Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Etsit roskia, löydät aarteita – Meren tuomat -elokuva tuo uusia näkökulmia merten muoviroskaongelmaan

Lonneke on tehnyt asetelman päivän rantalöydöistä. Kuva: Tuffi Films Oy
Lonneke on tehnyt asetelman päivän rantalöydöistä. Kuva: Tuffi Films OyTuffi Films Oy
Julkaistu 12.05.2021 07:10
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

@pmakipetaja

Meren tuomat -elokuva tarkastelee merien roskaantumista kolmen rantaroskien keräilijän kautta. Elokuva näyttää, mitä kaikkea meri huuhtoo rantaan. Samalla se kertoo tästä ajasta ja ihmisistä. Mitä me jätämme taaksemme, sen meri säilyttää. Rannoille ajautuvat roskat kertovat tuleville sukupolville meidän ajastamme.

Elokuva seuraa kolmea rantojen aarteiden etsijää. Hollantilainen Jolanda tarkastelee meren tuomia muoviroskia arkeologin näkökulmasta: Mitä ne kertovat tästä ajasta tuleville sukupolville.

Japanilainen taideopettaja Shige uskoo, että rantaviiva on elämän ja kuoleman raja. Hän kerää rannoilta myös eläinten luita ja kasvien siemeniä.

Britanniassa asuva Rob ei voi jättää roskia rannalle.

– Minun on pakko ottaa vastuu löytöesineistä. Minähän olen koskenut niihin viimeisenä. Jos jätän esineen luontoon, olen vastuussa, pohtii Cornwallissa asuva Rob elokuvassa. 

Meren tuomat -elokuva, ranta JapanissaJapanilainen Shige tutkii Koijigahaman rantaa Aichin prefektuurissa. Kuva: Tuffi Films OyTuffi Films Oy

"Se maailma alkoi kiehtoa minua"

Idea elokuvaan syntyi tutkimuksesta.

– Luin tällaisen meritutkijan kirjan. Hän tutki merivirtauksia hyödyntäen konttipäästöjä ja kaikkia tavaroita, jotka ajelehtivat merellä. Nämä rantojen haravoijat raportoivat tutkijalle löydöistään. Se alkoi kiehtoa minua se koko maailma, että mitä siellä merillä pyörii, minne tavarat päätyvät, kauanko ne ovat siellä olleet. Siitä se lähti liikkeelle, kuvailee Meren tuomat -elokuvan ohjaaja Anna Antsalo.

Ohjaaja ihailee päähenkilöidensä suhdetta ympäristöön.

– Mielestäni se on kaunis tapa, miten he ovat suhteessa ympäristöönsä. Itse ajattelen, että jotenkin semmoinen oman ympäristön vaaliminen ja asioiden vaaliminen on sanoma, mitä mielellään jakaa, toteaa Antsalo. 

Meren tuomat -elokuva, Cornwallin ranta

"Maisemat ja hetket jäivät mieleen"

Meri huuhtoo rannoille loputtomasti erilaista tavaraa. Roskia, jotka pilaavat ympäristöä, mutta rantojen haravoijat näkevät niissä myös kauneutta. Meri säilyttää sen, mitä jätämme taaksemme. 

Ohjaajalle elokuvan tekeminen tarjosi myös unohtumattomia kokemuksia.

– Varmaan ne maisemat ja hetket jäivät mieleen. Ne olivat aika huikeita paikkoja, mihin nämä aarteenetsijät veivät meitä, rantoja, mihin ei muuten olisi päätynyt, kertoo Antsalo. 

Meren tuomat -elokuva, muovilelu

288 miljoonaa tonnia muovia vuodessa

Elokuva saa ensi-iltansa ensi viikon perjantaina niissä teattereissa, jotka silloin ovat auki.

– Luvut siitä, kuinka paljon muovia vuodessa tuotetaan, ovat tiedossa. Luku on noin 288 miljoonaa tonnia. Mereen siitä päätyy vuosittain noin 8 miljoonaa tonnia, laskee Jolanda elokuvassa.

Lisää aiheesta:

Suomen rannoilta löytynyt haitallisia muovirakeita – tämä Turussa, Helsingissä ja Hangossa havaitusta ilmiöstä tiedetään13. helmikuuta 1997 mereen katosi viisi miljoonaa Legoa – palikoita ajautuu rantaan edelleenKommentti: Kansallispuistoon hylätty kasvomaski suututti retkeilijän – mitä maskiroskille tapahtuu meidän jälkeemme?Aissa ja Jukka ottivat loparit ja lähtivät etsimään itseään maailman toiselle puolen – tekivät karun löydöksen: ”Meren alla se näkyy kaikista konkreettisimmin”Tyynenmeren muoviroskia aletaan kerätä talteen uudella laitteistolla – teinipojan kehittämä idea toteutumassaVideo: Jukkaa odotti surullinen näky suositussa sukelluskohteessa – veden alla odotti karu muistutus ympäristön tilasta
MeretMuoviKotimaaElokuvatLuonto ja eläimet
Roskien kerääjiä Cornwallissa. Kuva: Tuffi FilmsTuffi Films Oy
Robin rannalta löytämä muovisotilas. Kuva: Tuffi FilmsTuffi Films Oy

Tuoreimmat aiheesta

Meret
  • 24.10.05:48
    Ilmastonmuutos

    Suomen talvet voivat kylmetä hurjasti – ei todellakaan paluu "vanhoihin kunnon aikoihin"

  • 13.10.18:47
    Ilmastonmuutos

    Maailma saavutti ensimmäisen "keikahduspisteen" – korallien tuhoutuminen on jo lähes varmaa

  • 10.10.18:21
    Työtapaturmat

    Porkkalanselällä tapahtui sunnuntaina onnettomuus, jossa mikään ei lopulta ollut sitä, miltä näytti

  • 5.10.08:06
    Ilmastonmuutos

    Tutkimus merenpinnan noususta: Parhaimmassakin tapauksessa tilanne kamala

  • 3.10.18:53
    Suomenlahti

    Eagle S -saaga lässähti – näin merenkulun asiantuntija arvioi oikeuden ratkaisua