi molempien sijan.

– Palkintosija oli todellakin tarjolla. Red Bull ja Toro Rosso olisivat olleet yhdessä palkintopallilla. Turva-auton perässä hän kolaroi perääni, Sebastian ja minä menimme ulos. Seb oli hämmentynyt, Webber toteaa.

Aika-ajoissakin Vettel oli Webberin mukaan ongelmissa, kun ei voinut tehdä selkeää suunnitelmaa.

– Hän vihasi sitä. Koska tilanne oli avoin. Olisivatko renkaat valmiit ensimmäisellä kierroksella, vai ehkä ajaisimmekin kaksi kierrosta vai yhden kierroksen? Hän usein vihasi sellaista, Webber kertoo.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottakselle suoraa kritiikkiä entiseltä kilpakumppanilta – nosti esiin havainnon Lewis Hamiltonin mokasta: "Tekee mestarin elämän liian helpoksi"Ferrari-pomo perustelee tallimääräystä Vettelin ja Leclercin välillä: ”Kauden alussa tätä ei hyväksytty – nyt kuskitkin ymmärtävät paremmin”Uusitut säännöt sotkevat pakkaa F1-voittotaistelussa: ”Ehkä se on Red Bullin pelastus”Sebastian Vetteliltä hämmästyttäviä identtisiä virheitä: "Hän on liian epävarma"Sebastian Vettel kommentoi noloa mokaansa: "Ajoin Kimin ohjauspyörällä" Ex-tähtikuski: Hamilton parempi, mutta nuuhkaisu menestyksestä tekee Vettelistä pelottavan
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"