MTV Urheilu kertoi aiemmin, että Toyotalla tällä kaudella ajanut Esapekka Lappi on saanut työtarjouksen MM-rallitiimi Hyundailta. C Moren asiantuntija Jari Ketomaalla on selvä kanta, kuinka suomalaiskuskin tulisi toimia tarjouksen suhteen.
LUE MYÖS: MM-rallissa kuohuu: Esapekka Lappi sai tarjouksen Hyundailta
MM-rallisarjan kuskiruletti pyörähti huolella käyntiin, kun virolaiskuljettaja Ott Tänak ilmoitti lähtevänsä Hyundailta vuoden etuajassa. Tämän myötä tiimistä avautui kuljettajan paikka ja nyt Hyundai on tehnyt työtarjouksen Lapille, joka on ajanut kolmesti tällä kaudella kolmanneksi.
Espanjalaisen Marca-lehden mukaan Dani Sordoa olisi suostuteltu ajamaan ensi kaudella kahdeksan osakilpailua. Myös Andreas Mikkelsenin nimi on pyörinyt kuljettajapalapelissä. Ketomaa olisi vahvasti Hyundain kannalla, vaikka Lappi ajaisikin vain puolet kaudesta.
– Kyllä minä harkitsisin hyvin vakavasti. Pidän Lappia yhtä potentiaalisimmista kolmen kärkeen ajajista kaikissa noissa nopeissa soraralleissa. Jos oletetaan vaikka, että siellä olisi Neuville (Thierry), Mikkelsen, Lappi ja Sordo, niin siinä on soraralleihin ja asvalttiralleihin hyvät kuskit. Mikkelsenin lasken keskivertomieheksi, Ketomaa summaa.
Mikkelseniin ei kohdistu suuria odotuksia, mutta Ketomaa uskoo, että merkkimestaruuden kannalta kasassa olisi tuolloin dynaaminen porukka. Mikäli Toyotalta ja Hyundailta tulisi samanlaiset tarjoukset, pysyy kanta edelleen samana.
– Menisin tuossa tapauksessa Hyundaille, koska Neuville tulee olemaan siellä varmasti hyvässä asemassa. Lappi pystyy Mikkelsenin päihittämään vauhdillisesti aivan varmasti ja on myös hyvä asvalttikuski, niin omalla hyvällä työllään hän pystyisi varmemmin ansaitsemaan vuoden päähän Hyundailta koko kauden sopimuksen, Ketomaa sanoo.

