Toyotan Esapekka Lappi on viiden erikoiskokeen jälkeen neljäntenä Monte Carlon MM-rallissa. Ennen perjantain huoltoa Lappi joutui ohittelupuuhiin, kun edellä ajanut Citroenin irlantilaiskuljettaja Craig Breen paini ongelmien keskellä.
Breen kärsi jarruongelmista koko aamupäivän ajan.
Viidennellä erikoiskokeella Lappi saavutti Breenin, joka veti tiensivuun suomalaiskuskin lähestyessä.
– Hänellä oli joku ongelma. Sen näki heti lähdössä, mikä ei ollut kovin vakuuttava. Hän antoi meille hyvin tietä, kiitos siitä, Lappi sanoi Breenistä erikoiskokeen maalissa.
– Heti aamun ensimmäisellä erikoiskokeella kivi päätyi renkaan sisään, mikä hajotti jarrun. Sen jälkeen meillä oli kolme jarrua, nyt ei ole yhtään. Hyvä että pystyin edes pysäyttämään auton. Ei kiva, Breen harmitteli ennen huoltotaukoa.
Lappi ei puolestaan kokenut suurempia ongelmia perjantain kolmen ensimmäisen erikoiskokeen aikana.
– Viimeisin näistä oli kaikista paras olosuhteiden osalta. Ehkä hieman kosteampi, mutta tästä saattoi nauttia huomattavasti enemmän kuin edellisestä erikoiskokeesta, mikä oli aivan painajaismainen, Lappi kuvaili.
Viidennen erikoiskokeen nopein oli Fordin brittikuljettaja Elfyn Evans. Suomalaisista Jari-Matti Latvala oli viides (+3,5 sekuntia), Lappi kuudes (+4,2) ja Skodan Kalle Rovanperä 14:s (+40,4).
