Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Entisen diktaattorin perillisillä valtava omaisuus: Lastenlapset omistavat 102 miljoonaa euroa ja 258 kiinteistöä

Francon jäänteet siirrettiin pois Kaatuneiden laakson mausoleumista viime kuussa.
Francon jäänteet siirrettiin pois Kaatuneiden laakson mausoleumista viime kuussa.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 16.11.2019 07:59

Ville Mäkilä

ville.makila@mtv.fi

Espanjan entisen diktaattorin Francisco Francon lapsenlapsilla on miljoonien omaisuus, El Pais kirjoittaa.

Francisco Francon seitsemällä lapsenlapsella on omistajuuksia seitsemässä eri yrityksessä. Niihin kuuluu muun muassa sijoitusyhtiö, logistiikkayritys ja kiinteistönvälitysyritys.

Yritysomistajuudet ovat kuitenkin vain jäävuoren huippu kaikesta siitä, mitä entisen diktaattorin perilliset omistavat.

Francisco Franco toimi Espanjan diktaattorina vuodesta 1939 aina kuolemaansa saakka vuoteen 1975. Hänen valtakauttaan sävyttivät ihmisoikeusrikkomukset ja kymmenettuhannet teloitukset.

Pitkän valtakautensa aikana hän onnistui haalimaan itselleen miljoonaomaisuuden, josta hyötyvät nyt hänen lapsenlapsensa.

Francolla itsellään oli vain yksi lapsi, Carmen Franco. Hän menehtyi vuonna 2017.

El Paisin mukaan lapsenlapsien omaisuus on yhteensä 102 miljoonaa euroa. Heidän omistuksessaan on 258 kiinteistöä. Niihin lukeutuvat muun muassa palatsi, 195 autotallipaikkaa, 29 kartanoa, viisi kaupallista kiinteistöä ja kolme maatilaa.

Suurin omaisuus perillisistä on Francisco de Asís Franco Martínez-Bordiúlla , jonka netto-omaisuus on 44,7 miljoonaa euroa. Hänen omaisuuteensa lukeutuu muun muassa 18 asuntoa, joista yksi on 349 neliömetrin kokoinen talo Serrano Streetillä. Hänen omistukseensa kuuluu myös lähes 1 200 neliömetrin kokoinen varastorakennus Madrisissa.

Suurin osa hänen omaisuudestaan on kiinni pysäköintipaikoissa. Hän omistaa 193 pysäköintipaikkaa Madridin keskustasta kolmen eri yrityksensä kautta.

Franco on puhuttanut Espanjassa viime aikoina, sillä maan hallitus päätti siirtää edesmenneen diktaattorin jäänteet Kaatuneiden laakson mausoleumista perhehautaan Madridin pohjoispuolelle. Francon perilliset vastustivat siirtoa, mutta oikeus hylkäsi heidän valituksensa.

Lue myös: Vihdoin ja viimein! Diktaattori Francon jäännökset siirretään pois Kaatuneiden laaksosta: "Haudasta kaivaminen ja uudelleenhautaus tehdään intiimillä tavalla"

Lisää aiheesta:

Espanjan maanpaossa ollut ex-kuningas palasi kotimaahansa – hallitus vastustaa yöpymistä kuninkaallisessa palatsissaEspanjan ex-kuningas Juan Carlos pitkästyy omaehtoisessa maanpaossaan – pakeni korruptiotutkintoja ArabiemiraatteihinEspanjan entinen kuningas Juan Carlos lähtee maanpakoon – kertoi päätöksen syistä pojalleen kirjeessäFrancon jäännökset siirretään tänään pois Kaatuneiden laaksosta – pelätään houkuttelevan natseja ja muita äärioikeistolaisia Vihdoin ja viimein! Diktaattori Francon jäännökset siirretään pois Kaatuneiden laaksosta: "Haudasta kaivaminen ja uudelleenhautaus tehdään intiimillä tavalla"Zara-miljardööri lupasi 320 miljoonaa Espanjan sairaaloille – lahjoituksesta poliittinen myrsky: "Kunniallinen demokratia ei ota almuja vaan panee multimiljonäärit maksamaan veroja"
EspanjaRahaPerintöUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Espanja
  • 08:55
    Kirkko

    Risti teki Sagrada Familiasta maailman korkeimman kirkon

  • 22.10.10:58
    Sää

    "Hurja luku" – sääkartalla jotain ennennäkemätöntä vuodenaikaan nähden

  • 20.10.12:36
    Kissat

    Espanjalaiskylässä varaudutaan pahantahtoisiin "rituaaleihin" mustilla kissoilla

  • 14.10.19:12
    Talous

    Venäjä jyrkässä alamäesssä, Espanja kasvukomeetta – IMF:n arvio talouskasvusta piristyi

  • 14.10.15:35
    Linnut

    Finnair lennätti nälkiintyneen Haraldin talveksi Espanjaan – "Melkoinen savotta"