Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Estejuoksija Camilla Richardsson lähellä ennätystasoaan Timanttiliigassa – kenialaiskärki paineli kovaa vauhtia

1:583000 metrin esteissä mentiin kovaa – Camilla Richardsson neljän sekunnin päähän ennätyksestäänVideolla naisten 3000 metrin estekisa Birminghamissa.
Julkaistu 18.08.2019 17:19
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

Camilla Richardsson edusti ainoana urheilijana Suomea Timanttiliigan osakilpailussa Birminghamissa. Hän sijoittui kovatasoisessa 3000 metrin estekisassa 12. tilalle. 

Ensimmäisessä Timanttiliigan kisassaan juossut Richardssonin aika oli 9.39,85. Hänen kauden parhaansa on 9.35,27, mikä on samalla hänen ennätyksensä. Richardsson on varmistanut jo paikkansa Dohan MM-kisoihin. 

Kenialaiset olivat kisassa kovaa valuuttaa. Voiton nappasi maailmanennätyksen haltija Beatrice Chepkoech ajalla 9.05,55. Toinen oli Celliphine Chespol (9.06,76).

Richardsson oli kisassa viidenneksi paras eurooppalainen. 

–  Kaikki lähtivät aika kovaa, ajattelin, että lähden mukaan ja jos ”kuolen, sitten kuolen”. Ensimmäinen kierros oli pikkuisen liian kova, mutta sitten vauhti rauhoittui ja juoksin jonkin aikaa yhdessä britti Rosie Clarken kanssa, Richardsson sanoi Urheiluliiton tiedotteessa. 

– Ajattelin sitten, että vedettäisiin Rosien kanssa vuorovedolla, mutta kun menin edelle, hän jäi ja juoksin viimeiset kolme kierrosta yksin. Tuulinen sää ei tuntunut kun oli muiden selkiä edessä, mutta viimeisellä kolmella kierroksella se tuntui.

Richardsson juoksee seuraavaksi ensi viikonloppuna Tukholmassa Ruotsi-ottelussa esteiden lisäksi 5  000 metriä.

Lisää aiheesta:

Nathalie Blomqvist huippuaikaan – Sara Lappalainen avasi kaudenCamilla Richardsson latasi huiman ennätysparannuksen 5000 metrillä – voitosta tiukka kamppailuCamilla Richardsson paineli uuden ennätyksensä 10 000 metrillä – tuloksena mahtava sijoitusSara Kuivisto jäi MM-rajasta Dublinissa – kisapaikan metsästys jatkuu maaottelussa: "Ehkä hätäilin liikaa"Maalikamera pudotti Hanna-Maari Latvalan kakkoseksi – lähenteli kauden parastaSuomalaisjuoksija murskasi ennätyksensä – paineli samalla alle MM-rajan
YleisurheiluUrheiluTimanttiliiga

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • Eilen07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • to18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos