Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ericsson antoi tulosvaroituksen – syöksy tarttui Nokian osakkeeseen

Ericssonin pääkonttori Tukholmassa.
Ericssonin pääkonttori Tukholmassa.Lehtikuva
Julkaistu 12.10.2016 15:56

MTV UUTISET – STT

Nokian osake on ollut tänään neljästä viiteen prosenttia laskussa sen jälkeen kun verkkoyhtiö Ericsson antoi aamulla tulosvaroituksen.

Ericssonin mukaan tuloksen pieneneminen johtuu heikentyneestä markkinatilanteesta. Tulos putosi noin 30 miljoonaan euroon (0,3 miljardiin kruunuun), kun vastaavana ajanjaksona vuotta aiemmin tulos oli noin 520 miljoonaa euroa (5,1 miljardia kruunua), kertoi uutistoimisto TT.

Ericssonin ilmoituksen seurauksena sen oma osake on ollut tänään jopa 17 prosentin syöksyssä.

Analyytikko Mikael Rautanen Inderesiltä sanoo, että Nokian osakkeen lasku juontuu Ericssonin rajusta tulosvaroituksesta.

– Ericssonin tulosvaroitus johtui olennaisesti odotuksia huonommasta markkinatilanteesta, joka vaikuttaa myös Nokiaan, Rautanen sanoo.

Hän lisää, että on normaalia, jos toimialaan ja markkinanäkymiin liittyvät huonot uutiset vaikuttavat osakekursseihin myös muissa saman toimialan yrityksissä.

Nokialla Ericssonia parempi tilanne

Rautanen sanoo, että vaikka markkinatilanne vaikuttaa Nokiaan, vaikutukset ovat sen kohdalla lievemmät kuin Ericssonilla. Tämä johtuu siitä, että Nokia ei ole yhtä riippuvainen langattomien verkkojen kysynnästä kuin Ericsson.

OP:n analyytikon Hannu Rauhalan mukaan reilu kolmannes Nokian verkkoliiketoiminnan liikevaihdosta tulee kiinteän dataverkon tuotteista. Niiden kysyntä näyttää jatkuvan, hän lisää.

Kiinteän verkon tuotteilla tarkoitetaan esimerkiksi reitittimiä, kiinteitä laajakaistoja ja valokuituja.

– Kodeissa käytettävien internetpalvelujen, kuten Netflixin kysyntä kasvaa. Lisäksi yritykset käyttävät yhä enemmän pilvipalveluita, Rauhala sanoo. 

Kysyntä laskenut kehittyvillä markkinoilla 

Ericssonin huono tilanne johtuu Rauhalan mukaan kysynnän laskusta kehittyvillä markkinoilla, kuten Brasiliassa ja muissa Etelä-Amerikan maissa.

– Niiden taloudet ovat raaka-ainesidonnaisia. Huono taloustilanne on heikentänyt maiden operaattoreiden halua ja kykyä investoida.

Kiinan ja Yhdysvaltain markkinoilla ei Rauhalan mukaan näytä tapahtuneen toisen neljänneksen jälkeen merkittäviä muutoksia.

Toinen syy Ericssonin ahdinkoon on Rauhalan mukaan langattoman verkon laajennushankkeiden viivästyminen Euroopassa.

– Euroopassa verkkojen maantieteellinen peitto on hyvä. Seuraavaksi tulee sen kapasiteetin laajentaminen. Nyt kolmannella neljänneksellä näitä kapasiteetin laajennuksia ei kuitenkaan ole tehty niin paljon kuin Ericsson oli odottanut, Rauhala sanoo.

Hän kuitenkin lisää, että Ericssonin asiakkaat ryhtyvät todennäköisesti laajennuksiin myöhemmin. 

Molemmilla säästöohjelmat 

Ericssonilla on ollut meneillään 940 miljoonan euron (9 miljardin kruunun) säästö- ja tehostusohjelma.

Viime viikolla yhtiö kertoi aloittavansa Suomessa yt-neuvottelut, jotka voivat johtaa jopa 175 ihmisen irtisanomiseen. Ruotsissa yhtiö kertoi irtisanovansa 3000 ihmistä yt-neuvotteluiden tuloksena.

Nokia kertoi elokuussa kasvattavansa säästötavoitettaan ja tavoittelevansa 1,2 miljardin euron kustannussäästöjä vuoden 2018 aikana. Silloin Inderesin Rautanen arvioi, että lisäsäästöt voivat tarkoittaa henkilöstövähennyksiä. 

Lisää aiheesta:

Analyysi: Yritysten tulosraporteissa suurinta on epävarmuus, ja se voi näkyä rumasti työmarkkinoillaAnalyytikko: Nokia on pakkoraossa – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"Nokian parempaa tuloskuntoa pitää vielä odottaa – yhtiö haluaa johtajaksi 5g-teknologiassaNordea: Yritysten kolmannen vuosineljänneksen tulospotti jää miinukselle hyvin suurella todennäköisyydelläNokian vuodella ankea alku, mutta pirteä loppu – tämä vuosi noudattanee samaa kaavaaNokian liikevoitto nousi viidenneksen – verkkomarkkinoiden odotetaan supistuvan
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 16:10
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP jätti ohjauskorkonsa ennalleen

  • 15:57
    Danske Bank

    Huijaukset liikaa – Danske Bank pohtii Turvatili-nimen vaihtamista

  • 13:49
    Politiikka

    Ministeri Ranne: Tunnin junasta voi tulla sopu pian

  • 13:35
    Teboil

    MTV:lle vahvistus: Teboil myydään

  • 13:28
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle