Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Euroopan Keskuspankki ryhtyy koronataloisiin: Vahvistaa arvopapereiden osto-ohjelmaa 120 miljardilla

7:12Matkustuskielto sai pörssin syöksyyn Suomessakin – pääanalyytikko avaa, miten koronavirus iskee talouteenUSA:n asettama matkustuskielto sai pörssin syöksyyn Suomessakin – pääanalyytikko avaa, miten koronavirus iskee talouteen
Julkaistu 12.03.2020 17:04

MTV UUTISET – STT

Euroopan keskuspankki pitää ohjauskoron 0,0 prosentissa ja pankeilta perittävän talletuskoron –0,5 prosentissa. Sen sijaan keskuspankki liennyttää koronaviruksen aiheuttamia ongelmia ja huolia vahvistamalla arvopapereiden osto-ohjelmaa.

Arvopapereita ostetaan kuluvan vuoden loppuun mennessä 120 miljardilla eurolla lisää, kun syksyllä ilmoitettu määrä oli 20 miljardia. EKP pyrkii vahvistamaan myös yritysten lainahanojen pysymisen avoimena. EKP:n neuvoston mukaan vielä ei kuitenkaan näytä siltä, että rahoituksen saannissa olisi ongelmaa, tiedotteessa kerrotaan.

EKP:n neuvosto kokoontui poikkeusjärjestelyin, sillä osa jäsenmaiden keskuspankkiireista osallistui kokoukseen etäyhteydellä koronaviruksen takia.

Koronavirus aiheuttaa globaalin talouskriisin

Pääjohtaja Christine Lagarden mukaan koronaviruksen leviäminen on ollut merkittävä shokki niin kasvunäkymille globaalisti kuin euroalueen talouksille. Viimeisimmät indikaattorit viittaavat hänen mukaansa siihen, että lähiaikojen kasvunäkymät heikentyvät merkittävästi. Myöhemmin talouden odotetaan vauhdittuvan muun maailman mukana.

Epidemia on tuonut epävarmuutta varsinkin pienille ja keskisuurille yrityksille. Keskuspankki parantaa sen takia kohdennettujen ja pidempiaikaisten jälleenrahoitusoperaatioidensa ehtoja pankeille. Samalla pankkien vakavaraisuussäädöksiä löysättiin.

EKP:lla ei ole käytössään perinteistä vahvaa korkoasetta, sillä ohjauskorko on jo ennätysalhaalla, 0,0 prosentissa, peruina edellisestä talouskriisistä.

Lue myös: Koronaviruksen aiheuttamat lentokiellot kaatavat lentoyhtiöitä, ja pian vaikutukset näkyvät myös laajemmin – analyytikko: "On selvää, että tämä tulee johtamaan konkursseihin"

Hallitusten pitää toimia

Euroalueen hallituksiin kohdistuu paineita, jotta ne tukisivat talouden pyörimistä. Lagarden mukaan hallitusten toivotaan rajaavan talousvaikutuksia oikein ajoitetuilla ja kohdennetuin toimin.

– Kaikkien hallitusten pitää olla kannella ja valmiina toimimaan, Lagarde sanoi.

Jäsenmailta tarvitaan hänen mukaansa koordinaatiota. EU-maiden johtajat linjasivat yhteistä vastaustaan kriisiin etäkokouksessa keskiviikkona. EU-maat ovat laittamassa liikkeelle 25 miljardin euron investoinnit sekä rukkaavat tarvittaessa valtiontukisäädöksiä, jotta jäsenmailla on laajemmat mahdollisuudet auttaa yrityksiä.

Esimerkiksi Saksassa hallitus on päättänyt 12,4 miljardin euron lisäinvestoinneista ja tuesta työajan lyhentämisestä kärsiville työntekijöille.

Yhdysvaltain keskuspankki Fed alensi viime viikolla ohjauskorkoaan puolella prosenttiyksiköllä 1,0–1,25 prosenttiin ja Englannin keskuspankki keskiviikkona puoli prosenttiyksikköä 0,25 prosenttiin.

Lue myös: Pörssikurssit vajoavat, Yhdysvaltoihin ei saa matkustaa – tätä Donald Trumpin päätös merkitsee taloudelle: "Epävarmuus on myrkkyä"

Lisää aiheesta:

EU-johtajien huippukokous alkaa – Päänvaivat: Sota, kauppasota ja pankitPankkiala huojuu: Euroopan keskuspankki nosti jälleen ohjauskorkojaan 0,50 prosenttiyksikölläEKP lupaa toimia korkoerojen pitämiseksi kurissaHinnat nousivat Euroopassa jo ennätystahtia ja päälle tuli Putinin sota – EKP:ltä uusi toimi inflaation hillitsemiseksiEuroopan keskuspankki aloittaa valtavan hätärahoituksen – markkinat reagoivat hetiEkonomistin synkkä arvio: Maailma vajoaa koronan myötä uuteen talouskriisiin
Euroopan keskuspankkiMaailmantalousKoronavirusEurooppaRahaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Euroopan keskuspankki
  • 3.9.19:16
    Donald Trump

    Englannin keskuspankin pääjohtaja huolissaan Trumpista

  • 3.6.12:30
    Inflaatio

    Euroalueen inflaatio hidastui selvästi

  • 7.5.16:08
    Perussuomalaiset

    Jani Mäkelä: Euro on syy hitaaseen talouskasvuun

  • 18.4.09:26
    Talous

    Korkojen haamuraja voi alittua pian – asiantuntija kertoo kierteestä, joka olisi taloudelle pahinta myrkkyä

  • 17.4.16:14
    Talous

    EKP on alentanut ohjauskorkoja