Elo muistelee poliittista uraansa perussuomalaisissa uudessa kirjassaan.
Sinisen tulevaisuuden entinen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Simon Elo kritisoi perussuomalaisten puolueen kehityksen suuntaa.
Elon mukaan puolueen toimijoilla on "läheisiäkin yhteyksiä" suomalaisiin äärioikeistolaisiin toimijoihin.
– Minun nähdäkseni perussuomalainen puolue on näiden kahden vuoden aikana mennyt juuri siihen suuntaan, mitä me lähteneet epäilimme eli enemmänkin yhden tai kahden asian liikkeeksi, jossa keskeistä on maahanmuutto ja EU-kritiikki.
Elo avaa mietteitään entisestä puolueestaan uudessa "Simon Elo – poliittiset mustelmani" -kirjassa.
Kirjassa entinen kansanedustaja nostaa esiin myös perusuomalaisten nykyisen puheenjohtaja Jussi Halla-ahon.
– Hän on valitettavasti minun nähdäkseni sitoutunut läheiseen yhteistyöhön tällaisten henkilöiden kanssa, jotka toimivat jopa äärioikeistolaisessa toiminnassa. Nykyisestä eduskuntaryhmästä löytyy näitä sisulaisia (Suomen Sisu ry). Tämänkaltaiset henkilöt ovat nähdäkseni ongelmallisia.