Espanjan pääministerin Pedro Sanchezin mukaan katkon syistä ei ole vielä varmuutta.
Espanjan sähkökapasiteetista noin 35 prosenttia on palautettu laajan sähkökatkon jäljiltä, kertoi kansallinen sähköverkko-operaattori Red Electrica (REE) myöhään illalla.
BBC uutisoi iltakymmenen jälkeen Suomen aikaa, että sähkö vaikuttaa olevan palautumassa pääkaupunki Madridiin.
Portugalin sähköverkko-operaattori REN puolestaan kertoo palauttaneensa sähkön noin 750 000 asiakkaalle. Pääkaupunki Lissabon oli myöhään illalla edelleen ilman sähköä, kertoi sähköverkko-operaattorin edustaja AFP:lle.
Operaattorin mukaan sähköjä on maanantai-iltana saatu palautettua osittain kotimaisten voimaloiden, osittain Ranskasta tuodun energian avulla.
Valtava sähkökatko on aiheuttanut maanantaina suuria häiriöitä muun muassa liikenteessä ja tietoliikenneyhteyksissä ympäri Espanjaa ja Portugalia.
Espanjan pääministerin Pedro Sanchezin mukaan katkon syistä ei ole vielä varmuutta.
Vakavia häiriöitä sähköjärjestelmässä
Espanjan ydinturvallisuusneuvosto ilmoitti maanantaina sähkökatkoksen jälkeen, että Espanjan seitsemän ydinreaktoria olivat turvallisessa kunnossa.


