Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Estonian hylylle harkitaan kameran laskemista, uhreja ei tulla nostamaan – Viro, Suomi ja Ruotsi käyvät nyt läpi hautarauhasopimusta

3:20Suomen, Ruotsin ja Viron mielestä Estonian hylyllä tarvitaan lisätutkimuksiaVideo: Suomen, Ruotsin ja Viron mielestä Estonian hylyllä tarvitaan lisätutkimuksia.
Julkaistu 18.12.2020 20:02(Päivitetty 18.12.2020 20:10)

MTV UUTISET - STT

Oikeusministeriön mukaan Estonian hylkyä tutkitaan tulevaisuudessa ensisijaisesti niin, että hylylle ei sukelleta vaan sinne lasketaan kamera ja teknistä välineistöä. 

Ruotsin, Suomen ja Viron turvallisuustutkintaviranomaiset kertoivat aiemmin tänään yhteisestä kannastaan, että Estonian hylyllä tarvitaan lisätutkimuksia.

Onnettomuustutkintakeskuksen (Otkes) mukaan maiden hallituksia on informoitu lippuvaltio Viron pyytämistä mahdollisista tutkintatoimista hylyllä.

Otkesin johtajan, professori Veli-Pekka Nurmen mukaan Viron päätöksen takana ovat julkisuudessa olleet videomateriaalit. 

Kiinnostus hylkyä kohtaan heräsi uudelleen Discovery-kanavan dokumenttisarjasta, jossa kerrottiin kahdesta aiemmin havaitsemattomasta repeämästä Estonian rungossa.

Viranomaiset ovat Nurmen mukaan perehtyneet julkisuudessa olleeseen ja vanhaan filmimateriaaliin sekä muihin aluksen tietoihin. 

Viron viranomaiset ovat katsoneet, että paikan päällä pitää tarkemmin selvittää aluksen reikää ja materiaaleja, jotta pystytään arvioimaan, onko uusilla havainnoilla merkitystä aluksen uppoamisen kannalta.

Lue myös: OTKES: Viro päättää, sukelletaanko Estonian hylyn luo uudestaan – Ruotsin hallitus haluaa muuttaa hautarauhalakia

Lippuvaltio määrää askelmerkit

Nurmi painottaa, että Viron päätös ei tarkoita automaattisesti sitä, että Estonia-tutkinta avattaisiin uudestaan, eikä sitä, että uutta tutkintaa ylipäänsä aloitettaisiin.

– Tästä ei voi päätellä, että uusi tutkinta avataan, vaan se on kiinni tämän prosessin tuloksista.

Onnettomuustutkintakeskuksen mukaan päätös siitä, ovatko vedenalaiset tutkintatoimet välttämättömiä, on lippuvaltio Viron käsissä. Maan riippumaton turvallisuustutkintaviranomainen OJK näkee Nurmen mukaan, että tutkintatoimet tässä alustavassa tutkinnassa onnettomuuspaikalla ovat välttämättömiä.

Keskusteluita tulevina kuukausina 

Oikeusministeriön kansliapäällikkö Pekka Timonen kertoo STT:lle, että ensisijaisena vaihtoehtona on pidetty kameran ja teknisen välineistön laskemista hylylle sukeltamisen sijaan.

Virkamiesarvio hänen mukaansa on, että Suomella ei ole syytä asettua vastateloin, jos lippuvaltio Viro pitää tutkimuksia tarpeellisina.

Viron, Ruotsin ja Suomen hallitukset sopivat helmikuussa 1995, että matkustaja-alus Estonian hylky rauhoitetaan.

Timosen mukaan sopimusosapuolet käyvät tulevina kuukausina keskustelua solmimastaan kansainvälisestä hautarauhasopimuksesta.

– Vähän senkin keskustelun sisällöstä riippuu, onko meillä tarvetta muuttaa kansallista lainsäädäntöä tai tehdä siihen poikkeus.Hautarauhasopimus on otettu huomioon Viron, Ruotsin ja Suomen kansallisissa lainsäädännöissä eri tavoin.

Ruotsi haluaa muokata hautarauhalakia

Ruotsin sisäministeri Mikael Damberg kertoi tiedotustilaisuudessa tänään, että Ruotsin hallitus haluaa mahdollistaa vedenalaiset tutkimukset Estonian hylyllä. Ne voitaisiin hänen mukaansa sallia tekemällä muokkauksia hautarauhalakiin. 

MTV Uutisten Ruotsin kirjeenvaihtaja Jukka Lehto kertoo, että uhreja ei Ruotsin viranomaisten mukaan tulla nostamaan ylös pintaan. 

– Sen sijaan laivassa olevasta reiästä ja laivan ympäriltä halutaan näytteitä ja niiden avulla yritetään selvittää sitä, mikä tuon reiän on aiheuttanut.

– Uhreja ei tulla nostamaan.

Lisää aiheesta:

Viron ja Ruotsin Estonia-suunnitelmista vauhtia – Suomessa vireillä lakimuutos, joka mahdollistaa tutkijoiden sukellukset hylyn luoGöteborgin käräjäoikeus antaa tänään tuomion Estonia-oikeudenkäynnissä hautarauhan rikkomisesta – sukelluksia hylylle puolustettu lisätiedon tarpeellaOTKES: Viro päättää, sukelletaanko Estonian hylyn luo uudestaan – Ruotsin hallitus haluaa muuttaa hautarauhalakiaAloitetaanko Estonian hylylle uudet sukellukset? Suomi, Ruotsi ja Viro tiedottavat tänäänSisäministerin väläyttämä Estonian hautarauhan purkaminen yllätti Ruotsissa: "Oli lähellä, että aamukahvit olisivat menneet väärään kurkkuun"Otkesilta täystyrmäys ruotsalaislehden Estonia-väitteille: "Aivan käsittämätön juttu, Suomella ei ole uusia tietoja" – johtajalta oma arvio kyljen reiän synnystä
Estonian onnettomuusSuomiRuotsiViroKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Estonian onnettomuus
  • 24.10.10:13
    Venäjä

    Epäily: Venäjä käyttänyt Estonian hylkyä vakoiluun, mediat kertovat

  • 10.10.06:42
    Pelastusoperaatiot

    Lohjalta löytyy ainutlaatuinen allas, jossa harjoitellaan myrskystä pelastautumista – katso video

  • 28.09.202409:44
    Laivaonnettomuudet

    Suomalaisten rakastamaa risteilijää piinasi kahdeksan vuoden kirous – verisiä murhia ja joukkohauta Itämeren pohjassa

  • 28.09.202407:43
    Laivaonnettomuudet

    Autolautta Estonian uppoamisesta tulee kuluneeksi 30 vuotta

  • 27.09.202410:04
    Suomenlahti

    Kun Estonia upposi, MTV:n kirjeenvaihtajan puhelin soi: "Sinuakin saattaa kiinnostaa"