Etanavauhtia ajaneen Ott Tänakin autosta lisätietoa – "Toinenkin ongelma"

1:20imgKalle Rovanperä kertoi, millaista Tänakin perässä oli ajaa.
Julkaistu 18.03.2023 10:19
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

@ErenGee

M-Sportin Ott Tänakin autossa on paljastunut uusi ongelma.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Portugalin MM-ralli 15.–18.5.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Ott Tänakin ralli meni pieleen jo kolmannella erikoiskokeella, kun hänen Fordistaan hajosi turbo. Se saatiin kuntoon perjantain iltapäiväsessioon, mutta sitten ilmeni uusia ongelmia.

– Tässä tilanteessa ei ollut paljon tehtävissä, mutta autossa näyttää olevan toinenkin ongelma, jota ei havaittu aamulla, Tänak sanoi virolaislehti Postimeesin mukaan.

Vaikka Tänakin auton turbo oli kunnossa, jäi hän iltapäivällä kärjelle peräti puolitoista minuuttia lisää.

– Katsotaan, mitä asialle voidaan tehdä, Tänak tuskaili.

Tarkempaa tietoa ongelmasta ei ole. On myös spekuloitui, että Tänak olisi ajanut tahallaan verkkaisemmin, jotta ei olisi aurannut nopeita linjoja hänen perässään ajaneelle Kalle Rovanperälle.

Rovanperä totesi, että ainakaan mainittavia ajolinjoja linjoja ei Tänakin jäljiltä ollut havaittavissa.

Katso Rovanperän haastattelu pääkuvan videolta.

LUE MYÖS: Kiusasiko Ott Tänak Kalle Rovanperää? "Ei siellä ainakaan linjoja ollut"

LUE MYÖS: Esapekka Lappi repi lisää eroa kärjessä

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli