Turun yliopiston avaruustähtitieteen professori Esko Valtaoja ennustaa, että avaruudessa pääsee lähitulevaisuudessa käymään lähes kuka tahansa.
– Kehitys näyttää hyvältä. Nyt odotellaan, että Virgin Galactic ja muut yksityiset firmat aloittavat lennot. Suomestakin jo useampi ihminen on ostanut lipun, eli meillä on kohta suomalainen astronautti. Hintahan on tällä hetkellä noin 200 000 euroa.
Valtaoja uskoo hinnan romahtavan nopeasti.
– Luulen, että hinnat tulevat nopeasti alas, kun kilpailu lisääntyy. Esimerkkinä voi miettiä laivamatkaa Atlantin yli sata vuotta sitten. Siirtolaiset tiesivät, että se on yhdensuuntainen matka, sillä lippu oli vienyt koko omaisuuden. Nyt New Yorkiin pääsee lentokoneella ja 349 eurolla.
– Minun elinaikanani Kanarialle ja Kuuhun tuskin pääsee samalla hinnalla, mutta kymmenen vuoden päästä avaruuslennon hinta lienee kertaluokkaa nykyistä halvempi eli noin 20 000 euroa.
Ensimmäiset lennot vain loikkia
Virgin Galactic on todennäköisesti ensimmäinen säännölliset lennot aloittava yksityinen avaruuslentoyritys. Lennot ovat aluksi lyhyitä loikkia, joissa emäalukselta ponnahtava kone käy noin sadan kilometrin korkeudessa.
– Varsinainen avaruuslentohan se ei ole, myöntää Valtoja. – Pimeää, tyhjää, painottomuutta ja Maapallon kaukana alapuolellaan siinä ehtii kokea, mutta se on vain loikka avaruuteen ja paluu saman tien takaisin.
– Oikea, kiertoradalla käyvä yksityinen turismilento on vielä ainakin viiden vuoden päässä. Lisäksi ilmoitetut aikataulut ovat aina melko optimistisia. Niin käy aina kun päästää mainosmiehet ääneen. Virgin Galacticin piti olla täydessä vauhdissa jo viime vuonna. Joka tapauksessa ensimmäiset turistilennot toteutunevat tällä vuosikymmenellä.
– Merkittävä viimeaikainen muutos avaruuslentojen kehityksessä on NASAn päätös satsata privaattifirmoihin kuljetuslennoissa ja astronauttien kyydityksessä. Se tuo kannustetta myös valtion puolelta liikennöinnin kehittämiseen. Se pistää vauhtia kaikkeen.