Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Erdogan: Turkki valmis isännöimään Ukrainan ja Venäjän rauhanneuvotteluja

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi vieraili perjantaina Turkissa ja tapasi kollegansa Recep Tayyip Erdoganin.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi vieraili perjantaina Turkissa ja tapasi kollegansa Recep Tayyip Erdoganin.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 08.03.2024 22:51

MTV UUTISET – STT

"Emme ole toivottomia. Uskomme, että on olemassa mahdollisuuksia."

Turkki on valmis isännöimään rauhanneuvotteluja Venäjän ja Ukrainan välillä, sanoo Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan. Hän kertoi asiasta Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kanssa pidetyssä yhteisessä lehdistötilaisuudessa Istanbulissa perjantaina.

–  Samalla kun jatkamme solidaarisuuttamme Ukrainaa kohtaan, tulemme jatkamaan työtämme sodan lopettamiseksi oikeudenmukaiseen rauhaan neuvottelujen pohjalta, Erdogan sanoi.

Lue myös: Turkin presidentti Erdoğanilta yllättävä ilmoitus: Nämä ovat viimeiset vaalini

Erdoganin mukaan hän kävi Zelenskyin kanssa keskusteluja satamien ja Mustanmeren laivaliikenteen turvallisuudesta, vankienvaihdosta sekä ruokaturvasta. Erdoganin mukaan presidentit olivat yhtä mieltä monista asioista.

–  Emme ole toivottomia. Uskomme, että on olemassa mahdollisuuksia, joita Turkki voi edistää näkökannoillaan, Erdogan jatkoi.

Zelenskyi: Ei suoria neuvotteluja Venäjän kanssa

Zelenskyi tyrmäsi ehdotuksen suorista neuvotteluista Venäjän kanssa todeten, että Ukrainan ja länsijohtajien on määriteltävä rauhanehdot.

Zelenskyin mukaan Sveitsissä tullaan järjestämään rauhankokous, jossa Ukraina esittää oman rauhansuunnitelmansa. Venäjää ei kokoukseen kutsuta.

–  Emme näe, miten kokoukseen voitaisiin kutsua ihmisiä, jotka estävät, tuhoavat ja tappavat kaiken. Me haluamme saada tuloksia, Zelenskyi perusteli.

Zelenskyin mukaan keskustelut Erdoganin kanssa olivat kuitenkin "tuottoisia". Ukrainan presidentti kiitti Turkkia varsinkin maan välitysyrityksistä Mustanmeren viljanviennin ja vankienvaihdon saralla.

Lue myös: Venäjän Lavrov vieraili Turkissa: Ukraina vahvasti esillä keskusteluissa

Zelenskyi kävi edellisen kerran Turkissa heinäkuussa. Tuolloinkin hän kävi perusteellisia keskusteluja Erdoganin kanssa.

Erdogan ja Zelenskyi tapasivat vain viikko sen jälkeen, kun Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov tapasi turkkilaiskollegansa Hakan Fidan Antalyassa.

Venäjän presidentin Vladimir Putinin piti vierailla Turkissa viime kuussa, mutta diplomaattilähteiden mukaan matkaa siirrettiin. Kremlin mukaan vierailu toteutuu tulevaisuudessa, mutta päivämäärää ei ole kerrottu.

Lisää aiheesta:

Zelenskyi: Haluamme elvyttää rauhanneuvottelutUkrainan ja Venäjän neuvottelut ohi – ukrainalaislähde: Venäjällä mahdottomia vaatimuksiaZelenskyi aikoo tavata Putinin torstaina: "Toivon, että tällä kertaa venäläiset eivät etsi tekosyitä"Lähteet: Zelenskyi halusi näpäyttää Yhdysvaltoja ja Venäjää perumalla Saudi-Arabian vierailunsaErdogan: Ukraina ansaitsisi Nato-jäsenyydenNäillä Putinin ehdoilla Venäjä lopettaisi sodan – Turkki BBC:lle: Zelenskyi hyväksyisi ehdoista neljä, mutta kahden kanssa on haasteita
Ukrainan sotaTurkkiVenäjäUkrainaRecep Tayyip ErdoganUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen22:40
    Yhdysvallat

    Risto E.J. Penttilä: Zelenskyi teki jo viisaasti

  • Eilen21:56
    Yhdysvallat

    Valkoinen talo kommentoi rauhansuunnitelmaa: Witkoff ja Rubio toimineet "hiljaisesti"

  • Eilen20:50
    Volodymyr Zelenskyi

    Zelenskyi saanut Yhdysvalloilta rauhansuunnitelman luonnoksen

  • Eilen20:12
    Volodymyr Zelenskyi

    MTV:n kirjeenvaihtaja rauhansuunnitelmasta: Tällaisessa tilanteessa Euroopan olisi huolestuttava

  • Eilen17:53
    Sotarikokset

    Ukraina selvitti: Tässä yksi Butshan verilöylyn venäläiskomentajista