Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Euroalue väistää taantuman tänä vuonna – EU-komissio nosti talousennustettaan

All Over Press
Julkaistu 13.02.2023 11:26(Päivitetty 13.02.2023 15:05)

MTV UUTISET – STT

Suomen kasvu laahaa, mutta Ruotsi sukeltaa ainoana EU-maana miinukselle.

EU-komissio arvioi, että euroalueen talous kasvaa tänä vuonna 0,9 prosenttia. Komissio on nostanut ennustettaan viime syksyn ennusteen 0,3 prosentista ja arvioi nyt, että sekä euroalue että koko EU väistävät tälle vuodelle ennakoidun taantuman. Ensi vuonna euroalueen talouden ennakoidaan kasvavan 1,5 prosentin tahtia.

Euroalueen inflaation odotetaan hidastuvan 5,6 prosenttiin tänä vuonna ja 2,5 prosenttiin ensi vuonna. Tämäkin ennuste on hiukan toiveikkaampi kuin syksyllä. Taustalla on energiakriisin hellittäminen, kun EU-maihin saatiin hankittua kaasua uusista lähteistä ja kaasun tukkuhinnat laskivat selvästi alle sotaa edeltäneen tason.

Suomen osalta ennuste ei kuitenkaan ole kovin ruusuinen tänä vuonna. Talouskasvun ennakoidaan jäävän 0,2 prosenttiin ja kipuavan ensi vuonna 1,4 prosenttiin. Kotimaisen kysynnän elpyminen tukee kasvua ennustejakson loppupuolella.

Pohjainflaatio pysyy kuitenkin suhteellisen korkeana Suomessa, mikä johtuu hintojen ja palkkojen noususta laajalla rintamalla. Kuluttajahintojen ennakoidaan nousevan Suomessa tänä vuonna 4,2:n ja ensi vuonna 2 prosentin tahtia.

Näkymät ovat keskimääräistä kehnommat myös Suomen lähiympäristössä. Virolle ja Latvialle ennakoidaan tänä vuonna vain 0,1 prosentin kasvua. Sama ennuste koskee myös euron ulkopuolista Tanskaa.

Ruotsi on ennusteen mukaan jäämässä koko EU:n hännänhuipuksi pakittaen peräti 0,8 prosenttia. Vauhdikkainta kasvua komissio ennustaa Irlantiin (4,9 prosenttia) ja Maltaan (3,1).

Inflaatio voi tehdä paluun

Vaikka euroalueen ja koko EU:n näkymät ovat paremmat kuin syksyllä, on edessä vielä vastatuulta, komissio toteaa. Energiakustannukset ovat korkeat, ja inflaatio heikentää kotitalouksien ostovoimaa. Euroalueen inflaatio oli ennakkotietojen mukaan 8,5 prosenttia tammikuussa.

Lasku johtuu pääasiassa energiainflaation laskusta, mutta pohjainflaatio, eli energian ja ruuan hinnasta puhdistettu inflaatio, ei ole kuitenkaan vielä saavuttanut huippuaan.

–  Koska inflaatiopaineet eivät hellitä, rahapolitiikan kiristäminen jatkuu, mikä rasittaa yritystoimintaa ja hidastaa investointeja, komissio toteaa tiedotteessa.

Inflaatio voi kiihtyä ennustetta nopeammaksi, jos energiamarkkinat kiristyvät ennakoidusta. Kaasun tukkuhintojen lasku voi kääntyä nousuksi geopoliittisten jännitteiden takia ja Kiinan uudelleenavautumisen myötä.

–  Inflaation kiihtyminen on edelleen riski erityisesti vuonna 2024, sillä hintapaineet voivat osoittautua odotettua suuremmiksi ja pysyvämmiksi, jos palkkojen nousu on pidemmän aikaa keskimääräistä nopeampaa, komissio arvioi.

Lisää aiheesta:

Etlan ennuste: Lähivuosina edessä on niukkaa ja kituliasta talouskasvua Suomen Pankki: Sodan jatkuminen voi ajaa Suomen ja koko euroalueen taantumaanMinisteriö varoittaa: Suomen mahdollisuus ajautua taantumaan kasvaa Ukrainan sodan jatkuessaOP-ryhmä ennustaa talouskasvun heikkenevän – Venäjän äkillinen päätös voisi tyrkätä Suomenkin taantumaanOP: Sota Ukrainassa heikentää talousnäkymiä, ennusteet uusiksi – Suomessa kuluttajahinnat noussevat tänä vuonna 4,4 prosenttiaEuroopan komission ennusteen mukaan Euroopan talouskasvu jatkuu, mutta Suomi jää maanosan kasvukelkasta jo ensi vuonna
RahaEUTaantumaTalouskasvuTalous

Tuoreimmat aiheesta

Raha
  • Eilen21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"

  • Eilen15:58
    Marimekko

    Tukkumyynti nosti Marimekon tulosta – liikevoitto kasvoi 14 prosenttia

  • Eilen10:13
    Asuminen

    Nämä kaupungit ovat parasta A-ryhmää

  • to16:10
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP jätti ohjauskorkonsa ennalleen

  • to08:03
    Asuntokauppa

    Suomalaiset asuvat väkisin epäsopivissa asunnoissa, jos uhkana on myyntitappio