Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Espoolaisrehtori ilahtui kuullessaan koronarajoitusten poistamisesta kouluissa – turvavälien toteuttaminen huolettaa: "Meillä ei ole ylimääräisiä tiloja"

6:35Näin koulujen aukeaminen otettiin vastaan Espoon Lagstads skolassa – rehtori haastattelussaKatso videolta, kuinka koulujen aukeaminen otettiin vastaan Espoon Lagstads skolassa.
Julkaistu 30.04.2020 19:13
Toimittajan kuva
Jessica Helaskoski

Espoolaisen Lagstads skolan rehtori on tyytyväinen hallituksen päätökseen poistaa perusopetuksen koronarajoituksia.

Hallitus päätti eilen, että varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen koronarajoituksia poistetaan. Lähiopetus alkaa porrastetusti 14. toukokuuta alkaen.

Koulujen avaaminen on herättänyt opettajakunnassa kovaa kritiikkiä. Muun muassa ammattijärjestö OAJ on ollut huolissaan opettajien turvallisuudesta.

Lue myös: MTV:n kuntakysely: Koulujen avaamistoimien realistisuus huolettaa; koulukyydit iso huolenaihe, vuorokouluja ei kaavailla iltoihin – "Ratkaisut eivät tule olemaan helppoja"

Espoon ruotsinkielisen Lagstads skolan rehtori Agneta Torsell ilahtui kuullessaan, että koulun ovet avautuvat jälleen.

– Meidän koulussa tämä opiskelu etänä on toiminut todella hyvin ja opettajat tekevät hyvää työtä, mutta siltikin tiedän, että suurin osa meidän oppilaista haluaa tulla takaisin.

– Minun mielestä on hyvä, että he pääsevät takaisin, kertoo Torsell.

Lähiopetukseen siirtyminen tuo mukanaan paljon käytännön kysymyksiä siitä, kuinka opetusta voidaan tarjota turvallisesti. Tästä huolimatta Torsell ei ole kovinkaan huolissaan tulevasta.

– Meillä oli kaksi päivää aikaa valmistautua etäopetukseen ja nyt meillä on kaksi viikkoa aikaa valmistautua lähiopetukseen, niin kyllä tästä hyvä tulee.

Lue myös: Kaikki oppilaat eivät palaa kouluun ennen kesää, osa vanhemmista tehnyt yhteisen päätöksen – OAJ:n puheenjohtaja: "Rehtorien pöydillä on vino pino poissaolohakemuksia"

Turvavälin pitäminen haaste

Opetusministeri Li Andersson kertoi eilen hallituksen tiedotustilaisuudessa, että lähiopetukseen palatessa koululuokat tulisi eristää toisistaan ja ruokailun tulee tapahtua opetustiloissa, ei ruokaloissa.

Torsellin mukaan suurin osa hallituksen ohjeista on mahdollista toteuttaa Lagstads skolassa. Ongelmaksi voi koitua kuitenkin sopivan turvavälin pitäminen.

– Ryhmäkoot ovat aika isot ja meillä ei ole ylimääräisiä tiloja.

– Meillä on kaksi viikkoa aikaa pohtia, että miten etenemme ja miten me teemme tätä parhaamme mukaan.

Katso koko haastattelu yllä olevalta videolta.

Lisää aiheesta:

"Meillä on varmasti luokallisia oppilaita, joilla ei ole etälaitteita kotona" – yksi viikonloppu ei riitä etäopetuksen järjestelyihin, sanoo vantaalaiskoulun rehtoriKoulut alkavat Helsingissä normaalisti lähiopetuksessa – viesti huoltajille saapui samaan aikaan, kun koronanyrkki kokoontui: "Emme voi jäädä odottelemaan"Rehtorit kriittisiä koulujen avaamiseen: "Käytettävissä oleva aika on kovin lyhyt"MTV:n kuntakysely: Koulujen avaamistoimien realistisuus huolettaa; koulukyydit iso huolenaihe, vuorokouluja ei kaavailla iltoihin – "Ratkaisut eivät tule olemaan helppoja"Kaikki oppilaat eivät palaa kouluun ennen kesää, osa vanhemmista tehnyt yhteisen päätöksen – OAJ:n puheenjohtaja: "Rehtorien pöydillä on vino pino poissaolohakemuksia"Opettajilta tiukka viesti hallitukselle: Kouluja ei pidä avata enää tänä lukuvuotena – "Meillä ei ole kahdessa viikossa aikaa tehdä hallittua ylösajoa"
KouluKoronavirusHallitusEspooMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • ke16:38
    Uhkaukset

    Poliisi selvitti uhkatilanteen Varkaudessa: Kyse "suunsoitosta"

  • 17.10.18:39
    Kiusaaminen

    "Keulamummo" satuttanut lapsia vuosia Kuopiossa – tytön äiti: "Aika turvattomalle tuntuu"

  • 15.10.15:47
    Uskonnot

    Elämänkatsomustieto ja islam entistä suositumpaa peruskoulussa

  • 15.10.08:42
    Utsjoki

    Utsjoella on koulu jollaista ei ole missään muualla Suomessa

  • 10.10.14:21
    Lahti

    Lahden koulupuukotuksesta epäilty vapautettu – huhut velkasuhteesta perättömiä