Nooralotta Nezirin ura on polkenut jonkin aikaa jo paikallaan. Muut suomalaiset pika-aiturinaiset ovat menneet tuloksissa hänen ohitseen.
Yleisurheilun hallikausi on alkanut, ja Neziri haluaa olla vahvasti mukana. Hän on selättänyt vaikeudet, kun viime vuoden vamma on nyt historiaa.
Keväällä aitakisassa horjahduksen seurauksena tullut jalkapohjan kalvojännevamma toipui hitaasti. Vasta viime kesän lopulla Neziri pääsi kokeilemaan hölkkäkävelyä. Kesällä oli myös haasteita sykkeiden kanssa. Kilpailutauko kesti kaiken kaikkiaan 7,5 kuukautta.
– Välillä olen käynyt sellaisen uupumuksen rajamailla, ja on ollut tosi vaikeata, Neziri kommentoi MTV Urheilulle.
Neziri, 32, koki silti oppineensa paljon vaikeasta vuodesta. Hän on ottanut täyden vastuun omasta harjoittelustaan ja tekee omat harjoitteluohjelmansa tukiverkkonsa kanssa.
– Opin vuoden aikana, että jouduin ajattelemaan, mikä sopii minulle ja mitä minä haluan. Vahvasti tuli mieleen, että nyt tässä ei ole aikaa hukattavissa. Tuli itseluottamusta sitä kautta ja nyt minä haluan toteuttaa itseäni. Nämä ovat henkisiä asioita. Itse asiassa näillä asioilla on tosi iso merkitys urheilumenestykseen.
Nezirin treeneissä on tällä hetkellä paljon vaihtelevuutta. Hän palasi hiljattain viiden viikon harjoitusleirillä Teneriffalta. Siellä hän huomasi, että vaikka hän sai treeneistä paljon irti, kroppa väsyi helposti.
