Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Epäily: Viisikymppinen mies seurasi ja kosketteli kotimatkalla olleita alakoululapsia Espoossa

Kuvituskuva. Aikuisen miehen epäillään seuranneen kotimatkalla koulusta olleita alakouluikäisiä lapsia elo-syyskuun aikana.
Kuvituskuva. Aikuisen miehen epäillään seuranneen kotimatkalla koulusta olleita alakouluikäisiä lapsia elo-syyskuun aikana.Lehtikuva
Julkaistu 17.09.2025 15:21
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

lifestyle@mtv.fi

Lapsia koulutiellä Espoossa seurannut mies on vangittu, kertoo poliisi.

Aikuisen miehen epäillään seuranneen kotimatkalla koulusta olleita alakouluikäisiä lapsia elo-syyskuun aikana, kertoo Länsi-Uudenmaan poliisi tiedotteessaan.

11. syyskuuta poliisi sai tiedon siitä, että sama aikuinen mies oli useampaan kertaan seuraillut lapsia ja jututtanut näitä. Poliisi epäilee, että ainakin yhdessä tapauksessa mies olisi myös koskettanut lasta.

Poliisi on kuulustellut jo osaa lapsista ja miehen henkilöllisyys saatiin selvitettyä.  

12. syyskuuta otettiin kiinni noin 50-vuotias mies, jota epäillään muun muassa seksuaalisesta kajoamisesta lapseen. Mies vangittiin poliisin esityksestä 16. syyskuuta Länsi-Uudenmaan käräjäoikeuden päätöksellä.

Esitutkinta on vasta alussa ja tapahtumien laajuutta selvitetään. Tapahtumista ei kerrota tässä vaiheessa esitutkintaa enempää. 

Poliisin mukaan tapauksessa erittäin positiivista on se, että lapset ovat rohkeasti kertoneet aikuisille tapahtumista, jotta viranomaiset pystyivät puuttumaan miehen tekemisiin.

Lopuksi tiedotteessa annetaan kehotus: Jos tuntemasi lapsi tunnistaa kuvatun kaltaisen tilanteen Espoossa tai tapauksesta on muita havaintoja, poliisi pyytää vanhempia ottamaan yhteyttä sähköpostitse osoitteeseen tutkinta-asiat.lansi-uusimaa@poliisi.fi.

Poliisi
Rikosepäilyt
Rikos
Kotimaa
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen
MTV Uutiset

Outi Jaatinen työskentelee toimittajana niin lifestyle-aiheiden kuin ajankohtaisuutisten parissa. Juttuvinkkejä voi laittaa sähköpostiin outi.jaatinen@mtv.fi.

Lisää aiheesta:

Poikakolmikko pahoinpiteli alle 15-vuotiaan lapsen rajusti Espoossa – poliisi pyytää sivullisilta kuvamateriaaliaMies yritti repiä 10-vuotiaan tytön autoon Laajasalossa – tyttö pääsi puremalla pakoon, epäilty yhä vapaanaSalon uimahallin sarjaitsetyydyttäjäksi epäilty saatiin kiinni – poliisi tutkii ja pyytää vihjeitäPoliisi epäilee: Kaksi alaikäistä poikaa yritti tappaa pojan Helsingissä – poliisi etsii paikalla ollutta autoaVanhempi valkotakkinen mies tarttui 9-vuotiaaseen ja yritti kantaa pois paikalta Espoossa – syy ei ole selvinnyt, vaikka epäilty löydettiinEspoon viiksekäs ahdistelija yhä karkuteillä – yritti houkutella ala-asteikäistä seksiin, poliisi etsii

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 14:27
    Liikenne

    Epäilty tapon yritys Porissa, pääkaupunkilaiset hurjastelivat Kemissä – näin jouluyö työllisti poliisia

  • 06:29
    Tulipalot

    Poliisi tappoi perheensä virka-aseella – kollega ei voinut aavistaa tulevia karmeuksia

  • Eilen16:54
    Kadonneet

    Raumalla kadonnut nainen löytyi

  • ti15:03
    Eura

    Eurassa kadonnut löytyi

  • ti13:49
    Rikosepäilyt

    Maksamattomia palkkoja 200 000 euroa ja kynnysrahaa – poliisi epäilee kiskonnantapaista työsyrjintää