Espanjan pääministerin Pedro Sanchezin mukaan katkon syistä ei ole vielä varmuutta.
Espanjan sähkökapasiteetista noin 35 prosenttia on palautettu laajan sähkökatkon jäljiltä, kertoi kansallinen sähköverkko-operaattori Red Electrica (REE) myöhään illalla.
BBC uutisoi iltakymmenen jälkeen Suomen aikaa, että sähkö vaikuttaa olevan palautumassa pääkaupunki Madridiin.
Portugalin sähköverkko-operaattori REN puolestaan kertoo palauttaneensa sähkön noin 750 000 asiakkaalle. Pääkaupunki Lissabon oli myöhään illalla edelleen ilman sähköä, kertoi sähköverkko-operaattorin edustaja AFP:lle.
Operaattorin mukaan sähköjä on maanantai-iltana saatu palautettua osittain kotimaisten voimaloiden, osittain Ranskasta tuodun energian avulla.
Valtava sähkökatko on aiheuttanut maanantaina suuria häiriöitä muun muassa liikenteessä ja tietoliikenneyhteyksissä ympäri Espanjaa ja Portugalia.
Espanjan pääministerin Pedro Sanchezin mukaan katkon syistä ei ole vielä varmuutta.
Vakavia häiriöitä sähköjärjestelmässä
Espanjan ydinturvallisuusneuvosto ilmoitti maanantaina sähkökatkoksen jälkeen, että Espanjan seitsemän ydinreaktoria olivat turvallisessa kunnossa.
Reutersin mukaan Portugalin kantaverkkoyhtiö Redes Energéticas Nacionais REN, kertoo, että sähkökatkot aiheutuivat Espanjan sähköverkossa tapahtuneesta viasta.
REN:in mukaan syynä olisi harvinainen ilmakehän ilmiö, jossa Espanjan sisäosissa oli suuria lämpötilanvaihteluja.
Vaihtelut johtivat tilanteeseen, jossa suurjännitelinjoissa alkoi ilmetä heilahtelua.
Heilahtelut verkon jännitteessä ja taajuudessa puolestaan johtivat vakaviin häiriöihin sähköjärjestelmässä.
REN arvioi, että verkon saattaminen täysin normaaliin tilaan Portugalissa voi viedä jopa viikon, sillä korjaustoimet vaativat rajat ylittävien sähkövirtojen tasapainottamista.
Myös Espanjan kantaverkkoyhtiö Red Electrica kertoi aiemmin maan yleisradiolle aiemmin, että katkokset aiheutuivat sähköverkon voimakkaasta heilahtelusta, jonka syy on tuntematon.
Red Electrican johtajan mukaan maassa ei ole koskaan historiassa ollut näin suurta sähkökatkosta.
Espanjan hallituksen mukaan katkoksen syytä selvitetään. Espanjan pääministeri Pedro Sánchez on kutsunut maan hallituksen kriisikokoukseen kantaverkko-operaattori Red Electrican pääkonttoriin.
Ranskan kantaverkkoyhtiö RTE kertoo uutistoistolle EFE:lle, että joillain alueilla on ollut lyhyitä ja osittaisia sähkökatkoksia. Ranskassa sähkönjakelu on sittemmin saatu korjattua.
Andorrassa on ollut erittäin lyhytkestoinen katkos, joka päättyi, kun siirtoyhteys Ranskaan palautettiin.
Espanjan yleisradion kanavan 5 mukaan Ranska avustaa Espanjaa syöttämällä Espanjan verkkoon satoja megawatteja.
Espanjan yleisradion Ranskan kirjeenvaihtaja kertoo ranskalaisen verkko-operaattorin vahvistaneen, että yhteys muun Euroopan sähköverkkoon olisi tilanteessa katkennut automaattisesti.
Finnairilta tietoa lennoista
laaja sähkökatko ei juurikaan vaikuta Finnairin lentoihin alueelle, yhtiön viestinnästä kerrotaan STT:lle.
Finnairin mukaan Espanjan ja Portugalin kentillä rajoitetaan saapuvaa liikennettä. Tämä saattaa vaikuttaa Madridin-lentoon, jonka arvioitu lähtöaika Helsingistä on kello 16.40. Lento saattaa myöhästyä.
Finnairilta kerrotaan, että tämän hetken tiedon mukaan sähkökatko ei vaikuttaisi yhtiön muihin lentoihin.
Mediahub
Maanlaajuinen kaaos
Espanjan raideinfrasta vastaavan Adifin mukaan junaliikenne katkesi koko maassa.
Lentoasemat toimivat varavirralla. Lentokenttäoperaattori Aena kertoo, että lentojen tilanne riippuu kuitenkin siitä, millaisia ongelmia miehistöillä ja matkustajilla on päästä saapumaan kentille. Lentoliikenteessä esiintyy viiveitä.
Lähijunat, Madridin metro ja Barcelonan metro ovat olleet poissa pelistä. Jumiin jääneitä tuhansia matkustajia on jouduttu evakuoimaan.
Uutistoimisto Reutersin mukaan esimerkiksi Madridin keskustaan syntyi liikennekaaos, sillä liikennevalot sammuivat.
Kriittisissä kohteissa, kuten sairaaloissa on jouduttu turvautumaan hätävirtaan.
Oikaisu: Jutussa oli aiemmin vanhaa tietoa kantaverkkoyhtiön sivuilta vesitasosta ja onnettomuudesta Ranskan puolella. Kyseessä oli aiemmin tapahtunut tilanne.
3:47Katso myös: Sähkökatkos keskeytti Madridin suurturnauksen – "hämähäkkikamera" jäi jumiin.