Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Etla: Hiilitullien vaikutus Suomen talouteen jäisi pieneksi

Julkaistu 25.04.2022 00:01

MTV UUTISET – STT

EU:lle suunnitellut hiilitullit vähentäisivät tuntuvasti raudan, teräksen ja lannoitteiden tuontia Suomeen, mutta vaikutukset kansantalouteen jäisivät vähäisiksi, todetaan Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan ja Suomen ympäristökeskuksen tutkimuksessa.

Tullit iskisivät erityisesti tuontiin Venäjältä ja Kiinasta. Tuonti voisi vähentyä yhteensä noin neljänneksen sillä oletuksella, että maailmantalous olisi muuten palautunut normaalioloihin. Euromääräisesti pudotus olisi noin 300 miljoonaa.

EU-komissio ehdottaa, että tullit otettaisiin käyttöön ensi vuoden alusta. Ne koskisivat tuotteita, joiden valmistuksessa syntyy paljon päästöjä. Niihin kuuluvat sementti, rauta ja teräs, alumiini, sähkö sekä lannoitteet.

Tarkoitus on vastata hiilivuotoon, jota voi syntyä EU:n tiukemman ilmastopolitiikan seurauksena. Kyseessä on riski, että suuria päästöjä aiheuttavaa tuotantoa siirretään unionin ulkopuolelle.

Osa teollisuudesta hyötyisi

Suomelle hiilitullien vaikutukset olisivat vähäiset, tutkimus arvioi. Hiilitullit hyödyttäisivät tullin alaisia tuotteita ja niiden välituotteita valmistavia teollisuussektoreita. Suurin hyöty tulisi tutkimuksen mukaan raudan ja teräksen valmistuksessa.

Muut sektorit kärsisivät hiilitulleista ainakin hieman. Esimerkiksi konepajateollisuuden tuotantokustannukset nousisivat.

Muissa EU-maissa hiilitullien vaikutukset voisivat olla suurempia kuin Suomessa. Unionin ulkopuolelta tulevan tuonnin osuus on noin neljäsosa sementissä, rauta- ja terästuotteissa ja alumiinituotteissa. Lannoitteissa osuus on yli 40 prosentin. Tullien vaikutukset tuontiin olisivat koko EU:n tasolla suurempia, sillä tuontia tulee maista, jotka keskimäärin saastuttavat enemmän kuin Suomeen myyvät maat.

–  Vaikutuksissa on tietenkin eroja maittain sekä EU-alueella että unionin ulkopuolella. Tullien asettaminen vähentää tullien alaisten tuotteiden kilpailua EU:n sisällä, mutta kiristää kilpailua EU:n ulkopuolella, sanoo Etlan tutkimusjohtaja Tero Kuusi.

1:45Tutkijoiden mukaan ilmastonmuutoksen seurauksiin on varauduttava nytTutkijoiden mukaan ilmastonmuutoksen seurauksiin on varauduttava nyt

Lisää aiheesta:

Tätä on USA:n ja Suomen välinen kauppa ennen tullisotaa – korvaavat kauppakaverit jo mielessäEnnuste: Suomen bruttokansantuote voi laskea rajusti, jos USA:n tullikorotukset toteutuvatTrump lisäämässä tullilistoille uusia tuotteita: Toteutuessaan tekisi Suomessa kipeääSuomesta voisi kadota lähes 3000 työpaikkaa – Etla arvioi Trumpin tuontitullien vaikutuksiaTrumpin tuontitullien nostot haukkaisivat ison siivun myös Suomen arvonlisästäNäin Brexit voi iskeä Suomeen: Tuontiautot kallistuvat, paperinvienti sakkaa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:45
    Taide

    Pekka Halosen teokset hurmaavat Champs-Elyséen kupeessa – MTV paikalla näyttelyssä

  • 15:41
    Mielenosoitus

    Ministeri ei tullut mielenosoittajien eteen: "Kaisa tuu ikkunaan, täällä huutaa kansa!"

  • 15:26
    Etätyö

    Valtiolle uudet suositukset etätyöstä

  • 14:56
    Israel

    Timo R. Stewart on vuoden tieteentekijä

  • 13:41
    Teboil

    SEO haluaa Teboil-yrittäjät omaan talliinsa: "Tarjoamme auttavaa kättä"