Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU-maat kokoontuvat päättämään yhteisestä linjasta Kiinasta saapuvien matkustajien koronatestaukseen

10:50Krista Kiuru kertoo Suomen suhtautumisesta kiinalaisturisteihin koronan keskelläKatso myös: Krista Kiuru kertoo Suomen suhtautumisesta kiinalaisturisteihin koronan keskellä.
Julkaistu 04.01.2023 06:28

MTV UUTISET – STT

EU:ssa pelätään, että Kiinasta matkustavat voisivat tuoda mukanaan uusia koronamuunnoksia, jotka kiertäisivät nykyisten rokotusten antamaa suojaa.

EU:ssa kokoonnutaan tänään päättämään yhteisestä linjasta Kiinasta tulevien matkustajien koronatestaukseen.

EU:n puheenjohtajamaa Ruotsi on käynnistänyt EU:n kriisinhallintamekanismin, jonka avulla koordinoidaan EU-maiden yhteisiä poliittisia linjauksia kriisitilanteissa.

Kiinassa koronatartuntojen määrä on lisääntynyt räjähdysmäisesti sen jälkeen, kun maa purki tiukat koronarajoituksensa joulukuussa. Nyt EU:ssa pelätään, että Kiinasta saapuvat matkustavat voisivat tuoda mukanaan uusia muunnoksia, jotka kiertäisivät nykyisten rokotusten antamaa suojaa.

Maailman terveysjärjestö WHO:lta puuttuvat tuoreet tiedot Kiinan koronatilanteesta yli viikon ajalta, kertoo uutistoimisto AFP.

Lue lisää: Koronaviruksen uusi variantti leviää vauhdilla maailmalla – Suomen tilanne paljastuu pian

Valtaosa EU-maista kannattaa testausta

Euroopan komissio kertoi tiistaina, että ylivoimainen enemmistö EU:n jäsenmaista haluaa, että Kiinasta tuleville matkustajille tehtäisiin koronatesti ennen heidän lähtöään Kiinasta.

AFP:n mukaan asiasta päästiin yhteisymmärrykseen Brysselissä tiistaina pidetyssä terveysministeriöiden virkamiesten kokouksessa.

Muun muassa Australia, Kanada, Britannia, Ranska ja Yhdysvallat ovat päättäneet kiristää maahantulovaatimuksiaan Kiinan heikentyneen koronatilanteen vuoksi.

Kiina on esittänyt vastalauseen rajoitusten tiukentamisesta.

EU on tarjoutunut lahjoittamaan Kiinalle koronarokotteita, ja tiistaina Euroopan komissio totesi, että tarjous on yhä voimassa.

Lue myös: Ylivoimainen enemmistö EU:n jäsenmaista haluaa Kiinasta tuleville matkustajille koronatestit

Lisää aiheesta:

Ministeri Kiuru: Suomi alkaa valmistella rajoituksia Kiinasta tuleville matkustajilleEU sopuun Kiinaa koskevasta koronasuosituksista: Matkustajien tehtävä negatiivinen testi ennen lähtöä ja käytettävä maskia lennoillaYlivoimainen enemmistö EU:n jäsenmaista haluaa Kiinasta tuleville matkustajille koronatestitMyös Britannia ja Ranska vaativat Kiinasta tulevilta koronatestinEU:n tautienehkäisykeskus ei pidä pakollisia koronatestejä Kiinasta tuleville tarpeellisina – joka toisella Kiinasta Milanoon tulleella positiivinen koronatestiYhdysvallat ja Italia määräävät Kiinasta tuleville pakolliset koronatestit – näin THL perustelee Suomen ratkaisua
KoronavirusKiinaEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 11.12.10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla