Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

”Erittäin tehokas, nousee kentältä rakettimaisesti, kallis huoltaa” – Tällainen on Hornetin seuraajaehdokas Eurofighter Typhoon

8:56MTV Uutiset paikalla ilmavoimien näyttävässä testaustapahtumassa – lennoston komentaja:"Tämä on meille vuoden päätapahtuma"
Julkaistu 10.01.2020 16:38
Toimittajan kuva

Mirja Kivimäki

mirja.kivimaki@mtv.fi

MirjaKivimaki

Suomen Hornet-hävittäjien seuraajaehdokkaat ovat lähiviikkoina yksi kerrallaan syynissä Pirkkalassa Satakunnan lennostossa. Ensimmäisenä testivuoroon ja median eteen tuotiin yhteiseurooppalainen Eurofighter Typhoon.

– Tänään aloitetaan yksinkertaisemmilla tutustumislennoilla ja ensi viikolla alkaa varsinaiset testit. Tulemme testaamaan ilmasta ilmaan -taistelua, ilmasta maahan -operointia, ilmasta merelle operointia sekä erilaisia sensoreiden operointia maalinsoittamisen kannalta, kuvailee Satakunnan lennoston komentaja, eversti Aki Heikkinen.

Monien arvioiden mukaan Eurofighter on tehokkaimpia tai jopa tehokkain kone tämänhetkisistä ehdokkaista. Se muun muassa kykenee periaatteessa nousemaan kentältä rakettimaisesti lähes pystysuoraan.

– Tämä juuri kertoo, kuinka paljon työntövoimaa siinä on, vakuuttaa Eurofighteria Suomeen markkinoivan yhtiön neuvonantaja Piers Dudley.

– Se on mahtava, ketterä kone, joka selvittää huoletta 9 G:n kiihtyvyyden.

– Se on totta että Eurofighter on erittäin tehokas, siinä on suuri työntövoima-painosuhde joka siis tarkoittaa sitä että pystytään sitten aika jyrkilläkin kulmilla nousemaan, myöntää myös Satakunnan lennoston komentaja Aki Heikkinen.

Hän ei kuitenkaan luonnehtisi Eurofighterin etumatkaa kovin suureksi.

– Ei tämän hankkeen sisällä mitään järkyttäviä eroja siinä ole. Sanoisin että aika samaa luokkaa ovat kaikki, Heikkinen toteaa.

Hävittäjävalinta on myös kumppanimaiden valintaa

Lento-ominaisuudet ja sotilastekninen suorituskyky on kuitenkin vain osa hävittäjähankinnan kriteereitä. Kyse on paljolti poliittisesta valinnasta, jossa Suomen on valittava puolustuspolitiikan kumppaneita vuosikymmeniksi eteenpäin.

Tämä on tärkeää muun muassa kriisiajan huoltovarmuuden suhteen.

Poliittinen merkitys näkyy kuitenkin myös siinä, että Pirkkalassa Eurofighterin tueksi marssitettiin Britannian ja Italian suurlähettiläät sekä Saksan ja Espanjan lähetystöjen edustajat, jotka pyrkivät kaunopuheisesti houkuttelemaan Suomea hävittäjävalinnan taakse.

Britannia, Italia, Saksa ja Espanja ovat itse valinneet juuri Eurofighterit, ja niille Suomen liittyminen samaan joukkoon olisi selvästi hyödyllinen uutinen.

– Meidän mielestämme Eurofighterin valitseminen tarkoittaa Euroopan valitsemista. Se olisi myös tehokas ja kyvykäs hävittäjä Suomelle, kuvaili Britannian suurlähettiläs Tom Dodd.

Jos Suomi liittyisi Britannian, Italian, Saksan ja Espanjan kerhoon, luvassa olisi esimerkiksi aiempaa enemmän yhteisiä harjoituksia ja kontakteja muiden Eurofighter-maiden kanssa.

– Operoisimme silloin varmaankin nykyistä enemmän Itämerellä, uskoo Dodd. 

Lisää aiheesta:

Voiko F35-hävittäjiin luottaa? Nyt puhuu Jarmo LindbergHävittäjien pitää olla määräänsä tehokkaampia vihollisen pudottajia, sanoo hankejohtaja – "Jos sijoittaa sata miljoonaa johonkin laitteeseen, se ei ole kertakäyttöinen"Suomen hävittäjäehdokkaat: Nyt testattiin ranskalaista kallista Rafalea – valttina lupaus hävittäjävalmistukseen Suomessa Ilmavoimat testaa Hornet-seuraajat Suomessa – asiantuntija arvioi niistä ensimmäisen: "Eurofighter ei vielä täytä yhtä vaatimusta"Hornet-hävittäjien seuraajien testit alkavat ensi viikolla – ensimmäisenä vuorossa Eurofighter TyphoonMiljardien eurojen päätös lähestyy: Valitseeko Suomi "maailman kalleimman aseen"? MTV tutustui hävittäjävaihtoehtoihin Yhdysvalloissa
HävittäjätHornetPirkkalaPuolustusvoimatIlmavoimatIso-BritanniaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hävittäjät
  • Eilen21:52
    F-35

    Suomen ensimmäisellä F-35-hävittäjällä on tehty koelento – katso kuvat

  • ma19:36
    Ruotsi

    Suomen ilmavoimat debytoi Ruotsin "joulukuusessa", jonka näkee nyt myös Suomen yllä: Tällaisesta perinteestä on kyse

  • ma12:34
    F-35

    Presidentti Stubb Yhdysvaltoihin: Suomen F-35 esitellään

  • 22.11.17:30
    Asekaupat

    USA:ssa F-35-pelko – näin Suomi kommentoi "epätoivottua riskiä"

  • 17.11.23:24
    Donald Trump

    Trump: Yhdysvallat aikoo myydä F-35-hävittäjiä Saudi-Arabialle